Oddaj prawko, dostaniesz tańszy makaron

Wraz z postępującym wiekiem u człowieka pogarsza się praca wielu narządów i zmysłów. Ma to szczególne znaczenie, gdy osoba w słusznym wieku aktywnie korzysta z samochodu. Japończycy wprowadzili sposób, który ma zachęcić wiekowych kierowców do złożenia prawa jazdy do depozytu.

Z problemem starzejącego się społeczeństwa boryka się wiele państw. Ma to wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Coraz starsi kierowcy stwarzają duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu i częściej ulegają wypadkom. Dlatego japońskie władze postanowiły wdrożyć nowatorski pomysł, który odwiedzie starszych obywateli od siadania za kółkiem. 

Policjanci z prefektury Aichi w centralnej Japonii mają ciekawą ofertę dla kierowców w podeszłym wieku. Każdy, kto zawiesi na dobre kluczyki od samochodu może liczyć na atrakcyjną zniżkę na jedno z najbardziej popularnych dań – Ramen – w ramach lokalnej sieci restauracji. Zamiast 590 zapłacą tylko 500 jenów za taki posiłek.W ramach tej akcji, jeden z lokalnych mnichów, postanowił oddać swoje prawo jazdy w wieku 97 lat. Liczył, że wraz z nim podobną decyzję podejmą inni obywatele.

To nie koniec zmian. Już w przyszłym roku japoński rząd zamierza wprowadzić obowiązkowe testy dla kierowców, których wiek przekroczył 75 lat. W Kraju Kwitnącej Wiśni jest to poważny problem, ponieważ prawie 5 mln obywateli w najbliższych latach trafi do tego przedziału wiekowego. 

Jak dotąd żadne państwo nie wprowadziło przepisów, które automatycznie odbierałyby uprawnienia kierowcom przekraczającym konkretną barierę wiekową. Ten pomysł z pewnością zostałby mocno skrytykowany.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze