Nowe Audi e-tron GT – brzmienie tego elektrycznego Gran Turismo robi wrażenie!

Audi skomponowało specjalnie dla modelu e-tron GT jego własny dźwięk, wykorzystując w tym celu wyczucie muzyczne konstruktorów i techniczne kompetencje marki. Audi e-tron GT brzmi zatem mocno i progresywnie – jak przystało na prawdziwe Audi. Sami posłuchajcie!

Audi e-tron GT to pierwszy samochód marki z napędem czysto elektrycznym, który powstawać będzie wyłącznie w Niemczech. Począwszy od końca 2020 roku, to Gran Turismo będzie zjeżdżać z taśmy produkcyjnej w zakładach Audi Böllinger Höfe w Neckarsulm. 

Karoseria elektrycznego Gran Turismo w dużym stopniu zbudowana jest z najtwardszych stopów stali i aluminium. Nowością jest także procedura bezpośredniego pomiaru karoserii. Gwarantuje ona jeszcze większą dokładność pomiarów i pozwala szybko zareagować na najmniejsze odchylenia. Na końcu linii przychodzi czas na etap pracy ręcznej. Doświadczeni pracownicy montują elementy dodatkowe i kontrolują wykończenie gotowej karoserii.

Nowe Audi e-tron GT - brzmienie tego elektrycznego Gran Turismo robi wrażenie!

Model e-tron GT powstaje na tej samej linii co Audi R8 – taka integracja produkcji dwóch pojazdów całkowicie różnych pod względem technicznym, jest rzeczą niespotykaną w koncernie Volkswagen. Oba modele są transportowane na tych samych pojazdach transportujących bez operatorów (FTF) i na elektrycznie napędzanym szynowym systemie transportu ponad głowami pracowników.

Audi e-tron GT to samochód, który uosabia całą pasję Audi. Dotyczy to także brzmienia tego elektrycznego Gran Turismo. Inżynierowie Rudolf Halbmeir i Stephan Gsell wykorzystując komputery, laboratorium dźwięków, poruszający się samochód oraz prowadząc badania wśród klientów, wymyślili i stworzyli progresywny, elektroniczny dźwięk auta.

Nowe Audi e-tron GT - brzmienie tego elektrycznego Gran Turismo robi wrażenie!

Jak każdy samochód elektryczny, Audi e-tron GT posiada wymagany przepisami dźwiękowy system ostrzegania (AVAS), umieszczony jednak w szerszym spektrum akustycznym.

Umiejscowiony z przodu pojazdu głośnik emituje dźwięki wydawane przez AVAS. Jeśli klient zamówi opcjonalny pakiet Brzmienie, to do tego głośnika dochodzi drugi duży głośnik zamontowany z tyłu pojazdu. Brzmienie modelu e-tron GT jest nieustannie na nowo miksowane przez dwa sterowniki – zależnie od prędkości i pozycji pedału gazu. Kierowca może ustawić w systemie wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, czy i jak intensywnie chce je słyszeć.

Najnowsze

Słyszysz niepokojące dźwięki pod maską? Ta aplikacja rozpozna problem twojego samochodu i skróci wizytę w serwisie

Diagnostyka samochodu poprzez aplikację na smartfonie? Jak się okazuje w dobie cyfryzacji nie ma rzeczy niemożliwych, szczególnie dla czeskiego producenta samochodów, który stworzył specjalną aplikację Sound Analyser, rejestrującą wszystkie dźwięki w trakcie jazdy. Jak działa i jak może pomóc?

Aplikacja Sound Analyser potrafi zarejestrować dźwięki wydawane przez dany pojazd podczas jazdy i porównać je z dostępnymi w bazie wzorcami. W przypadku jakichkolwiek rozbieżności aplikacja wykorzystuje algorytm, aby określić, czym różnice mogą być spowodowane i jakie mogą być ich przyczyny. W ten sposób Sound Analyser może skrócić czas spędzany przez samochód w serwisie i podnosić poziom obsługi klienta.

Aplikacja dzięki sztucznej inteligencji może szybko ocenić aktualny stan pojazdu. W tym celu program uwzględnia różne parametry charakterystyczne dla danego modelu i analizuje profil jego użytkowania. Dzięki temu ułatwia pracę serwisantom, którzy przy użyciu smartfona czy tabletu mogą skorzystać z analizy dostępnej w aplikacji.

Słyszysz niepokojące dźwięki pod maską? Ta aplikacja rozpozna problem twojego samochodu i skróci wizytę w serwisie

Mimo że aplikacja jest zaawansowana technologicznie, jej obsługa jest intuicyjna: dźwięki pojazdu wydawane podczas jazdy mogą być nagrywane za pomocą smartfona. Następnie algorytm porównuje nagranie z zapisanymi wzorcami i na tej podstawie podaje wynik wraz z opisem. Oprogramowanie jest w stanie rozpoznać dziesięć wzorców – z dokładnością do ponad 90 procent – dla komponentów takich jak: układ kierowniczy, sprężarka klimatyzacji i sprzęgła w skrzyni biegów DSG. Aplikacja jest również przystosowana do rozpoznawania kolejnych wzorców dźwiękowych.

Słyszysz niepokojące dźwięki pod maską? Ta aplikacja rozpozna problem twojego samochodu i skróci wizytę w serwisie

Sound Analyser wykorzystuje algorytmy sieci neuronowych. Aplikacja najpierw konwertuje plik audio na spektrogram, który wizualnie przedstawia sygnały akustyczne. Korzystając ze sztucznej inteligencji, obraz ten jest następnie porównywany z zapisanymi wzorcami w celu zidentyfikowania odchyleń.

Aplikacja na smartfony była testowana w 14 krajach – w tym w Niemczech, Rosji, Austrii i Francji – od czerwca 2019 r. 

Najnowsze

Koronawirus: 1/4 polskich przedsiębiorców wstrzymuje zakup nowych aut do końca roku!

Niemal 25 proc. małych i średnich firm w Polsce zamierza do końca roku ograniczyć do minimum lub całkowicie wstrzymać zakup nowych samochodów - to bezpośredni skutek pandemii wirusa SARS-CoV-2. Co będzie dalej?

Jeszcze w pierwszym kwartale 2020 r. blisko 18 proc. z ponad 2 milionów podmiotów z sektora MŚP planowało inwestycje w rozwój firmowych flot. Gdyby przedsiębiorcy zrealizowali swoje deklaracje, do mikro, małych i średnich firm w Polsce trafiłoby nawet 800 000 nowych i używanych samochodów. Najnowsze badanie zrealizowane przez Instytut Keralla Research na zlecenie Carefleet S.A. pokazuje, jak bardzo pandemia wpłynęła na rewizję planów i budżetów flotowych w sektorze.

Nieco ponad 50 proc. mikro, małych i średnich przedsiębiorców biorących udział w badaniu zadeklarowało, że pandemia wirusa SARS-CoV-2 nie wpłynęła w istotny sposób na rewizję budżetów flotowych w ich firmach. Druga połowa wdraża różnorodne działania związane głównie z ograniczeniem kosztów oraz poprawą bezpieczeństwa kierowców.

Jednocześnie wraz z tendencją zmierzającą do optymalizacji kosztów zakupu i użytkowania samochodów, przedsiębiorcy deklarują zwiększenie budżetów na poprawę bezpieczeństwa korzystania z pojazdów służbowych, w tym częstsze mycie, ozonowanie czy zakup dodatkowych środków czystości. Takie działania wskazuje ponad 16 proc. respondentów biorących udział w badaniu.

Koronawirus: 1/4 polskich przedsiębiorców wstrzymuje zakup nowych aut do końca roku!

Szczegółowa analiza wyników badania, uwzględniająca podział firm ze względu na wielkość zatrudnienia, wykazała, że rewizję budżetów flotowych rzadziej deklarują średnie firmy (50-249 pracowników) oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – odpowiednio 58 oraz 65,5 proc. przedstawicieli tych grup twierdzi, że pandemia nie spowodowała żadnych istotnych zmian w tym zakresie. W mikroprzedsiębiorstwach (2-9 pracowników) odsetek ten wynosi 44,5 proc., a średnich firmach (10-49 pracowników) – 46,7 proc. Podmioty te z kolei rzadziej niż pozostałe zamierzają ograniczać koszty eksploatacji posiadanych już pojazdów, za to częściej zwiększać budżety na poprawę bezpieczeństwa korzystania z nich.

Dodatkowo, jak wynika z badania, 13,8 proc. osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą rozważa korzystanie z samochodów finansowanych w formie wynajmu długoterminowego lub rozwiązań abonamentowych. Z kolei niemal 8,5 proc. małych firm planuje zrezygnować z zakupu nowych samochodów na rzecz pojazdów z rynku wtórnego.

Najnowsze

Ducati Scrambler 1100 Dark PRO – nowy członek rodziny w wersji Dark Suit

Ducati Scrambler 1100 Dark PRO zachowuje ten sam oryginalny design, co pozostałe dwa modele z tej serii, Ducati Scrambler 1100 PRO i Sport PRO. To dobry wybór dla miłośników podróży po mieście i poza miastem, samotnie lub w towarzystwie przyjaciół.

Model 1100 Dark PRO, dostępny w kolorze Dark Stealth ma silnik o pojemności 1079 cm3, który charakteryzuje się dużym momentem obrotowym już przy niskich obrotach oraz 15-litrowy zbiornik. 

Wyróżnia się na tle swoich „dużych braci” matowym czarnym kolorem z elementami z naturalnego anodowanego aluminium, a także lusterkami w klasycznym stylu.

Ducati Scrambler 1100 Dark PRO - nowy członek rodziny w wersji Dark Suit

Pod względem elektroniki, nowa odsłona „Land of Joy” jest wyposażona – podobnie jak inne modele z rodziny 1100 PRO – w specjalnie skalibrowany dla tego modelu system kontroli trakcji Ducati Traction Control (DTC) oraz układem ABS Cornering.

Ducati Scrambler 1100 Dark PRO - nowy członek rodziny w wersji Dark Suit

Ponadto trzy standardowe tryby jazdy (aktywna jazda, podróż i miasto) pomagają również mniej doświadczonym motocyklistom w znalezieniu właściwej równowagi podczas korzystania z komponentów elektronicznych oraz wybór własnego stylu jazdy.

Ducati Scrambler 1100 Dark PRO - nowy członek rodziny w wersji Dark Suit

Nowy Ducati Scrambler 1100 Dark PRO jest dostępny w Europie we wszystkich salonach Ducati i sklepach Scrambler Camp od października 2020 r.

Ducati Scrambler 1100 Dark PRO - nowy członek rodziny w wersji Dark Suit

Najnowsze

10 porad dla kierowców, które pomogą bezpiecznie przetrwać jesień i zimę na drodze

Opadające na jezdnię liście, deszcz, duże różnice temperatur w ciągu doby – jesień to dla kierowców bardzo wymagająca pora roku. Dlatego warto przeprowadzić sezonowy przegląd samochodu i dostosować styl jazdy do panujących warunków. Oto 10 wskazówek, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort podróżowania autem w najbliższych miesiącach.

  • Każdy milimetr ma znaczenie

Jesienią nawierzchnia jezdni staje się zimna i mokra, dlatego tak ważna jest zadbanie o odpowiednią kondycję opon. Szczególnie zwróćmy uwagę na głębokość bieżnika, która ma duży wpływ na przyczepność i zdolność hamowania. Eksperci zalecają, aby wymienić opony po osiągnięciu 2 mm wysokości bieżnika. Warto pamiętać, że prawo zabrania jazdy, jeśli bieżnik ma wysokość mniejszą niż 1,6 mm – auto z takimi oponami przy prędkości 90 km/h może całkowicie stracić przyczepność na mokrej powierzchni. Pamiętajmy również o sprawdzeniu ciśnienia w oponach co najmniej raz w miesiącu.

  • Liście są równie śliskie co śnieg

Polska złota jesień z pewnością zapewnia przyjemne krajobrazy do podziwiania podczas podróży samochodem, jednak powinniśmy mieć na uwadze, że opadające liście tworzą powierzchnię równie śliską co śnieg.

  • Zostaw sobie przestrzeń na drodze

Kiedy widoczność jest bardzo ograniczona z powodu mgły, należy utrzymywać większy odstęp od pojazdu znajdującego się przed nami. Przy widoczności wynoszącej 50 metrów właśnie taką odległość powinniśmy zachować od innych aut.

  • Wiedz, kiedy postawić na światła przeciwmgielne

Przy zamglonej pogodzie należy również pamiętać o włączeniu świateł przeciwmgielnych. Oświetlanie jezdni światłami drogowymi, gdy panują na niej takie warunki atmosferyczne, może okazać się niebezpieczne.

  • Nie bój się korzystać ze świateł drogowych

Wraz z przejściem na czas zimowy, dni stają się krótsze i więcej kierowców jeździ po ciemku. Aż 30% wszystkich wypadków w Europie ma miejsce w nocy, dlatego tak ważne jest korzystanie podczas jazdy z odpowiedniego świateł. Światła drogowe należy stosować na drogach międzymiastowych o słabej widoczności, o ile nie ma mgły.

  • Zadbaj o dobrą widoczność podczas deszczu

Eksperci twierdzą, że jazda ze zużytymi wycieraczkami może zmniejszyć widoczność nawet o 30%. Należy wymieniać je raz w roku, najlepiej właśnie jesienią, gdy zwykle panuje bardziej deszczowa pogoda. Warto pamiętać, że czyste szyby zaparowują znacznie trudniej niż zabrudzone. Z parą wodną można poradzić sobie również, kierując dysze gorącego powietrza na przednią szybę. W podobnych sytaucjach pomocnym dla kierowcy będzie także asystent aktywnego utrzymania pasa ruchu, który ostrzeże o zboczeniu z kursu, a nawet subtelnie skoryguje pozycję pojazdu na pasie jezdni.

  • Postaraj się o więcej bezpieczeństwa

Nie tylko deszcz sprawia, że jesienią nawierzchnia bywa bardzo śliska – podobny efekt daje wilgotne powietrza w połączeniu z niskimi temperaturami.

  • Przy akwaplanacji zapomnij o hamulcach

Aquaplaning, czyli akwaplanacja, to zjawisko polegające na utracie przyczepności pojazdu w wyniku utworzenia się klina wodnego między oponą a jezdnią. Samochód zaczyna ślizgać się po wodzie, której bieżnik nie jest w stanie odprowadzić, co może grozić całkowitą utratą kontroli nad autem.

  • Chwyć pewnie na kierownicy podczas wietrznej pogody

Porywisty wiatr może okazać się poważnym wyzwaniem podczas jazdy po drogach międzymiastowych. Zaleca się zmniejszenie prędkości oraz utrzymanie mocnego chwytu na kierownicy w momencie wyprzedzania ciężarówek, ponieważ silny podmuch powietrza może zaburzyć stabilność samochodu.

  • Unikaj bliskich spotkań z dzikimi zwierzętami

Jesień to okres godowy dla wielu dzikich zwierząt – w tym czasie są bardziej aktywne i poruszają się w stadach. Bardzo ważne jest, aby zwolnić podczas jazdy po drogach, na których znajdują się znaki ostrzegające przed dzikimi zwierzętami.

Najnowsze