Edyta Klim

Nowe logo dla niepełnosprawnych zawodników sportów motorowych

Takie logo zawodnika niepełnosprawnego powinno być zamieszczone w widocznym miejscu na jego samochodzie. Wprowadzono także Paszport Niepełnosprawnego Kierowcy oraz Certyfikat Adaptacji Pojazdu.

W grudniu ubiegłego roku FIA utworzyła Komisję ds. Niepełnosprawności i Dostępności DAA, aby poprawić dostępność sportów motorowych dla osób niepełnosprawnych. Przewodniczącą komisji została Nathalie McGloin – jedyna kobieta na świecie, która poruszając się na wózku inwalidzkim, zdobyła licencję rajdową oraz wyścigową i startuje w zawodach. Już teraz można zauważyć pierwsze pozytywne zmiany na rzecz zawodników niepełnosprawnych.

Na Konferencji FIA w Republice Południowej Afryki wprowadzono nowe, uniwersalne logo dla niepełnosprawnych kierowców rywalizujących w sportach motorowych. Każdy niepełnosprawny kierowca powinien umieścić to logo, na czas zawodów, w widocznym miejscu na samochodzie. Pozwoli to na szybką identyfikację i pomoc w sytuacji awaryjnej. Niepełnosprawny kierowca nie zawsze może szybko opuścić pojazd, dlatego taka naklejka informacyjna przyspieszy czas działania służb ratunkowych czy obsługi toru.

Dodatkowo, oprócz Licencji Osoby Niepełnosprawnej, zawodnik/czka będzie posługiwać się Paszportem Kierowcy, w którym zawarte będą wytyczne, jak zapewnić bezpieczeństwo na zawodach przy danym typie niepełnosprawności i min. jaki czas jest potrzebny, by samodzielnie opuścić pojazd.

Do danego samochodu i kierowcy przypisany będzie także Certyfikat Adaptacji Pojazdu, w którym zawarte będą zatwierdzone zmiany dotyczące bezpieczeństwa. Certyfikat wydany przez FIA będzie zaświadczeniem, że zastosowane adaptacje są bezpieczne i odpowiednie dla kierowcy, zgodne z przepisami i nie dają kierowcy nieuczciwej przewagi nad jego konkurentami.

Oba dokumenty mają zapewnić zawodnikom równe szanse w startach na całym świecie, poprzez jasne i czytelne udokumentowanie ich niepełnosprawności, adaptacji pojazdu oraz postępowania w razie zagrożenia. Dodatkowo komisja przyznawać będzie niepełnosprawnym zawodnikom dotacje na uaktualnienie wyposażenia przeciwpożarowego do specyfikacji poziomu wysokiego FIA.

– W tym roku poczyniliśmy wielkie postępy, a wsparcie, jakie otrzymałam od prezydenta i wszystkich członków FIA, daje mi wielką pewność, że możemy osiągnąć jeszcze większy postęp w 2019 r. Kształtujemy przyszłość Motorsportu na zawsze, dzięki tym niezwykle pozytywnym krokom naprzód. Ten sport jest dla wszystkich i nie mogę się doczekać kontynuowania takiej dobrej pracy – powiedziała Nathalie McGloin.

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze