Nissan GT-R odpala papierosa

W internecie jest pełno filmików poświęconych odgłosom z wydechu w supersamochodach. Jednak tym razem śmiałkowie z Wielkiej Brytanii postanowili pójść o krok dalej.

 

Ten egzemplarz Nissana GT-R ma niewiele wspólnego z wersją seryjną. Samochód został oklejony folią w kolorze różowego złota. Do tego wymieniono w nim spojler na nieco większy. Jednak największą ciekawostką jest układ wydechowy od firmy Armytrix.

Samochód trafił niedawno na hamownię, gdzie sprawdzano jego możliwości. Dzięki modyfikacjom wydech potrafi wyrzucić z siebie płomienie, których nie powstydziłby się żaden McLaren P1 czy Lamborghini Aventador.

Przy okazji panowie pracujący na hamowni postanowili sprawdzić, czy płomienie będą w stanie zapalić papierosa? Zobaczcie sami!

Najnowsze

Rajd Szwecji zostanie odwołany?

Organizatorzy Rajdu Szwecji mają poważny problem. Wygląda na to, że z powodu zbyt ciepłej pogody legendarna impreza może zostać odwołana.

Połączenie wysokich temperatur i opadów deszczu, które miały miejsce w ostatnich dniach spowodowały roztopy śniegu i lodu w rejonach, gdzie miały przebiegać odcinki specjalne Rajdu Szwecji. 

Organizatorzy poinformowali, że jeszcze kilka dni temu sytuacja wyglądała zupełnie inaczej, a na drogach znajdowała się gruba warstwa śniegu i lodu. Teraz większość dróg zamieniła się w rzeki. Co prawda prognozy na następne dni znów zapowiadają ujemne temperatury, ale nie wiadomo czy trasy ponownie zamarzną.

Uczestnicy Rajdu Szwecji startują w samochodach wyposażony w opony z kolcami. Żeby ogumienie mogło spełniać swoją rolę potrzebne będzie sporo śniegu.

Kilka godzin temu poinformowano, że ze względu na bezpieczeństwo uczestników i kibiców impreza zostanie skrócona. Zamiast 21 odcinków kierowcy przejadą przez 12. Nie odbędzie się czwartkowy odcinek startowy oraz superoes. Odwołano także inny widowiskowy superoes Karlstad 2.

Do imprezy pozostało jeszcze kilka dni, więc jeszcze szansa, że odcinki zostaną przywrócone. Obecnie jednak temperatura w Karlstad wynosi plus 5 stopni Celsjusza i nadal pada deszcz.

Najnowsze

Mogą wzrosnąć ceny aut – nowy podatek od sprzedaży w salonach

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Związek Dealerów Samochodów apelują do rządu o wyłączenie branży motoryzacyjnej z zapisów ustawy o sprzedaży detalicznej.

Samochody są już obciążone podatkiem akcyzowym, a po wprowadzeniu nowego podatku – w efekcie spadku sprzedaży pojazdów – straty w budżecie z tytułu akcyzy i VAT mogą znacznie przewyższyć spodziewane wpływy z nowej daniny.

Z projektu przedstawionego przez rząd wynika, że podatkiem od sprzedaży detalicznej zostanie objęta nie tylko sprzedaż aut dla nabywców indywidualnych, ale też części. Nowy podatek obejmie zatem dealerstwa i punkty serwisowe, a większe koszty poniosą zarówno nabywcy aut jak i kierowcy dokonujący zakupu części.    

Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego podkreśla, że będzie to kolejny podatek płacony przez branżę i przypomina, że auta są już objęte akcyzą (3,1% lub 18,6%) i VAT (23%), a zaproponowana przez rząd kwota wolna od nowego podatku jest znikoma. Prezes PZPM ostrzega, że obciążenie branży kolejnym podatkiem wpłynie dodatkowo negatywnie na nastroje inwestycyjne, co bez wątpienia zahamuje decyzje o lokalizacji w Polsce nowych inwestycji motoryzacyjnych.

Prezes Związku Dealerów Samochodów – Marek Konieczny wskazuje, że udział polskiego kapitału w sektorze dealerskim utrzymuje się na poziomie przekraczającym 97%. – To zwykle małe i średnie rodzinne przedsiębiorstwa, zatrudniające średnio 40 osób, płacące podatki i generujące kolejne inwestycje w swoich lokalnych społecznościach. Firmy te ponoszą bardzo wysokie nakłady inwestycyjne związane z utworzeniem i prowadzeniem dealerstwa, a wypracowane zyski nie są transferowane za granicę. W ocenie prezesa ZDS, nowa danina może podnieść cenę sprzedawanych pojazdów.  

Od kilkunastu lat sprzedaż nowych samochodów w Polsce utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie ok. 300 tys. sztuk rocznie.  Chociaż ostanie dwa lata przyniosły lekkie odbicie (w 2015 r. zarejestrowano 354 975 szt.), to wciąż jest to bardzo mało, w porównaniu np. z czterokrotnie mniejszymi Czechami, gdzie w 2015 roku zarejestrowano 230 857 nowych aut.

Najnowsze

Pozwól materiałom żyć dalej

Wokół nas „drzemie” cała masa prawdziwych skarbów, np. starych samochodów. To cenne surowce, które musimy nauczyć się lepiej odzyskiwać.

Od kilkudziesięciu lat nieustannie zwiększamy ilość odzyskiwanych materiałów i zmniejszamy ilość odpadów trafiających na wysypiska. Jednak musimy być jeszcze lepsi w odzyskiwaniu zasobów, które są dostępne wokół nas. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych. Mamy doczynienia obecnie z niedoborem niektórych, ważnych dla krajów Unii, metali. Mowa tutaj o materiałach, które są stosowane w telefonach komórkowych, samochodach i innych produktach codziennego użytku.

{{ tn(11205) left }}Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na niektóre materiały ich odzyskiwanie będzie coraz trudniejsze i coraz droższe. Kiedy wyczerpiemy łatwo dostępne źródła najważniejszych dla nas metali, będzie trudniej je zdobyć. Przykładem takiego pierwiastka jest lit. Zapotrzebowanie na lit rośnie lawinowo, ponieważ stanowi on ważny składnik akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów z napędem hybrydowym, które stają się coraz bardziej popularne. Innym przykładem jest neodym używany w silnych magnesach. W tej chwili pierwiastek ten wydobywany jest tylko w Chinach, a jego wydobycie wyrządza ogromne szkody w środowisku. Takie magnesy stosowane są między innymi w elektrowniach wiatrowych i silnikach elektrycznych.

Nie ma bezużytecznych odpadów – tak uważają przedstawiciele Stena Recycling. Tam, gdzie inni widzą koniec, oni widzą początek czegoś nowego. Takie podejście zyskuje na znaczeniu w świecie, w którym jest coraz więcej ludzi i coraz mniej zasobów naturalnych – a rozwojowi towarzyszy zwiększona produkcja i konsumpcja towarów.

Recykling umożliwia nie tylko znaczące zmniejszenie negatywnego wpływu na klimat, ale również obniżenie kosztów – zarówno dla przedsiębiorstw, jak i społeczeństwa. Przykładowo Stena Recycling przetwarza prawie 8000 ton materiałów dziennie. Materiały pochodzące ze starych, zużytych produktów zyskują nowe życie w postaci surowców do produkcji innych popularnych produktów, dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie na surowce pierwotne pochodzące z lasów, kopalni czy odwiertów głębinowych. Stena Recycling prowadzi także wiele projektów badawczych i rozwojowych, chcąc opracować nowoczesne metody recyklingu spełniające potrzeby w przyszłości.

Seminaria poświęcone inteligentnemu zarządzaniu odpadami
W ramach kampanii „Pozwól materiałom żyć dalej” Stena Recycling zaprasza na serię seminariów odbywających się w całej Europie, które będą mieć miejsce wiosną w pięciu krajach. Ich celem jest nawiązanie dialogu oraz wypracowanie nowych kontaktów pomiędzy przedsiębiorstwami, uczelniami wyższymi i społeczeństwem, dzięki którym będziemy mogli wspólnie doskonalić metody recyklingu wszystkich dostępnych produktów. Taka współpraca ma prowadzić do powstania nowych rozwiązań, które przyniosą korzyści przedsiębiorstwom, środowisku i  społeczeństwu. Będą skuteczne nie tylko dzisiaj, ale również jutro. Razem mamy większe szanse na wprowadzenie zmian i tworzenie większej wartości – każdego dnia. Ta praca nigdy nie będzie mieć końca. Wręcz przeciwnie – dopiero się zacznie.

Możemy zrobić jeszcze więcej, aby zagwarantować sobie mądre gospodarowanie zasobami w przyszłości. Im więcej osób będzie oszczędzać materiały i pomagać w rozwoju recyklingu, tym większe będą korzyści dla nas wszystkich.

Informacje na temat Stena Recycling i seminariów: stenarecycling.pl/itstartshere

Najnowsze

Dave Mirra nie żyje

Smutna wiadomość dla wszystkich fanów ekstremalnych serii X Games. Nie żyje legenda tej dyscypliny Dave Mirra.

W wieku 41 lat odszedł z tego świata Dave Mirra. Sportowiec został odnaleziony w swoim samochodzie w Greenville w Północnej Karolinie. Według informacji podanych przez policję, chwilę przed tragedią świadkowie usłyszeli strzały. Informacja nie została jeszcze potwierdzona, ale prawdopodobnie doszło do samobójstwa.

Dave Mirra zostawił żonę i dwójkę dzieci. Sportowiec był znany ze swoich występów w X Games. Dawna legenda BMW-ów przebranżowiła się jakiś czas temu na sporty motorowe. W bardzo szybkim czasie Dave Mirra stał się również legendą X-Games, czyli igrzyskach sportów ekstremalnych. Zdobył w swojej karierze 24 medale (14 złotych).

Na kilkanaście godzin przed tragicznym zdarzeniem wrzucił jeszcze na Instagrama zdjęcie ze swoją żoną.

Najnowsze