Karolina Chojnacka

Obniżka cen na stacjach paliw. Jak bardzo zmiany będą odczuwalne przez kierowców?

Rząd zdecydował się na obniżenie stawek akcyzy na paliwo od 20 grudnia 2021 roku. Zapowiadano obniżki, sięgające nawet 30 gr/l paliwa. Jak jest w rzeczywistości?

Polski rząd zdecydował się na obniżenie podatków na paliwa, nazywając to „tarczą antyinflacyjną”. Od 20 grudnia kierowcy mogą się spodziewać istotnych spadków cen paliw, ale niestety tylko na okres kilku miesięcy.

Od 20 grudnia bieżącego roku do 20 maja przyszłego roku paliwa mają mieć najniższą dopuszczalną w Unii Europejskiej akcyzę, a od 1 stycznia 2022 roku do końca maja 2022 roku mają być zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem premiera, zabiegi te mają obniżyć cenę paliw o 20-30 gr na litrze, co przy rocznym przebiegu 12 000 kilometrów i spalaniu 7 l/100 km, da nam jakieś 105 złotych oszczędności, czyli trochę ponad 20 złotych miesięcznie.

W tygodniu poprzedzającym wprowadzenie „tarczy antyinflacyjnej”, średnia cena detaliczna benzyny Pb 98 wynosiła 6,29 zł, Pb 95 – 5,97 zł, a olej napędowy kosztował 5,99 zł.

Czy zabraknie paliwa

Obniżka cen na stacjach paliw. Jak jest w rzeczywistości?

Ceny na stacjach paliw rzeczywiście spadły, ale na razie tylko na stacjach należących do państwa. Kupujący paliwo na Orlenie zapłacą około 30 gr mniej za litr. Na pozostałych stacjach – bez zmian.

Kupujący paliwo na stacjach Orlen z pewnością dostrzegą też ulotki, mówiące o tym dlaczego płacimy więcej i jak na tle europejskich krajów kształtują się ceny benzyny w Polsce.

Czy pozostałe stacje należące do dużych sieci, jak Shell, BP czy Circle K zmniejszą ceny? Na to trzeba będzie poczekać, ponieważ zmiana na stacjach paliw to zjawisko rozciągnięte w czasie. Dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z portalu e-petrol.pl, twierdzi, że obniżka cen:

Zacznie być odczuwalna wraz z wejściem w życie przypisów, a więc bliżej świąt. I tu rzeczywiście skala sięgające 20 gr na litrze jest prawdopodobna – o ile nie zobaczymy drastycznych skoków w górę na rynku naftowym, a na to się nie zanosi.

Komentarze:

alicja - 20 grudnia 2021

Każda obniżka jest dobrze odbierana przez potencjalnego klienta, dzięki temu wszystko będzie nieco tańsze. Dobrze ze Obajtek wpłynął na rzad aby akcyza zostałą obniżona.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze