Oj dana, oj dana, półośka urwana…

Kobiety ruszyły na traktory. Nie przeraziła ich ani kapryśna pogoda, ani błoto, ani wyzwania. Było dużo emocji, śmiechu, trochę stresu, ale przede wszystkim – wspaniała zabawa!

Tegoroczna edycja rajdu offroadowego „Kobiety na traktory”, której Motocaina miała przyjemność patronować, zbiegła się w czasie z Dniem Kobiet. Panie uczciły swój dzień z prawdziwym rozmachem! Gratulujemy organizatorom znakomitego pomysłu i nie ukrywamy, że mamy nadzieję na więcej.

A żeby nie być gołosłowną… same zobaczcie, jak kobiety radziły sobie z wyzwaniami!

Najnowsze

Wyższa szkoła jazdy Suzuki

Rusza nowy cykl Suzuki Shell Moto Szkoły. To już kolejna edycja szkoleń, które cieszą się popularnością wśród motocyklistów chcących podnieść swoje umiejętności i poziom bezpieczeństwa.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Suzuki zaprasza posiadaczy motocykli marki do udziału w Suzuki Shell Moto Szkole. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni kierowcy wyniosą ze szkolenia wiele cennych umiejętności. Każdy kurs obejmuje część teoretyczną i ćwiczenia praktyczne w zakresie manewrowania, bezpiecznego pokonywania zakrętów, omijania przeszkód i awaryjnego hamowania.

fot. Suzuki

Doświadczeni instruktorzy dbają o to, by przekazać wiedzę w ciekawy sposób, a nieduże grupy szkoleniowe (liczące od 6 do 12 osób) i starannie przemyślany program zapewniają komfort nauki. Szkolenia odbywają się w całej Polsce, opłata za kurs wynosi 150 zł od osoby i obejmuje całodniowe szkolenie wraz z obiadem.

Szczegółowe informacje oraz harmonogram Suzuki Shell Moto Szkoły dostępne są na stronie www.suzuki.pl/moto.

Najnowsze

Rzecznik Praw Obywatelskich krytykuje nowe przepisy dotyczące prawa jazdy

RPO nie zostawia suchej nitki na nowej ustawie o kierujących pojazdami i sposobie jej wprowadzania.

W końcu RPO prof. Irena Lipowicz wypowiedziała się na temat nowej ustawy o kierujących pojazdami. Jej zdaniem bardzo niska zdawalność nowych egzaminów może oznaczać, że kursanci nie byli w wystarczająco dobry sposób przygotowani do zdawania – „trudno uznać za trafne, oraz zgodne ze standardami konstytucyjnymi, rozwiązanie nakładające na obywateli obowiązek zdania egzaminu według zasad, do których nie mogli zostać w istocie przygotowani”.

RPO krytykuje także brak przepisów przejściowych. To spowodowało falę skarg do urzędu, szczególnie dotyczących zmiany wieku wymaganego do uzyskania prawa jazdy. Chodzi przede wszystkim o osoby, które rozpoczęły kurs na starych zasadach, a zakończyły go po 19 stycznia. Płacili oni za inną kategorię, a dostali inną.

„Fragmentaryczność i nieprecyzyjność przepisów przejściowych skutkuje obecnie tym, iż jak pokazuje praktyka, nawet zdanie egzaminu, uznawanego pod rządami nowej ustawy, nie gwarantuje otrzymania uprawnień, jeżeli stosowny dokument nie został wydany przed 19 stycznia” – wskazuje RPO. Według rzecznika to łamie konstytucyjną zasadę zaufania obywatela do państwa i prawa.

RPO wytknęła też nieudolność w sposobie uchwalania nowelizacji ustawy (ostatnia została ogłoszona 17 stycznia z jednodniowym vacatio legis). Prof. Lipowicz podkreśla również chaos, jaki zapanował w pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów. „W demokratycznym państwie prawnym nie jest dopuszczalne przerzucanie na obywatela konsekwencji niesprawnego funkcjonowania administracji publicznej” – akcentuje RPO.

Rzecznik zwróciła też uwagę, i zresztą słusznie, do tego, że nowa ustawa nie chroni już nabytych praw. Przez to dochodzić może do tak kuriozalnych sytuacji, w których osoba wymieniająca prawo jazdy na skutek zrobienia powiedzmy kat. B może stracić wcześniej zrobione prawo jazdy kat. A, bo w myśl obecnych przepisów nie spełnia wymagań wiekowych do jej posiadania!

Krytyka RPO nowej ustawy jest zatem tym, na co wszyscy zainteresowani czekali. Co jednak stanie się teraz z opinią rzecznika? Czy szanowni ministrowie i urzędnicy w końcu przyznają się do błędów, jakie ewidentnie popełnili?

Najnowsze

Mistrzostwa Europy EMX w Polsce

Wśród wielu imprez motocyklowych zaplanowanych w sezonie 2013, pragniemy zwrócić uwagę również na te rangi międzynarodowej.

Dzięki staraniom PZM, mimo ogromnej konkurencji ze strony krajów będących motocrossowymi potęgami, odbędą się w Polsce Mistrzostwa Europy EMX65/EMX85, których organizatorem jest Cieszyński Klub Motorowy (22/23.06), oraz Mistrzostwa Europy w klasie EMX Open, których gospodarzem jest Motoklub Olsztyn (25/25.05).

fot. X-cross

W Cieszynie w tym samym czasie zostanie także rozegrana IV runda MP MX Open, natomiast w Olsztynie I runda MP MX Masters i II runda MP MX Kobiet. Tak więc należy spodziewać się nie tylko dużej frekwencji wśród zawodników, ale także przynajmniej kilku tysięcy fanów, bowiem obydwa tory zlokalizowane są w miastach o wieloletnich tradycjach związanych ze sportami motocyklowymi.

Najnowsze

Motocykle BMW i Harley Davidson najbardziej awaryjne

Według badania przeprowadzonego przez Consumer Reports National Research Center w Stanach Zjednoczonych, użytkownicy motocykli BMW i Harley-Davidson najczęściej zgłaszają usterki i awarie w swoich maszynach w porównaniu do posiadaczy motocykli Honda, Kawasaki i Yamaha.

Badanie wskazuje, że jeden na trzech użytkowników motocykli z Bawarii doświadczał poważnej awarii swojej maszyny w ciągu ostatnich czterech lat. Z kolei, posiadacze jednośladów Harley-Davidson zanotowali nieco lepszy wynik, „tylko” jeden na czterech ankietowanych miał problem ze swoim motocyklem.

fot. materiały prasowe

Dla porównania, w przypadku motocykli marek Yamaha, Honda i Kawasaki awarię zgłasza tylko jeden spośród dziesięciu motocyklistów.

Mimo tego, badanie dowodzi, że mimo częstych problemów z motocyklami BMW i H-D, ich posiadacze zgodnie twierdzą, że w przypadku zmiany obecnego modelu na inny, wybraliby tą samą markę. 75 proc. właścicieli motocykli Harley Davidson przyznało, że nie zmieniliby swojego wyboru, gdyby posiadali dodatkowy fundusz na kupno kolejnego motocykla. Sytuacja ma się tak samo co do marki BMW – 74 proc. użytkowników zadeklarowało wierność motocyklom z Bawarii.

Jak te wyniki mają się w rzeczywistości? Z pewnością macie różne opinie. Czekamy na wasze komentarze.

Najnowsze