Ewa Kania

Od dziś obowiązują nowe kary dla kierowców. Zapłacisz nawet 8600 zł

1 lipca 2024 roku to data wprowadzenia kolejnych podwyżek kar dla kierowców. Zapominalscy muszą liczyć się z naprawdę słonymi grzywnami, sięgającymi nawet 8600 zł. Tyle możemy zapłacić, jeśli zapomnimy o ubezpieczeniu OC.

Spis treści

Podwyżka kar za brak OC od 1 lipca 2024 roku

Wykupienie ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej to obowiązek każdego posiadacza samochodu, o którym nie każdy pamięta. To poważny błąd, ponieważ nawet jeśli nie doprowadzimy do zdarzenia drogowego i nie będziemy musieli płacić odszkodowania z własnej kieszeni, to i tak musimy liczyć się z tym, że zostaniemy nakryci na jeżdżeniu bez OC i zostanie nałożona na nas grzywna.

Ta wyliczana jest na podstawie płacy minimalnej, która dotychczas wynosiła 4254 zł. Kary za brak OC wyglądały więc następująco:

  • do 3 dni bez OC – 1700 zł
  • od 4 do 14 dni – 4250 zł
  • powyżej 14 dni – 8490 zł

Stawki te są jednak nieaktualne, ponieważ od 1 lipca 2024 roku, weszła w życie podwyżka pensji minimalnej do 4300 zł. Tym samym kary za brak OC od dzisiaj wyglądają następująco:

  • do 3 dni bez OC – 1720 zł
  • od 4 do 14 dni – 4300 zł
  • powyżej 14 dni – 8600 zł

Czy można prowadzić samochód po lekach. Przeczytaj ulotkę, bo narażasz się na 5000 zł kary

Podwyżki kar za brak OC w 2025 roku

Już teraz wiemy, że na tym nie koniec podwyżek. Zgodnie z nowym projektem podwyżki płacy minimalnej, ta ma od 1 stycznia 2025 roku wynieść 4630 zł. Oznacza to, że kary za brak OC wzrosną od przyszłego roku do:

  • do 3 dni bez OC – 1850 zł
  • od 4 do 14 dni – 4630 zł
  • powyżej 14 dni – 9250 zł

Kto może sprawdzić brak ubezpieczenia OC?

Wiele osób mylnie sądzi, że brak OC może wyjść na jaw tylko w przypadku kontroli drogowej. Tymczasem nie jest to prawda. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przeczesuje bazy danych i wyłapuje pojazdy, którym wygasło OC, a które nie zostały wyrejestrowane.

Dlatego też zapominalscy, lub osoby które celowo nie opłaciły obowiązkowego ubezpieczenia, mogą się zdziwić, kiedy dostaną informację o nałożeniu na nie kary.

Kiedy ubezpieczenie OC nie przedłuża się automatycznie?

Standardową procedurą jest automatycznie przedłużanie ubezpieczenia OC. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy kupiliśmy używany samochód – obowiązuje na nim polisa wykupiona przez poprzedniego właściciela, ale po jej zakończeniu sami musimy zadbać o nowe ubezpieczenie.

Ubezpieczenie nie zostanie także przedłużone, kiedy zalegamy z opłatami ubezpieczycielowi.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze