Nowy sposób przepuszczania pieszych. Dobry?

Nagranie pokazujące jak umożliwić pieszemu sprawne pokonanie ulicy, bez zakłócania płynności ruchu.

Według polskich przepisów pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami dopiero, gdy znajduje się na pasach. Kiedy stoi przed przejściem, musi ustąpić pierwszeństwa samochodom, motocyklom, itd. Dlatego rozsądny pieszy widząc zbliżające się auto, którego kierowca chce go przepuścić, nie wchodzi na pasy, nim pojazd się nie zatrzyma lub przynajmniej wyraźnie nie zwolni. Ważny jest też kontakt wzrokowy między oboma uczestnikami ruchu, potwierdzający, że widzą się i rozumieją swoje zamiary.

Autor nagrania proponuje inne rozwiązanie. Widząc pieszego stojącego przed przejściem, mruga do niego długimi światłami, tak samo, jakby dawał znać innemu kierowcy, że ustępuje mu pierwszeństwa. W ten sposób ani on nie musiał się zatrzymywać, ani pieszy niepotrzebnie czekać. Jak wam się podoba taki pomysł na upłynnienie ruchu? Uważacie, że wart jest naśladowania?

Najnowsze

Tak się kończy przejeżdżanie na czerwonym

Ignorowanie sygnalizacji świetlnej to prosty przepis na kolizję. Tak też było w tym przypadku. =

Samochód z kamerą był jednym z pojazdów, który oczekiwał na zapalenie się sygnału zielonego, zezwalającego na skręt w lewo. Kiedy się pojawił, auta ruszyły, ale pierwsze z nich spotkało się z kierowcą jadącym z naprzeciwka, który zignorował czerwone światło, jakie dla niego się świeciło.

Oglądając nagranie można odnieść wrażenie, że nie było kontaktu między samochodami i kierujący, który złamał przepisy, utracił kontrolę nad pojazdem w skutek wykonania gwałtownego manewru. Jego auto przewróciło się najpierw na bok, a później na dach.

https://www.youtube.com/watch?v=I9wPsml-F5s

Najnowsze

Polka na czele instytucji dbającej o bezpieczeństwo na europejskich drogach

4 i 5 czerwca w Kolonii odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego ECR, a głównym punktem spotkania było przejęcie prezydencji przez Polskę od strony niemieckiej. Nową prezydent tej organizacji została Urszula Nowinowska.

Euro Contrôle Route (ECR) jest organizacją międzynarodową zrzeszającą służby kontrolne transportu drogowego państw europejskich, współpracujących w celu poprawienia bezpieczeństwa drogowego, uczciwej konkurencji i warunków pracy w transporcie drogowym. Organizacja została utworzona przez kraje Beneluksu i Francję 1w 1999 r., a od 1 lipca 2019 r. Polska, reprezentowana przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, będzie sprawować w ECR roczną prezydencję, co w praktyce oznacza, iż przez okres jednego roku będzie przewodniczyć tej organizacji.

Nominację na Prezydent ECR wręczył pani Urszuli Nowinowskiej wręczył Główny Inspektor Alvin Gajadhur w obecności Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Mija prawie 15 lat od kiedy Główny Inspektorat Transportu Drogowego jest członkiem organizacji ECR. Przez ten czas wiele zmieniło się w rzeczywistości transportowej, w kontekście poprawy bezpieczeństwa na drogach. To właśnie dzięki nawiązanej współpracy możemy wymieniać się wiedzą i dążyć do ujednolicania praktyk kontrolnych, na czym nam wszystkim zależy. – powiedział Łukasz Bryła w swoim przemówieniu.

Urszula Nowinowska podkreśliła, jak ważny jest aktywny udział wszystkich członków ECR w organizacji, a także wskazała na najważniejsze cele do osiągnięcia podczas polskiej prezydencji.

W ramach ECR działa 14 państw i 2 obserwatorów, jest to ogromny zasób wiedzy i doświadczeń, który można i trzeba wykorzystać. Tylko dzięki aktywnej roli wszystkich członków jesteśmy organizacją pionierską w Europie, która w sposób istotny wpływa na poprawę bezpieczeństwa w ruchu i transporcie drogowym. – powiedziała Urszula Nowinowska.

Nowa pani prezydent pracuje w GITD od 2015 roku a od 2016 roku pełniła rolę dyrektor Gabinetu GITD. Wcześniej pracowała w sekretariacie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Najnowsze

Ciągnik z naczepą staranował osobówkę

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło na jednej z ulic Lublina. Co było jej przyczyną?

Samochodowa kamera zarejestrowała moment, w którym kierowca ciągnika siodłowego z naczepą zmienia pas na lewy i zaczyna wyprzedzać auto osobowe. Idzie mu to niezbyt szybko, a co gorsza decyduje się na powrót na prawą części jezdni nadal mają samochód na wysokości szoferki.

W efekcie tir uderzył w osobówkę i przez chwilę pchał ją bokiem. Jak doszło do tego zdarzenia? Kierowca ciągnika mógł mieć auto w martwym polu i go nie zauważyć. Ale czy zapomniał, że przed momentem zaczął je wyprzedzać? Według autora nagrania sprawca kolizji został ukarany mandatem w wysokości 450 zł i 6 punktami karnymi.

Najnowsze

Opel Grandland X Hybrid4 z napędem na wszystkie koła. Znamy polskie ceny!

Pierwszy model hybrydowy plug-in marki Opel z napędem na wszystkie koła dostępny jest w bogato wyposażonej wersji Elite. 300 KM i napęd na wszystkie koła, czego możemy się jeszcze spodziewać? Znamy polskie ceny!

Opel prezentuje nowy samochód hybrydowy typu plug-in (PHEV) z napędem na wszystkie koła. Elegancki Grandland X Hybrid4 z opcjonalną czarną pokrywą maski silnika oraz specjalnymi dwukolorowymi obręczami kół ze stopów lekkich uzupełnia ofertę SUV‑ów marki Opel.

Samochód wyposażony w turbodoładowany silnik benzynowy 1.6 oraz układ dwóch silników elektrycznych dysponuje łączną mocą do 300 KM.

Zespół napędowy Grandlanda X Hybrid4 składa się z: czterocylindrowego turbodoładowanego silnika benzynowego 1.6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa; jednostka rozwija moc 147 kW/200 KM, ma homologację WLTP, jest zgodna z normą Euro 6d‑TEMP i została specjalnie dostosowana do pracy w układzie hybrydowym; układu dwóch silników elektrycznych o mocy 80 kW/109 KM, napędu na wszystkie koła i akumulatora litowo-jonowego o pojemności 13,2 kWh.

Przedni silnik elektryczny jest sprzężony ze sterowaną elektrycznie ośmiobiegową przekładnią automatyczną. Drugi silnik elektryczny, inwerter i mechanizm różnicowy są zintegrowane z napędzaną elektrycznie tylną osią, zapewniając napęd na wszystkie koła załączany na żądanie.

Grandland X Hybrid4 będzie oferował cztery tryby jazdy — elektryczny, hybrydowy, AWD i sportowy — pozwalając kierowcom wybrać charakterystykę pojazdu odpowiadającą ich preferencjom lub konkretnym warunkom jazdy. Na przykład w trybie hybrydowym samochód będzie automatycznie dobierał najbardziej efektywny sposób napędu, z możliwością przełączenia na bezemisyjny tryb elektryczny po dotarciu do centrum miasta.

Czas ładowania zależy od typu użytej ładowarki. Oprócz kabla dostarczanego wraz z pojazdem i służącego do ładowania akumulatorów z domowego gniazdka, Opel zaoferuje także urządzenia do szybkiego ładowania na publicznych stacjach oraz z ładowarek naściennych Wallbox w domu. Za pomocą takiej ładowarki o mocy 7,4 kW akumulator samochodu można naładować do pełna w około godzinę i 50 minut.

Polscy klienci już mogą składać zamówienia na Grandlanda X Hybrid4. Pierwszy model hybrydowy plug-in marki Opel z napędem na wszystkie koła dostępny jest w bogato wyposażonej wersji Elite od 192 450 zł (cena brutto w Polsce z podatkiem VAT). Pierwsze dostawy do klientów planowane są na początek 2020 roku.

W Grandlandzie X Hybrid4 dostępna będzie także nowa usługa telematyczna Opel Connect. O spokój kierowcy i pasażerów pomogą zadbać również takie funkcje, jak Navigation Online z informacjami o ruchu drogowym dostarczanymi w czasie rzeczywistym, sprawdzanie najważniejszych informacji o pojeździe poprzez aplikację, bezpośrednie połączenie z pomocą drogową oraz system powiadamiania służb ratowniczych w sytuacjach awaryjnych. 

Najnowsze