Od soboty mamy wyższe mandaty!

Kolejna zła wiadomość. Rząd w poszukiwaniu pieniędzy znów sięga do kieszeni kierowców. Tym razem podniesiono wysokość mandatów. Za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych trzeba będzie zapłacić nawet 800 złotych.

W sobotę w życie weszło rozporządzenie ws. wysokości grzywien za określone rodzaje wykroczeń. Jest to efekt zmian przepisów, które nastąpiły w 2014 roku. 

Przede wszystkim wzrasta kwota mandatu za parkowanie na tzw. kopercie. Osoby nieuprawnione do korzystania z takiego miejsca muszą się liczyć z mandatem w wysokości 800 złotych. Nieuprawnione korzystanie z karty parkingowej będzie kosztować 300 złotych. 

Jesienią zeszłego roku wprowadzono obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez pieszych, którzy przemieszczają się po zmroku. Nowe rozporządzenie zakłada, że górna granica mandatu za takie wykroczenie wyniesie maksymalnie 100 złotych. 

Kierowanie samochodem lub innym pojazdem silnikowym (poza quadem) bez jakichkolwiek uprawnień będzie karane mandatem w wysokości 500 złotych. Mandat 300 złotowy otrzymamy w momencie braku uprawnień dla danej kategorii pojazdów. Udostępnienie pojazdu osobie bez odpowiedniego prawa jazdy będzie karane mandatem w wysokości 300 złotych. Przy poruszaniu się czterokołowcem lekkim lub motorowerem bez uprawnień grozi mandat o wysokości 200 złotych. Za jazdę rowerem bez uprawnień zostaniemy ukarani mandatem 100 złotowym.

Poruszono także kwestię rowerzystów poruszających się w stanie nietrzeźwości. Zgodnie z nowelizacją przepisów z listopada 2013 roku kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, a nie przestępstwem. Zgodnie z tym, nietrzeźwy rowerzysta zostanie ukarany mandatem w wysokości 500 złotych. Stan po spożyciu alkoholu, czyli od 0,2 do 0,5 promila, będzie karany mandatem w wysokości od 300 do 500 złotych. 

Za poruszanie się motocyklem lub motorowerem (w tym także czterokołowcem – quadem) bez kasku będzie karane 100 złotowym mandatem. Przewożenie pasażera bez odpowiedniej ochrony również będzie karane mandatem o wysokości 100 złotych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze