Od 1 lipca nowe przepisy odliczania VATu od eksploatacji samochodów służbowych

Od 1 lipca nowe przepisy odliczania VATu od eksploatacji samochodów służbowych

18 czerwca 2015
Na ten zapis czekali chyba wszyscy przedsiębiorcy. Od 1 lipca w życie wchodzą znowelizowane przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od eksploatacji samochodów służbowych. Dzięki zmianom przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić na tankowaniu nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie!
Loading module...

Dotychczas, używając samochód osobowy w sposób mieszany (na potrzeby prywatne oraz na potrzeby prowadzonej działalności), podatnik mógł odliczyć 50 proc. podatku VAT wyłącznie od jego nabycia, wynajmu lub leasingu, a także zakupu części oraz kosztów naprawy i konserwacji. Wyłączone z tego było jednak paliwo. Szczęśliwie, od pierwszego lipca także tankowanie samochodu będzie elementem jego eksploatacji. Co to oznacza w sposób wymierny?

- Co to oznacza w sposób wymierny? Zakładając, że średni miesięczny koszt paliwa jednego samochodu we flocie wynosi 600 zł netto , podatek VAT przy tej kwocie wynosi  138 zł. W tej chwili to pieniądze jakie przejmuje skarb państwa. Biorąc pod uwagę funkcjonowanie floty 30 samochodów w firmie, przy możliwości odliczenia 50% VAT-u przedsiębiorca będzie mógł rocznie wygenerować oszczędności na poziomie 20 tys. zł (uwzględniając koszty prowadzenia działalności i odpowiednie pomniejszenie podstawy opodatkowania). Przy flocie 100 samochodów w budżecie przedsiębiorstwa pozostanie blisko  70 tys. zł! Jak widać to niebagatelna kwota, która nie pozostanie niezauważona w bilansie – mówi Anna Wiśniewska, kierownik działu rozwoju biznesu, LeasePlan Polska.

Przepisy dotyczące pełnego odliczenia VAT w przypadku nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, na mocy ustawy z 2014 r. pozostają niezmienione i taka możliwość przysługuje jedynie dla pojazdów samochodowych (w tym również samochodów osobowych) wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku należy zgłosić takie pojazdy na druku VAT-26 do urzędu skarbowego oraz prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, czyli tzw. „kilometrówkę”, w której precyzyjnie rozpisywane są kilometry pokonywane w celach służbowych.

 

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!