Nowe przepisy dla motocyklistów: poprawka PiS odrzucona

Nowe przepisy związane z prawem jazdy dla motocyklistów z pewnością nie zadowolą osób, które rozpoczęły kurs w ostatniej chwili. Sejm odrzucił poprawkę do ustawy przygotowaną przez Prawo i Sprawiedliwość - wejście w życie przepisów nie zostanie przesunięte o kolejny rok.

Ośrodki egzaminacyjne przeżywają szturm kandydatów, którzy chcą uzyskać dokument prawa jazdy przed wejściem w życie nowych przepisów 19 stycznia 2013 roku. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek z poprawką do ustawy o kierujących pojazdami. Wnioskowano o przesunięcie terminu wejścia w życia ustawy o jeden rok. Niestety, kilka dni temu, Sejm odrzucił ten wniosek.


"Koszty uzyskania prawa jazdy po wejściu w życie ustawy wzrosną o 100 proc. Będzie to średnio od 3 do 3.5 tysięcy " - powiedział Krzysztof Tchórzewski, poseł PiS.
W związku z tym, 19 stycznia 2013 roku, czyli za niewiele ponad dwa tygodnie, w życie wejdzie nowelizacja, która wprowadza nowe kategorie prawa jazdy na kat. A, inny niż dotąd sposób egzaminowania oraz nowy wzór dokumentu. Zarys nowych zasad szczegółowo przedstawiałyśmy tutaj.


fot. materiały prasowe

Nowelizacja przedstawia ponadto tak zwane przepisy przejściowe obowiązujące dla osób, które ukończyły kurs przed 19 stycznia b.r., a nie ukończyły 24 roku życia. Niestety, wbrew wszelkim nadziejom, osoby te będą mogły zdawać egzamin jedynie na kategorię A2.

Ponadto, Platforma Obywatelska przygotowała kolejny projekt, zgodnie z którym przepisy dotyczące użytkowania Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) wejdą w życie 4 stycznia 2016 roku. 
Będzie na pewno inaczej, niż wszyscy oczekiwali - niestety nie na korzyść przyszłych kierowców. A jakie jest Wasze zdanie?

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.