Nowa wersja Volvo FL – również z napędem 4 x 4

Volvo FL, ciężarówka z segmentu miejskiego transportu dystrybucyjnego oferuje teraz dodatkowe 200 kilogramów ładowności, system zarządzania flotą Dynafleet i jest dostępny w wersji z napędem na cztery koła.

Opracowany przez Volvo Trucks czterocylindrowy silnik o pojemności 5 litrów spełnia normę emisji spalin Euro 6 i jest dostępny w wariantach o mocy 240 i 210 KM i momencie obrotowym odpowiednio: 900 i 800 Nm – oba są proponowane w pojazdach o DMC 14 i 16 ton. Ponieważ w nowej konfiguracji zespół: silnik – skrzynia biegów, jest o 200 kilogramów lżejszy, w porównaniu z sześciocylindrowym silnikiem Euro 6, proporcjonalnie wzrasta ładowność pojazdu.

Obecnie wszystkie pojazdy Volvo Trucks – również modele Volvo FL i Volvo FE – można zamawiać z fabrycznie zainstalowanym systemem zarządzania flotą Dynafleet, który umożliwia monitorowanie zadań transportowych w czasie rzeczywistym, za pośrednictwem strony internetowej lub dedykowanej aplikacji. Można kontrolować kierowcę korzystając z funkcji tj.: czas pracy kierowcy, lokalizacja pojazdu oraz paliwo i środowisko. System jest oferowany w ramach opłacanej co miesiąc subskrypcji.

Volvo FL ma się świetnie wtapiać w intensywny ruch uliczny, ale też dzięki stałemu napędowi na wszystkie koła i zwiększonemu prześwitowi ma być równie skuteczny na asfalcie, jak i na wyboistych drogach żwirowych. Volvo FL 4×4 jest wyposażone w dwubiegową skrzynkę rozdzielczą. Bieg wysoki (szosowy) jest wykorzystywany podczas jazdy w warunkach normalnych. Gdy warunki stają bardziej wymagające, wystarczy nacisnąć przycisk na desce rozdzielczej, by włączyć bieg niski (terenowy).

Pojazd może być wyposażony w dodatkowy punkt poboru sprężonego powietrza w podwoziu, umożliwiający pompowanie opon lub np. zasilanie urządzeń pneumatycznych.

– Najbardziej zauważalną cechą nowego Volvo FL 4×4 jest wyżej posadowiona rama podwozia, a więc także większy prześwit: o nieco ponad 6 cm z przodu i 10 cm z tyłu, w porównaniu z wersją 4×2. Wyższe podwozie oznacza także większy kąt natarcia – 25 stopni – co ułatwia wyjazd z wykopów i głębokich kolein – uważa Pernilla Sustovic, menedżer ds. segmentu transportu dystrybucyjnego w Volvo Trucks.

Fakty, Volvo FL 4×4
Maksymalna dopuszczalna masa całkowita pojazdu: 12 do 16 t
Maksymalna dopuszczalna masa całkowita zestawu drogowego: 25 t
Maksymalny prześwit z oponami 11R22.5:
Oś przednia: 329 mm
Oś tylna: 319 mm
Kąt natarcia 25 stopni
Koła i opony: 275/70R22.5, 10R22.5 lub 11R22.5
Kabiny:

  • Kabina dzienna
  • Kabina komfort
  • Kabina załogowa

Silniki:

  • D8K 250 KM
  • D8K 280 KM

Skrzynie biegów:

  • Manualna 6-biegowa
  • Automatyczna 6-biegowa (opcja)

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze