Nowy projekt Audi: możliwość elektronicznego płacenia za parking

Audi rozbudowuje oferowane przez siebie usługi Audi connect, dając kolejną możliwość połączenia pojazdu, kierowcy i infrastruktury. W  Ingolstadt rozpoczyna się właśnie faza testów praktycznych projektu „Audi connect – elektroniczne opłaty parkingowe“. Dzięki tej usłudze, kierowcy mogą uiścić opłatę za parking nie opuszczając pojazdu.

Drobne, codzienne czynności, np. kłopotliwe płacenie za parking, są często bardzo uciążliwe. Inżynierowie z Audi doszli więc do wniosku, że należałoby zmienić sytuację, kiedy kierowca wjeżdżając na parking musi najpierw pobrać bilet, a potem poszukać odpowiedniego automatu, by za niego zapłacić.

fot. Audi

Nowa, wygodna usługa „Audi connect – elektroniczne opłaty parkingowe“ może być optymalnym rozwiązaniem tego problemu. Już w najbliższych miesiącach przejdzie ona cykl szeroko zakrojonych testów. Pierwsze rozpoczynają się właśnie w Ingolstadt i mają potwierdzić przydatność rozwiązania w praktyce. Według szacunków, w pilotażowym projekcie może wziąć udział nawet 13 tysięcy pojazdów. Celem nowego projektu, jest włączenie możliwości elektronicznego uiszczania opłat parkingowych do puli usług w Audi connect na wzór tego, jak wcześniej zintegrowano przyjazną kierowcy nawigację z mapami Google Earth czy Google Street View.

W fazie testów, administracja parkingów i pojazd komunikują się za pomocą nadajników RFID (Radio Frequency Identification). Jest to możliwe dzięki umieszczeniu po wewnętrznej stronie przedniej szyby pojazdu transpondera radiowego. Specjalny czytnik przy barierze wjazdowej identyfikuje wysyłany drogą radiową sygnał jako „bilet“ i podnosi barierę. Osoby biorące udział w testach muszą dokonać jedynie jednorazowej rejestracji numeru swojego nadajnika na portalu oferującym dostęp do tej usługi.

Najnowsze

Iwona Basta odbiera Mercedesa CLA

17 maja w Warszawie przed wejściem do siedziby głównej Mercedes-Benz Polska odbyło się uroczyste przekazanie Nowego Mercedesa CLA zwyciężczyni nagrody głównej Orlen Warsaw Marathon.

Nowy Mercedes CLA powędrował w ręce Iwony Basty, która najlepiej poradziła sobie w konkursie organizowanym podczas Orlen Warsaw Maratonu. Laureatka w drodze do zwycięstwa pokonała blisko 4000 uczestników w trzech różnych etapach konkursu. Otrzymana przez nią nagroda to najnowsze czterodrzwiowe coupé w wersji CLA 180 z silnikiem benzynowym o mocy 122 KM.

Iwona Basta i jej nowy Mercedes CLA
fot. Mercedes

Najnowsze

Sesja zrodzona z miłości

Porsche 911 ma wielu miłośników. Należy do nich również Kate Bellm, która swoje emocje ubrała w formę zmysłowej sesji zdjęciowej.

Urodzona w Londynie i pracująca w Berlinie Kate jest fotografikiem. Słynie ze zmysłowych, przepełnionych erotyzmem i kobiecością zdjęć. Jej sesja z Porsche 911 jest celebracją dwóch form doskonałych – ciała kobiety i samochodu.

Najnowsze

Puchar Kobiet w enduro na hałdzie Wiesław

W dniach 25 - 26.05.2013 w Wałbrzychu odbędą się dwie rundy Mistrzostw Polski, Pucharu Polski i Pucharu Kobiet w enduro, w formule enduro sprint, w której mogą również startować motocykle bez homologacji typu cross.

Zawody zostaną rozegrane na wzór brytyjskiego endurosprintu, na wyjątkowo urozmaiconym terenie poprzemysłowej hałdy kopalnianej „Wiesław” u podnóża góry Chełmiec. Nowością będzie również osobna klasa kobiet. Udział w tej prestiżowej imprezie zapowiedzieli zawodnicy kadry Polski oraz zawodnicy zagraniczni. Hałda „Wiesław” zapewnia niesamowite wrażenia, adrenalinę i przede wszystkim niespotykaną nigdzie indziej zróżnicowaną i atrakcyjną trasę wraz z wymagającymi wjazdami i stromymi zjazdami. Zróżnicowane konfiguracje odcinków specjalnych: cross, enduro i extreme testów zostały uznane za jedne z najciekawszych w Polsce.

Do rozpoczęcia zawodów brakuje już tylko kilku dni
fot. PZM

Enduro sprint to formuła zbliżona do tradycyjnego enduro, jednak wyróżnia ją krótsza pętla o długości około 10-12 km. Zawodnicy pokonują taką pętlę około 8-10 razy, mając w sumie do przejechania 100-120 km, w 100 % po bezdrożach. W skład pętli wchodzą dwa odcinki specjalne z pomiarem czasu i dwa odcinki dojazdowe. W zawodach udział mogą wziąć zawodnicy z licencją B i A oraz zawodnicy bez licencji po zaliczeniu egzaminu teoretycznego na licencję B (przed zawodami).

Najnowsze

Uważaj: policja też ma konto na Twitterze

Emma Way z Norwich najwyraźniej sądziła, że cały świat podziela jej żywiołową niechęć do rowerzystów i dlatego nie bała się oznajmić na Twitterze, że właśnie jednego potrąciła. Cóż, przeliczyła się.

Emma, wyjeżdżając zza rogu, potrąciła 29-letniego cyklistę Toby’ego Hockleya, który brał udział w wyścigu. Toby spadł z siodełka, a siła uderzenia odrzuciła go w pobliskie krzaki. Na szczęście nic poważnego mu się nie stało. Każdy normalny człowiek zatrzymałby się i postarał pomóc, ale nie Emma. Emma beztrosko odjechała, a kilka minut po zdarzeniu na jej koncie na Twitterze pojawił się wpis: „najwyraźniej potrąciłam rowerzystę, i co z tego, miałam pierwszeństwo – oni nawet nie płacą podatku drogowego. Cholerni cykliści”.

Abstrahując od poczucia moralności Emmy, przechwalanie się wykroczeniem na portalu społecznościowym specjalnie strategiczne nie jest. Tak się złożyło, że inni użytkownicy nie podzielili jej poglądów i zamiast poprzeć antymanifest, podesłali informację lokalnej jednostce policji, która też ma konto na Twitterze. Spanikowana Emma natychmiast usunęła konto, ale mleko się rozlało. Ofiara potrącenia, Toby Hockley, początkowo nie planował składać zawiadomienia o przestępstwie – nie chciał, by jego dziewczyna zamartwiała się za każdym razem, gdy jeździ rowerem. Jednak internetowa szopka sprawiła, że zmienił zdanie.

Jeden z komentujących internautów zauważył celnie: „powinni ją skazać na poruszanie się wyłącznie rowerem przez najbliższe kilka lat – to byłaby prawdziwa sprawiedliwość”.

Najnowsze