Konrad Maruszczak

Odcinkowy pomiar prędkości na A2. Tutaj noga z gazu

Mapa odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce się powiększa. Wkrótce pojawi się nowy punkt na autostradzie A2 w Poznaniu. Mimo że to autostrada, nie pojedziesz szybciej niż 140 km/h.

Spis treści

Odcinkowy pomiar prędkości pozostaje bezlitosny dla kierowcy, który przekroczy prędkość nawet nieznacznie. Już niedługo takich punktów na drogowej mapie Polski zacznie przybywać, a teraz odcinkowy pomiar prędkości pojawi się na autostradzie A2. Uwaga! W tym miejscu trzeba uważać.

Odcinkowy pomiar prędkości na A2 – gdzie i kiedy?

Prawdopodobnie już w listopadzie zacznie działać nowy odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A2, a konkretnie na obwodnicy Poznania. Urządzenia będą mierzyć prędkość na 11-kilometrowym odcinku między węzłami Poznań Komorniki i Poznań Krzesiny.

Ważna uwaga – pomimo że odcinkowy pomiar prędkości ustawiono tu na autostradzie, dozwolona prędkość wynosi 120 km/h, a nie 140 km/h. A to dlatego, że mamy tutaj do czynienia z odcinkiem ze zwiększonym natężeniu ruchu. Dlatego między węzłami Poznań Zachód oraz Poznań Krzesiny obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/h.

Jak podaje GDDKiA, nad węzłami Poznań Komorniki, Poznań Krzesiny oraz Poznań Luboń ustawione zostały już konstrukcje do montażu urządzeń pomiarowych. Po legalizacji kamer oraz testach infrastruktura zostanie oddana do użytku. Według spółki Autostrada Wielkopolska ma to nastąpić jeszcze w listopadzie, choć nie wyklucza się późniejszego terminu w zależności od przebiegu legalizacji, choć proces powinien zostać domknięty jeszcze w tym roku.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości za pomocą kamer rejestruje czas przejazdu pomiędzy punktami na podstawie odczytu tablic rejestracyjnych. W oparciu o czas przejazdu oraz z góry założoną drogę obliczana jest średnia prędkość. Jeśli ta przewyższa limit prędkości obowiązujący na odcinku, informacje kierowane są do Głównego Inspektoratu transportu Drogowego, który następnie wystawia mandat.

Jak wysoki mandat zapłacisz za przekroczenie prędkości? Za prędkość wyższą o 11 km/h niż dopuszczalna musisz liczyć się z grzywną w wysokości 100 zł. Maksymalny wymiar kary nie kończy się też przy przekroczeniu prędkości o 51 km/h. W takim przypadku otrzymasz mandat w wysokości 1500 zł. Gdy przekroczysz prędkość o 71 km/h, czeka Cię kara 2500 zł i 15 punktów karnych. Z kolei w warunkach recydywy kwota będzie dwa razy wyższa, czyli nawet 5000 zł.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze