Nowy Biuletyn „Kobiety w Motorsporcie” do pobrania!

Już jest: najnowszy Biuletyn "Kobiety w Motorsporcie" PZM można pobrać w tym artykule.

Sezon rozpoczęty, a za nami pierwsze rundy większości dyscyplin sportów motorowych: rajdów, zawodów offroadowych, rywalizacji quadów. Niebawem startują również wyścigi, zarówno te samochodowe, jak i motocyklowe –  w tych ostatnich nie zabraknie Moniki Jaworskiej!

Zachęcamy do kibicowania wszystkim zawodniczkom, które z determinacją – często pokonując przeróżne przeszkody, począwszy od tych finansowych, a na prywatnych skończywszy – dążą do celu, jakim jest start w zawodach możliwie najwyższej rangi. Jak zaczynają swoja przygodę z dwoma lub czterema kółkami, z czym muszą się zmagać, jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa, jak reagują na ich pasję znajomi i w końcu – jak znoszą zarówno zwycięstwa i porażki – opowiadają nam Agnieszka Smolińska (enduro), Aleksandra Maj (rallycross), Ewa Pikosz (cross country), Monika Fryc (motocross) i Monika Jaworska (wyścigi motocyklowe).

Warto zapoznać się z wrażeniami pań startujących zarówno za kierownicą, jak i na prawym fotelu w Rajdzie Świdnickim, jednej z najważniejszych imprez otwierających tegoroczny sezon rajdowy. Wszystkie cztery zawodniczki – Balbina Gryczyńska, Agnieszka Pyra, oraz w pełni żeńska załoga w składzie Klaudia Temple za kierownicą i Kasia Pytel-Majkowska – osiągnęły metę Rajdu Świdnickiego i choć łatwo nie było, wspominają go z uśmiechem.

Cieszymy się również z czekającej nas w dniach 21-22 maja w Cieszynie pierwszej i jedynej rundy Pucharu Europy Kobiet w Motocrossie! Wkrótce tamtejszy tor motocrossowy stanie się areną rywalizacji zarówno najlepszych zawodniczek w Polsce i Europie, ale również wschodzących, młodych talentów płci pięknej. Koniecznie bądźcie tam z nami!

Jeśli jesteście zawodniczkami, podróżniczkami , organizatorkami wydarzeń motocyklowych lub w jakikolwiek sposób czujecie się związane z motocyklizmem, to czekamy na Wasze zgłoszenia do jubileuszowego projektu Komisji Motocyklowej Kobiet FIM, w którym promujemy właśnie tak wspaniałe osoby jak Wy – drogie czytelniczki! O zasadach projektu przeczytacie rzecz jasna we wnętrzu naszego Biuletynu.

Na koniec zapraszamy Was na unikatowe wydarzenie „Motocyklowy odjazd folkowy” – Ania Jackowska zaprasza na czerwcowy weekend do Szczyrku, by odkrywać na motocyklu piękne drogi Beskidów, poznając lokalny koloryt, miejscowych artystów. Informacje znajdziecie tuż obok i na dedykowanym wydarzeniu na Facebooku!

Miłej lektury!
{{ download(146) }}

Najnowsze

Ojciec wkręcił syna nową funkcją w Tesli

Samochody Tesla są wyposażone w opcję Summon, która pozwala przywołać pojazd zdalnie przy pomocy smartfona. Amerykanin postanowił przestraszyć swojego syna siedzącego w środku.

W sieci pojawia się coraz więcej filmów prezentujących możliwości wykorzystania opcji Summon w nowej Tesli. Tym razem Amerykanin zamontował kamerę Go Pro za kierownicą i kazał poczekać swojemu synowi na niego wewnątrz samochodu.

Dzieciak nie miał pojęcia, że nowa Tesla Model S może być wyposażona w opcję, która pozwala przywołać auto z i do garażu używając do tego pilota. 

Tesla jest w stanie samodzielnie wyjechać z garażu, otwierając, a później zamykając za sobą bramę garażową (potrzebna jest do tego łączność HomeLink). Wystarczy, że kierowca wciśnie odpowiedni przycisk na pilocie i wybierze, czy auto ma jechać do przodu i do tyłu. Dla bezpieczeństwa operację można W każdej chwili przerwać.

Po chwili samochód odpalił i ruszył do przodu. Dziecko wpadło w panikę, ale po chwili okazało się, że to tylko żarty.

https://www.youtube.com/watch?v=x30iJZW7wRQ

Najnowsze

Relaksujący teaser nowego Top Gear

Do premiery nowej serii zostało nieco ponad tydzień. Tym razem Matt Le Blanc i Chris Evans poszukują idealnego samochodu za pomocą aplikacji a`la Tinder.

Top Gear powraca na ekrany BBC już 29 maja. Zanim zobaczymy pierwszy epizod ekipa programu karmi nas kolejnym teaserem zapowiadającym akcję. Tym razem w dużo spokojniejszej tonacji. 

Na początek możemy zobaczyć dwóch głównych prowadzących, którzy poszukują idealnego auta siedząc za biurkiem. Po chwili prezentowane są kadry z nadchodzących epizodów Top Gear w zwolnionym tempie. Możemy tam zobaczyć pięknego Jaguara E-Type, klasyczne Ferrari, a także Mustanga od Kena Blocka.

Póki co wielkim znakiem zapytania są nowi prowadzący. Zamiast Clarksona, Hammonda i Maya będziemy mogli zobaczyć Chrisa Evansa, Matta LeBlanca i czterech nowych prowadzących. Przez ostatnie osiem miesięcy ekipa Top Gear zwiedziła dziewięć krajów, gdzie kręcono ich zmagania. 

Tymczasem na nowy program eks-trójki z Top Gear, czyli The Grand Tour, będziemy musieli poczekać do jesieni.

Najnowsze

Jesteś zestresowana? Jeździsz agresywnie

Instytut Transportu Samochodowego przeprowadził badania, z których wynika że kierowcy, który częściej odczuwają presję pracy mają większą tendencję do bycia agresywnymi na drodze.

Bardzo często narzekamy na zachowanie kierowców, a szczególnie tych, którzy prowadzą samochód służbowy. Często ich zachowanie to wypadkowa indywidualnych cech osobowości, równowagi emocjonalnej czy poczucia pewności siebie. Czasami zwycięża chęć dominacji lub rywalizacji na drodze. O zachowaniu kierowcy mogą decydować takie czynniki jak przeświadczenie o anonimowości czy bezkarności szczególnie potęgowane przez sytuacje psychoaktywne. Jednak ważnym czynnikiem jest stres, który w przypadku kierowców samochodów służbowych wynika z trudnego charakteru pracy, gdy trzeba często i szybko przechodzić z głównych zadań zawodowych do czynności związanych z prowadzeniem samochodu.

Instytut Transportu Samochodowego przeprowadził przy współpracy Skoda Szkoła Auto badanie na grupie 350 uczestników, gdzie wskazano jednoznacznie, że kierowcy odczuwający presję w pracy mają większą skłonność do agresji w ruchu drogowym. Głównym czynnikiem może być nadmiar obowiązków lub frustracja związana z koniecznością wywiązania się z obowiązków czy obietnic. Agresja w ruchu drogowym to nie tylko agresywna jazda, ale także gniew za kierownicą oraz zjawisko tzw. road rage, czyli furia drogowa. Takie zachowania stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa. 

W celu radzenia sobie z negatywnymi emocjami za kierownicą uruchomiono kampanię edukacyjną „Wyładowujesz się!”, która skierowana jest w głównej mierze do kierowców pojazdów służbowych. Zostaną w niej wykorzystane wyniki badań ITS, m.in. dotyczące indywidualnych predyspozycji kierowców, które mogą wiązać się ze skłonnością do zachowań agresywnych, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do opracowania efektywnych metod radzenia sobie z czynnikami stresogennymi wśród kierowców aut służbowych.

Autorami kampanii „Wyładowujesz się!” są: Instytut Transportu Samochodowego oraz Skoda Auto Szkoła. Kampania została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Najnowsze

Yamaha MT-10 w polskich salonach

Już za kilka dni w polskich salonach pojawi się najnowsze wcielenie ekstremalnego naked bike`a z serii "Dark Side of Japan", czyli Yamaha MT-10.

Jest to najmocniejsza w historii maszyna z gamy MT, która dysponuje mocą 160 KM i maksymalnym momentem obrotowym o wartości 111 Nm. Pomimo sporej mocy udało się w niej znaleźć kompromis pozwalający na codzienne użytkowanie i dostarczanie dużej radości z jazdy. Już w ten weekend pierwsze egzemplarze MT-10 pojawią się w salonach Yamahy.

Motocykl miał polską premierę podczas targów motoryzacyjnych w Poznaniu. Najmocniejszy model w gamie modelowej Yamahy napędza zmodyfikowany silnik od modelu R1 o pojemności 998 cm3. Jednostkę wykonano w technologii crossplane i osadzono w lekkiej aluminiowej ramie typu Deltabox. Krótki rozstaw osi sprzyja naturalnej pozycji w czasie jazdy.

Na wyposażeniu motocykla znajduje się bogata elektronika, która obejmuje m.in. system elektronicznie sterowanej przepustnicy YCC-T, trzystopniową kontrolę trakcji czy D-MODE z trzema trybami pracy silnika pozwalające dostosować charakterystykę motocykla do warunków jazdy. Motocykl został wyposażony w sprzęgło antyhoppingowe z funkcją docisku.

Cena motocykla Yamaha MT-10 w polskich salonach zaczyna się od 56 500 zł.

Najnowsze