Nowe BMW X4 – rasowo i premium

Już wkrótce na nasze drogi wyjedzie nowe X4, zaprezentowane właśnie w Genewie, a które - w swojej pierwotnej wersji - nie wszystkim przypadło do gustu. Teraz auto wyładniało, a producent posłuchał konstruktywnej krytyki własnych klientów i wdrożył wyraźne ulepszenia.

Auto urosło w każdym wymiarze, no i – bądźmy szczerzy – wreszcie wyładniało! Zdecydowanie lepiej prezentuje się zwłaszcza tył nadwozia, który dotychczas wzbudzał wiele kontrowersji. Linie są łagodniejsze i bardziej smukłe. Wnętrze otrzymało sporej wielkości monitor (ponad 10 cali), ale także zmodernizowany system multimedialny, który teraz będzie można obsługiwać zarówno głosowo, jak i gestami.

Z nowości pojawi się wytłumająca odgłosy z otoczenia szyba przednia, BI-LEDowe reflektory w standardzie i w pełni LEDowe jako opcja (z tyłu w standardzie), oraz aktywna kontrola wlotu powietrza do chłodnicy, wpływająca na zwiększenie wydajności.

Bagażnik ma mieć 525 litrów pojemości, a siedzenia mają się składać w proporcjach 40:20:40 – przy użyciu wygodnego przycisku.

BMW X4 pojawi się w bazowej odmianie xDrive20i (184 KM), pośredniej xDrive 30i (252 KM) i najmocniejszej M40i (360 KM). Fani jednostek wyspokoprężnych też dostaną dowyboru kilka wariantów mocy: 190, 231, 265 i 326 KM w M40d.

Samochód trafi do sprzedaży w kwietniu.

Najnowsze

Nowe Audi A6 – jakie będzie?

Po wprowadzeniu na rynek nowego Audi A8 i nowego Audi A7, cztery pierścienie przedstawiają kolejną generację Audi A6.

Nowe Audi A6 to ósma już generacja udanej limuzyny klasy wyższej. Wraz z A8 i A7 Sportback, nowe Audi A6 jest ambasadorem nowego języka stylistycznego Audi. Wnętrze jest zorientowane jednoznacznie na w pełni cyfrową koncepcję obsługi. System obsługi MMI touch response dający haptyczne i akustyczne sygnały zwrotne, ma zapewniać intuicyjną obsługę wielu funkcji pojazdu. Rozbudowana gama rozwiązań z zakresu connectivity i systemów wspomagania kierowcy, ma dawać więcej bezpieczeństwa i wygody. Gwiazdami wśród systemów wsparcia kierowcy są funkcje automatycznego parkowania i automatycznego wjazdu do garażu, które podobnie jak adaptacyjny asystent jazdy, w ciągu najbliższego roku poszerzą zakres oferowanych opcji. Adaptacyjny asystent jazdy wspiera kierowcę podczas przyspieszania i hamowania oraz pomaga utrzymać pojazd na obranym pasie ruchu, również w przypadkach gdy droga się zwęża, lub prowadzone są na niej roboty.

W podwoziu pojawi się dynamiczny układ czterech kół skrętnych. Ma łączyć w sobie bezpośrednią, sportową reakcję układu kierowniczego z doskonałą stabilnością prowadzenia, zmniejszając jednocześnie promień skrętu limuzyny nawet o 1,1 metra. Nowa koncepcja tłumienia ma dostarczać zróżnicowanych informacji zwrotnych z nawierzchni drogi.

W początkowym okresie, nowe Audi A6 będzie oferowane w Europie z dwoma jednostkami napędowymi: 3.0 TFSI o mocy 340 KM oraz 3.0 TDI o mocy 286 KM. Oba silniki standardowo wyposażono w układ mild-hybrid, zwiększający wydajność pojazdu. Audi A6 wytwarzane będzie w fabryce w Neckarsulm, a na rynku pojawi się w czerwcu 2018 r.

 

Najnowsze

Audi stworzyło pojazd, będący jednocześnie pasażerskim dronem

Podczas salonu motoryzacyjnego w Genewie, Audi, Italdesign i Airbus prezentują „Pop.Up Next”, czyli w pełni elektryczny, automatyczny pojazd koncepcyjny, umożliwiający poruszanie się zarówno w poziomie, jak i w pionie.

W przyszłości, takie właśnie pojazdy szybko i sprawnie transportować będą ludzi w miastach – po drogach i w powietrzu, rozwiązując w ten sposób problem korków drogowych. Dominującym elementem jego wnętrza jest 49-calowy ekran, a interakcja pomiędzy człowiekiem a maszyną odbywa się za pomocą rozpoznawania mowy, rysów twarzy, śledzenia ruchu gałek ocznych (tzw. eye-tracking) oraz funkcji dotykowych.

Ultralekka, dwuosobowa kabina pasażerska może zostać połączona albo z modułem samochodowym, albo z modułem latającym. Audi wspiera cały projekt dostarczając wiedzy i doświadczenia w zakresie technologii akumulatorów i automatyzacji jazdy.

Italdesign projektuje futurystyczne pojazdy koncepcyjne dla Audi i dla innych klientów z całego świata. Jörg Astalosch, dyrektor zarządzający Italdesign wyjaśnia: „W przyszłości, reguły rządzące miejską mobilnością będą dyktowane przez wielu graczy. Jesteśmy bardzo dumni, że przy projekcie mającym przynieść rozwiązania dla mobilności przyszłości możemy współpracować z firmą Airbus, jednym z największych na naszym globie przedsiębiorstw przemysłu lotniczego.”

Astalosch postrzega Pop.Up Next jako koncepcję uniwersalnego pojazdu dostępnego na życzenie, mogącego otworzyć przed mieszkańcami miast możliwość poruszania się w kilku płaszczyznach. Italdesign korzysta z sieci miast, uniwersytetów i różnych innych podmiotów, by lepiej przewidywać i projektować przyszłość mobilności w miastach. Pierwsza wersja pojazdu Pop.Up miała swą premierę w Genewie, rok temu.

Pop.Up Next jest znacznie lżejszy niż jego poprzednik, a wnętrze pojazdu zostało przeprojektowane.

Najnowsze

Aston Martin Lagonda już w 2023 roku, dziś Lagonda Vision Concept

Jedna z najbardziej ekskluzywnych marek na świecie stopniuje napięcie i prezentuje - na trwających właśnie targach w Genewie - swój zeroemisyjny koncept, który ma wyjechać na drogi w 2023 roku Lagonda Vision Concept.

Produkcja auta ma się zacząć w 2021 roku, a dziś Aston Martin prezentuje, jak ich samochód przyszłości będzie wyglądać. Lagonda Vision Concept to auto, które ma nie emitować szkodliwych substancji do atmosfery i miec na pokładzie liczne osiągnięcia najnowszej, motoryzacyjnej technologii, czyli np. poruszania się autonomicznego. Ma to być „największa rewolucja w transporcie lądowym od czasu wynalezienia samochodu.” Zapowiada się fenomenalnie, czyż nie?

We wnętrzu będą jedwabne dywany i ręcznie tkana, wełniana tapicerka, które mają być w doskonałej harmonii z wykończeniem z włókna węglowego i funkcjonalnymi, ceramicznymi płytkami, które otwierają się i zamykają, zamykając wentylację i regulując głośność muzyki. Mistrzowie krawieccy Henry’ego Poole’a tworzyli wzory, cięli materiały, aby zapewnić idealnie przycięte tkaniny do foteli.

Tylne drzwi otwierają się do góry, zapewniając łatwość dostępu. Pasażerowie mogą więc dosłownie stać w środku i wyjść z samochodu lub wejść prosto do niego. Przednie fotele nie są montowane na konwencjonalnych prowadnicach, które zawsze kolidują z miejscem, w którym osoby z tyłu chciałyby umieścić swoje stopy, ale zamiast tego siedzą na wspornikowych ramionach rozciągających się od podłogi na zewnątrz ramy fotela – uzyskano przez to całkowicie niezagospodarowaną powierzchnię podłogi. Pasażerowie na przednich siedzeniach będą mogli się obrócić o 180 stopni, aby nawiązać rozmowę twarzą w twarz z tymi z tyłu.

Dodatkowo producent ma oferować najbardziej luksusowe wyposażenie, nowoczesny design. Projekt koncepcyjny zapowiada język stylizacji nadwozia, która będzie charekteryzować dwa nowe modele Lagonda, które pojawią się w sprzedaży w 2023 roku. Jeden z nich to coupe, a drugi SUV.

Jeśli chodzi o wnętrze, ale i sposób przemieszczania się, przedstawiciele marki porównują swoje przyszłe pojazdy do podróży w pierwszej klasie Concordem. Lagondę będzie napędzać silnik elektryczny, a ten rodzaj zasilania jest znany nie tylko z braku emisji spalin, ale również z niezwykle cichej pracy i świetnych osiągów od najmniejszych prędkości. Bateria ma zapewniać 400 mil zasięgu między doładowaniami. To jest odległość z Los Angeles do San Francisco, Londynu do Edynburga lub Berlina do Wiednia bez zatrzymywania się.

Najnowsze

Kobiety wolą benzynę

Z okazji Dnia Kobiet przygotowano raport na temat preferencji zakupowych kobiet w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

Grupa AAA AUTO, największy dealer samochodów używanych w Europie Środkowej, specjalnie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przygotował raport na temat preferencji zakupowych kobiet w krajach, w których funkcjonują oddziały dealera: Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

W 2017 roku Polki i Węgierki częściej kupowały samochody używane niż ich koleżanki z Czech oraz Słowacji. Udział kobiet wśród klientów grupy AAA AUTO na Węgrzech stanowił 33,8%, a w Polsce 30,9%. W Czechach wskaźnik ten wynosił 27,3%, a na Słowacji 27,2%. Zarówno Polki, jak i Czeszki, Słowaczki oraz Węgierki, w 2017 roku najczęściej wybierały hatchbacki, z silnikiem benzynowym i manualną skrzynia biegów.

Jak wynika z raportu, Polki są dość oszczędne na tle koleżanek z południa – w zeszłym roku przeznaczały na zakup samochodu używanego średnio 6 217 Euro, podczas gdy Czeszki były w stanie wydać na auto aż 7 008 Euro, a Słowaczki kupowały samochody za średnią cenę w wysokości 6 732 Euro. Za Polkami uplasowały się Węgierki, które na samochód przeznaczały w 2017 roku średnio 5 223 Euro. Polkom najbliżej do Węgierek także w kontekście ulubionych marek i modeli samochodów używanych. Najpopularniejszą marką samochodów używanych wśród Polek w ubiegłym roku był Ford (3. miejsce na Węgrzech), a wśród Węgierek królował Opel (2. miejsce w Polsce). W Czechach i na Węgrzech wiodła prym Skoda, która w Polsce uplasowała się na 6. miejscu, a na Węgrzech na miejscu 8.

Ulubionymi modelami aut używanych wśród Polek w 2017 roku były kolejno: Ford Focus (3. miejsce na Węgrzech, 4. w Czechach, 6.na Słowacji), Opel Astra (1. miejsce na Węgrzech, 8. na Słowacji, w Czechach poza pierwszą dziesiątką), Toyota Yaris (poza pierwszą dziesiątką w pozostałych krajach).

TOP 10 marek i modeli aut używanych kupowanych przez Czeszki, Polki, Słowaczki i Węgierki w 2017 roku:

 

MARKI 2017

MODELE 2017

 

Czechy

Polska

Słowacja

Węgry

Czechy

Polska

Słowacja

Węgry

1

Skoda

Ford

Skoda

Opel

Fabia

Focus

Fabia

Astra

2

VW

Opel

VW

Suzuki

Octavia

Astra

Octavia

Swift

3

Ford

Toyota

Peugeot

Ford

Passat

Yaris

Passat

Focus

4

Hyundai

Renault

Ford

VW

Focus

Fabia

C3

Corsa

5

Peugeot

VW

Citroen

Renault

Golf

Clio

Golf

Fabia

6

Renault

Skoda

Renault

Peugeot

i30

Golf

Focus

Polo

7

Citroen

Hyundai

Hyundai

Toyota

Mondeo

Corsa

206

Fiesta

8

Kia

Fiat

Opel

Skoda

Megane

Fiesta

Astra

Clio

9

Opel

Peugeot

Kia

Mercedes

Ceed

i30

Polo

Golf

10

Toyota

Nissan

Suzuki

Citroen

Superb

Auris

Ceed

Megane

Kobiety z czterech krajów najczęściej wybierały samochody z silnikiem benzynowym. Największymi miłośniczkami tego typu silnika są Polki – wybierało go aż 75,3% klientek AAA AUTO, a na samochody z dieslem decydowało się już tylko 24,4% kobiet. Różnice w popularności między benzyną a dieslem nie były tak duże w pozostałych krajach.

TOP silniki aut używanych kupowanych przez Czeszki, Polki, Słowaczki i Węgierki w 2017 roku:

 

SILNIKI 2017

Typ silnika

Czechy

Polska

Słowacja

Węgry

Benzynowy

60,6%

75,3%

58,7%

73,9%

Diesel

39,4%

24,4%

41,2%

26,1%

LPG

 

0,2%

   

Najczęściej wybierane kolory aut używanych wybieranych przez Polki, Czeszki, Słowaczki i Węgierki w 2017 roku:

 

Czechy

Słowacja

Polska

Węgry

1

Szary

Szary

Srebrny

Szary

2

Niebieski

Czarny

Czarny

Czarny

3

Czarny

Niebieski

Szary

Niebieski

4

Czerwony

Czerwony

Niebieski

Srebrny

5

Biały

Biały

Czerwony

Czerwony

6

Srebrny

Srebrny

Biały

Biały

7

Zielony

Brązowy

Beżowy

Zielony

8

Brązowy

Zielony

Zielony

Brązowy

9

Beżowy

Pomarańczowy

Brązowy

Pomarańczowy

10

Pomarańczowy

Śliwkowy

Burgund

Żółty

Źródło: AAA AUTO

Najnowsze