Nowe przepisy dla aspirujących motocyklistów

31 sierpnia 2012
Z pewnością wiele z nas zadaje sobie pytanie, jak po zmianie przepisów wyglądać będą prawa dotyczące kierujących jednośladami. Otóż od przyszłego roku na kandydatów do prawa jazdy na motocykl czekają trzy kategorie: A1, A2 i A.

Z góry uprzedzam - informacje, które za chwilę przeczytacie, są już niezmienne. Cały zapis znajduje się w ustawie o kierujących pojazdami. Czytamy tam, że:

  • kategoria A1 uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczajcej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg;
  • kategoria A2 uprawnia do kierowania motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla;
  • natomiast kategoria A uprawnia do prowadzenia każdego rodzaju motocykla.

Co ciekawsze, zmianie ulegną też bariery wiekowe dotyczące każdej kategorii i tak w art. 8 czytamy, że:

Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi:

  • 16 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A1, B1 i T;
  • 18 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A2, B, B+E, C1 i C1+E;
  • ·20 lat dla pojazdów określonych kategorii A, jeżeli osoba od co najmniej 2 lat posiada prawo jazdy kat. A2
  • 24 lata dla kat. A, jeśli osoba nie posiadała co najmniej od 2 lat prawa jazdy kat. A2

Dodatkowo egzaminatorzy w ośrodkach głośno mówią o nowych zadaniach na egzaminach dla poszczególnych kategorii, jednak nam biuro prasowe Ministerstwa Infrastruktury nie odpowiedziało na pytanie związane z tym tematem.

Nie ulega jednak wątpliwości, że zmiany w przepisach z pewnością nie spodobają się wielu młodym adeptom jazdy motocyklem, a liczba mandatów za nieposiadanie prawa jazdy może być o wiele wyższa. A może o to właśnie chodzi?

 

 

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!