Nowe BMW serii 4 Coupe

Nowe BMW serii 4 Coupe debiutuje jako czwarta generacja sportowego Coupe BMW średniej wielkości.

Nowe BMW serii 4 prezentuje końcowy efekt prac nad nowoczesnym Coupe o zrównoważonych proporcjach, natomiast cyfra '”4″ w nazwie modelu oznacza nie tylko nową jakość, ale zwraca uwagę na dedykowany design nadwozia i uwypukla techniczne różnice w stosunku do siostrzanych modeli BMW serii 3.

Nowe BMW serii 4 Coupe jest wyraźnie szersze i ma większy rozstaw osi, niż odchodzące BMW serii 3 Coupe, a dynamicznie wydłużona sylwetka auta została osadzona niżej na kołach. Wszystko to, w połączeniu z typowymi dla BMW krótkimi zwisami, długą maską sinika i cofniętym przedziałem pasażerskim z opadającą ku tyłowi linią, tworzy wizerunek samochodu o charakterystycznych proporcjach. Przedni pas – z elementami charakterystycznymi dla BMW, jak osłoną chłodnicy w kształcie nerki, podwójnymi owalnymi reflektorami oraz dużym wlotem powietrza w zderzaku – stanowi bezpośrednie nawiązanie do BMW serii 3. Nowym elementem w BMW serii 4 Coupe są wloty powietrza umieszczone na przednich nadkolach i skierowane do tyłu – ich zadaniem jest ograniczenie oporu powietrza w tym obszarze. Nadkola nowego Coupe w połączeniu z szerokim rozstawem kół uwypuklają zwartą konstrukcję tylnej części nadwozia, gdzie dominują poziomie linie.

fot. BMW

Wnętrze nowego BMW serii 4 Coupe reprezentuje fuzję sportowego uroku i ekskluzywności. Wszystkie elementy sterowania zostały zgromadzone w ergonomiczny sposób wokół kierowcy, dając mu optymalny dostęp do wszystkich funkcji. W tylnym przedziale sportowe cechy nowego modelu uwypuklają mocno wyprofilowane siedzenia. Wgłębione zagłówki i szerokie, wyprofilowane elementy podparcia bocznego wyraźnie dzielą tylną kanapę na dwa indywidualne fotele. Klienci mają do wyboru trzy linie wyposażeniowe oraz pakiet M Sport, stanowiące alternatywę dla standardowej specyfikacji. Pakiety Sport Line, Modern Line i Luxury Line umożliwiają dopasowanie wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego auta do upodobań nabywcy.

Inżynierowie BMW poprawili precyzję układu kierowniczego i zwrotność auta, czyniąc z nowego BMW serii 4 Coupe naturalnego „sportowca”. Wydajność nowego modelu to również zasługa zaawansowanej technologii zastosowanej w podwoziu, elektrycznego wspomagania kierownicy wolnego od negatywnego wpływu siły napędowej odczuwanej na kole kierownicy, rozkładu mas w stosunku 50:50, dopracowania elementów nadwozia w tunelu aerodynamicznym oraz lekkiej konstrukcji nadwozia.

Nowe BMW serii 4 Coupe ma dłuższy rozstaw osi, szerszy rozstaw kół i niższy prześwit od BMW serii 3 Coupe, które zastępuje. Niższe zawieszenie pozwoliło obniżyć środek ciężkości auta do poziomu poniżej 500 milimetrów, dzięki czemu nowe BMW serii 4 Coupe ma najniżej położony środek ciężkości spośród wszystkich obecnie produkowanych modeli BMW.

fot. BMW

Sportowy, dwudrzwiowy model będzie dostępny w momencie debiutu rynkowego z następującymi silnikami: sześciocylindrową rzędową jednostką benzynową pracującą pod maską BMW 435i Coupe, czterocylindrowym silnikiem benzynowym w BMW 428i Coupe oraz czterocylindrowym dieslem przeznaczonym dla BMW 420d Coupe. Wszystkie oferowane silniki wykorzystują technologię BMW TwinPower Turbo i rozwijają moc od 135 kW/184 KM do 225 kW/306 KM.

Moc silnika jest przekazywana na tylne koła poprzez standardową sześciobiegową skrzynię manualną. Wszystkie warianty nowego BMW będą też współpracować z opcjonalną, sportową skrzynią automatyczną o ośmiu przełożeniach, dającą kierowcy możliwość manualnej zmiany biegów za pomocą dźwigienek umieszczonych przy kole kierownicy. Dodatkowo dwa warianty BMW serii 4 Coupe z silnikami benzynowymi będą oferowane w momencie debiutu z opcjonalnym inteligentnym układem napędu na wszystkie koła BMW xDrive.

Oprócz oszczędnych silników benzynowych i jednostki wysokoprężnej, duży wpływ na wydajność nowego modelu ma lekka konstrukcja nadwozia o aerodynamice potęgowanej przez specjalne kurtyny powietrzne i wloty powietrza. BMW serii 4 Coupe jest z założenia pojazdem o wysokiej dynamice, niemniej jednak elementy, takie jak funkcja Auto Start-Stop, odzysk energii hamowania, wskaźnik zmiany biegu czy sterowanie agregatami pomocniczymi zgodnie z zapotrzebowaniem dbają o to, aby nowy model wywoływał pozytywne wrażenie także w kwestii zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla. W tym miejscu należy zatem wspomnieć o trybie ECO PRO, który pozwala obniżyć zużycie paliwa nawet o 20 procent.

Jedną z nowości jest system nawigacji Professional nowej generacji, który oferuje dodatkowe funkcje, lepszą grafikę i mapy z elementami 3D. Dodatkowo, nowe BMW serii 4 Coupe może zostać wyposażone w kolorowy wyświetlacz Head-Up, asystenta jazdy Driving Assistant Plus, który ostrzega kierowcę o ryzyku kolizji z pieszym, inteligentny asystent świateł drogowych LED zapobiegający oślepianiu, system aktywnej ochrony (Active Protection) zawierający asystenta koncentracji kierowcy (Attentiveness Assistant) oraz najnowszy aktywny tempomat z funkcją Stop & Go. W zakresie systemów infotainment, BMW zastosowało bardzo wydajny interface umożliwiający integrację smartfonów i licznych funkcji biurowych za pośrednictwem Bluetooth. Nowością jest też funkcja dyktowania z systemem rozpoznawania mowy.

Najnowsze

Corvette Stingray dla malucha

Szukasz pomysłu na prezent dla swojego małego automaniaka? A co powiesz na miniaturową wersję najnowszego Corvette Stingray?

Producent zabawek, firma Fisher-Price, od wielu już lat wypuszcza wersje Power Wheels (aut na baterie dla dzieci pomiędzy pierwszym a siódmym rokiem życia) kolejnych samochodów Corvette, łącznie z różowym Barbie Corvette. Nic dziwnego, że przymierzyli się również do Stingraya i efekt, musimy przyznać, jest całkiem niezły. Co prawda oryginał przyspiesza do setki w ciągu 3,8 sekundy i rozwija prędkość ponad 300 km/h, zaś wersja mini może się poszczycić prędkością nieco poniżej 10 km/h, ale i tak jest najszybsza w gronie dotychczasowych Power Wheels.

fot. Fisher-Price
fot. Fisher-Price
fot. Fisher-Price

Samochody trafią do sprzedaży we wrześniu, Fisher-Price zapowiada, że będą kosztować ok. 275 dolarów.

 

 

Najnowsze

Superbohaterka Rachael

Wszyscy słyszeliśmy o tym, że w chwilach stresu i zwiększonej produkcji adrenaliny człowiek dysponuje możliwościami, które zdają się wręcz nadludzkie. Tak zdarzyło się Rachael Simmons, kiedy samochód przygniótł jej ojca.

Adam Simmons pracował pod należącym do Rachael Jeepem Liberty, badając usterkę w systemie hamulcowym, kiedy nagle podnośnik odmówił posłuszeństwa. Cały ciężar potężnego Jeepa przyszpilił Adama do podłoża.

Krzyki ojca zaalarmowały Rachael, która wypadła z domu i rzuciła się na pomoc. 22-letnia dziewczyna zdołała podnieść ważącego ponad 1500 kg Jeepa tak, by jej ojciec mógł się uwolnić. Nawet jeśli pomogło jej w tym rozłożenie ciężaru i punkt podparcia, i tak zasługuje na szczery podziw.

„Po prostu podniosłam samochód, żeby uwolnić tatę. Czułam, jak adrenalina dosłownie buzuje w moich żyłach. Nie sądzę, bym w innym wypadku była w stanie tego dokonać” – wyznała Rachael.

Adam przez jakiś czas będzie się poruszał o kulach, zaś Rachael cierpi na ból pleców, ale żadnemu z nich na szczęście nic szczególnie poważnego się nie stało. Przypadki tego typu, kiedy ludzie pod wpływem maksymalnego stresu doświadczali krótkich przypływów nadludzkiej siły, są rzadkie, ale udokumentowane. Niestety, niewiele o nich wiadomo z uwagi na ograniczoną możliwość testów klinicznych.

Najnowsze

Będziemy kupować samochody na Facebooku?

Czy Facebook ma szansę stać się jednym z najefektywniejszych narzędzi sprzedaży samochodów? Analiza McCann Worldgroup pokazuje, że tak. W tym roku na dyktującym trendy amerykańskim rynku motoryzacyjnym osoby szukające samochodu używały do tego portali społecznościowych częściej niż kiedykolwiek w historii.

Analizy McCann Worldgroup pokazują, że także w Polsce social media zaczynają odgrywać coraz większą rolę na rynku motoryzacyjnym. Facebook staje się niekwestionowanym źródłem informacji i konsumenckich opinii o samochodach, ale także potężnym narzędziem w rękach marketerów. Dzięki odpowiedniemu targetowaniu jest on w stanie zebrać unikalną wiedzę na temat naszych upodobań i pasji, a do tych niewątpliwie należą samochody. Informacje te umiejętnie wykorzystane pozwalają takim gigantom jak np. General Motors, Mercedes, Toyota, Renault czy nawet luksusowy Bentley docierać do swoich potencjalnych klientów za pomocą wyłącznie jednego portalu społecznościowego. Facebook to doskonała platforma, zarówno dla marek masowych, jak i luksusowych. W dobie kryzysu rynek motoryzacyjny musi szukać coraz ciekawszych sposobów dotarcia do nowych klientów. A aplikacje mobilne i przyciągające uwagę, niestandardowe działania w sieci, świetnie się do tego nadają.

43% konsumentów szukało dealera swojego wymarzonego auta na Facebooku, z czego 67% robiło to za pomocą urządzeń mobilnych. Co ciekawe, aż 59% badanych zadeklarowało, że bardziej ufa opinii wyrażonej przez swojego znajomego na Facebooku niż na każdej innej stronie internetowej. 27% osób, które kupuje samochody, „klika” na ich reklamy na Facebooku. Liczba tych kliknięć wzrosła od października 2012 roku do kwietnia 2013 ponad dwukrotnie – z 16% do 39%.  Równocześnie sam internet odgrywa coraz ważniejszą rolę w procesie kupna auta. Większość nabywców samochodów (80%) uważa, że przeglądanie stron internetowych jest dla nich pomocne. 1/4 z nich uważa witryny za najbardziej przydatne narzędzie w procesie podejmowania decyzji zakupowej, 15% osób uważa za nie internetowe strony dealerów. Co istotne, aż 81% osób kupujących samochody, które wchodziło na strony motoryzacyjne, przy podejmowaniu decyzji o kupnie korzystało z rankingów znajdujących się na tych stronach.

Badanie pokazuje także, że z roku na rok wzrasta liczba konsumentów, którzy do kupna samochodu używają stron internetowych, Facebooka oraz urządzeń mobilnych.

 

Najnowsze

Seksowni futboliści i Chevrolet Camaro

Wielki piknik rodzinny, występy cheerleederek, rozrywki i konkursy dla najmłodszych oraz pokazy efektów specjalnych – to wszystko czeka fanów amerykańskiego stylu życia już w najbliższą niedzielę, 14 lipca, na stadionie Narodowym w Warszawie, podczas VIII SuperFinału Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego.

Będzie to również polski debiut Chevroleta Camaro w specjalnie sprowadzonej do Polski limitowanej wersji Hot Wheels Edition.

Wyjątkowe emocje związane z walką o puchar zapewnią kibicom drużyny finalistów: Giants Wrocław i Warsaw Eagles. Ich zmaganiom towarzyszyć będą niesamowita oprawa oraz gorący doping gości największej sportowej areny w Polsce. Szacuje się, że SuperFinał 2013 może przebić popularnością ubiegłoroczną imprezę, kiedy to podczas kulminacyjnego meczu na trybunach zasiadły 23 tys. widzów.

Ci wspaniali chłopcy…
fot. Chevrolet

Mało znana u nas do niedawna dyscyplina sportowa przeżywa ostatnio gwałtowny rozwój. Polska Liga Futbolu Amerykańskiego powstała w 2006 roku. W pierwszej edycji ogólnopolskich rozgrywek ligowych brały udział tylko 4 kluby. W tegorocznych rozgrywkach PLFA uczestniczyły już 74 drużyny, występujące w Toplidze, PLFA I, PLFA II, PLFA 8 oraz PLFA J.

Chevrolet Camaro Hot Wheels Edition realizacja marzenia wielu dorosłych, którzy w dzieciństwie bawili się modelami Hot Wheels. To jednocześnie pierwsza tego typu zabawka w skali 1:1. Samochód zadebiutował pod koniec ubiegłego roku na targach SEMA w Las Vegas, a wszedł do produkcji w pierwszym kwartale tego roku. Podobnie jak seria limitowanych zabawek, na bazie których powstał, jest dostępny w ściśle ograniczonej liczbie egzemplarzy. Auto wyposażone jest w 6,2-litrowy silnik V8, który w wersji ze skrzynią manualną rozwija 432 KM (318 kW) mocy i 569 Nm momentu obrotowego, a w wersji z automatyczną przekładnią ma 405 KM (298 kW) mocy i maksymalny moment obrotowy o wartości 556 Nm.

Najnowsze