Quantcast
Agnieszka Serafinowicz

Nowe znaki drogowe już niebawem. Co się zmieni?

Już niebawem wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury, a tym samym na drodze pojawią się nowe znaki drogowe.

6 grudnia 2022 roku wejdzie w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 października 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Wczytałyśmy się w tę niestrawną lekturę i wyjaśniamy „po ludzku” jakie nowe znaki drogowe pojawią się niebawem na ulicach.

Znaki mają być odblaskowe. Bardziej.

Nowe rozporządzenie zmienia dotychczasowe wymagania dotyczące odblaskowości znaków drogowych w Polsce. Oznacza to, że znaki, które nie będą spełniać nowych wytycznych Ministerstwa Infrastruktury trzeba będzie wymienić. Oczywiście z naszych podatków. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba będzie wymieniać wszystkich znaków, bo już od lat stosowane są odpowiedniej jakości materiały odblaskowe pokrywające informacyjną część znaku.

nowe znaki drogowe - znak D-19

Zmiana dotycząca znaku D-19 „Postój taksówek”

Rozporządzenie zmienia też wygląd znaku informacyjnego D-19 „Postój taksówek. Otóż nowy znak D-19 stanie się znakiem dwustronnym. To znaczy z jednej strony będzie widoczny na nim wzór jak na dotychczasowym znaku D-19 „Postój taksówek”, natomiast z drugiej widoczna będzie informacja znana dotychczas ze znaku D-20 „Koniec postoju taksówek”. Samodzielny znak D-20 przestanie być stosowany. Rozporządzenie określa też zasady wyznaczania postoju taksówek. Długość odcinka przeznaczonego na postój taksówek nie może być mniejsza niż 15 metrów (3 taksówki), ani większa niż 50 metrów (10 taksówek). Ponadto w przypadku braku znaku D-20 „Koniec postoju taksówek” przyjmuje się przepis, że postój taksówek może odbywać się w odległości do 20 metrów od znaku D-19.

nowe znaki drogowe - nowy znak D-39

Nowy wzór znaku informacyjnego D-39 „Dopuszczalne prędkości”

To zmiana czysto formalna nie zmieniająca żadnych istniejących już przepisów. Celem rozporządzenia jest raczej dopasowanie wzoru znaku do sytuacji faktycznej, czyli tego, że np. w obszarze zabudowanym mamy już ograniczenie do 50 km/h przez całą dobę, na drogach ekspresowych dwujezdniowych mamy ograniczenie 120 km/h (a nie 110 km/h jak w starszym wzorze znaku) itp.

znaki drogowe

Nowe znaki drogowe – ułatwienia dla turystów

Drobne zmiany czekają też niektóre znaki-tabliczki informacyjne dla turystów. Chodzi serię znaków oznaczonych literą E i kodem liczbowym, np.:

  • E-9 „drogowskaz do muzeum”
  • E-10 „drogowskaz do zabytku dobra kultury”
  • E-11 „drogowskaz do zabytku, pomnika przyrody”
  • E-22b „obiekt na samochodowym szlaku turystycznym” (taki znak pokazany jest na powyższej grafice)
  • E-22c „informacja o obiektach turystycznych”

Zmiana wizualna, jaka dotyczy wybranych miejsc polega na tym, że na wymienionych znakach będzie można umieścić obok symbolu wskazywanego obiektu, symbol światowego dziedzictwa UNESCO. Oczywiście dotyczy to tylko tych znaków, które kierują nas do faktycznych zabytków czy pomników przyrody uznanych za symbol światowego dziedzictwa UNESCO. Podpowiem, że obecnie w Polsce znajduje się 17 dóbr i obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze