Nietypowe coupe – Hyundai Veloster, video, galeria

Na targach samochodowych w Detroit, Hyundai zaprezentował ciekawe coupe z nietypowo umiejscowionymi drzwiami, co wyróżnia go wśród obecnie dostępnych na rynku aut. Model Veloster z jednej strony ma dwoje drzwi, z drugiej natomiast ma tylko jedno skrzydło. Dziwoląg czy auto praktyczne?

Kto powiedział, że samochody muszą być z każdej strony takie same?
fot. Hyundai

Hyundai po raz kolejny udowadnia, że potrafi stworzyć ciekawy, niestandardowy samochód. Koreański producent postanowił wyjść naprzeciw panującej obecnie modzie na czterodrzwiowe coupe typu Porsche Panamera i stworzył coś zupełnie innego od panującego dziś trendu. Coś, w czym tak naprawdę trudno policzyć drzwi. Tak, tak – choć na początku trudno to dostrzec, auto nie do końca jest symetryczne. Podróżujący, chcący zająć miejsca z tyłu koreańskiego coupe, będą mogli wsiąść do niego tylko od strony pasażera, bo właśnie po tej stronie znajduje się para drzwi (przednie i tylne). Wprawdzie gdy do łącznej liczby dorzucimy klapę bagażnika, z auta robi się czterodrzwiowe coupe, jednak jakże niestandardowo czterodrzwiowe! Brawa za odwagę dla projektantów – takie nietypowe rozwiązanie wydaje się być bardzo praktyczne.

Veloster ma agresywne linie nadwozia typowe dla coupe (z tyłu samochód może nasuwać skojarzenia z Megane Coupe), heksagonalny grill i panoramiczny dach. Pod maskę „Koreańczyka” trafi czterocylindrowy silnik 1.6 GDI o mocy 138 KM, ze 167 Nm momentu obrotowego, który współpracować będzie z sześciostopniową manualną skrzynią biegów lub sześciostopniową dwusprzęgłową skrzynią Hyundaia nazwaną DTC. Ma być więc ekonomicznie i dynamicznie. Tę drugą tezę wydaje się potwierdzać nawet film.

fot. Hyundai

Gdy więc zastanawiacie się nad kupnem Mini czy Hondy CRZ, może warto przemyśleć jeszcze propozycję od Hyundaia. Być może urodą Veloster nie dorówna konkurencji (bo ta jest na wysokim poziomie), ale idziemy o zakład, że samochód będzie najatrakcyjniejszą ofertą pod kątem cenowym – według nieoficjalnych informacji, w USA cena auta nie przekroczy 20 000 dolarów, czyli w przeliczeniu około 60 000 złotych.

Veloster w Europie pojawi się już w połowie roku i ma być objęty 5-letnią gwarancją bez limitu kilometrów.

Najnowsze

Niesamowite rzeźby z samochodów

Wielu fanów motoryzacji postrzega niektóre samochody jak dzieła sztuki. Pięknymi liniami nadwozia, specyficznym nazewnictwem i historią producentów, interesują się również artyści.

fot. carsodd.com

Projektant – Gerry Judah, to artysta, które swoje prace wystawia głównie w miejscach, gdzie gromadzą się fani motoryzacji, np. na słynnym festiwalu prędkości, Goodwood Festival of Speed. Choć na próżno szukać wśród jego instalacji popiersia Napoleona Bonaparte, rzeźbiarz tworzy prawdziwe arcydzieła. Przedmiotem zainteresowania są tylko i wyłącznie samochody oraz ich producenci.

Pierwsza „figura” powstała wraz ze startem festiwalu, w 1997 roku. Była to rzeźba Ferrari z okazji 50. rocznicy włoskiego producenta. Potem Gerry wykonywał też niesamowite instalacje dla różnych producentów. Trzeba przyznać, że artystą jest niebywale kreatywnym.

Zaprezentowany na ostatnim festiwalu pomnik Alfy Romeo z okazji 100 lat istnienia producenta, przypomina liść koniczyny, który symbolizuje najmocniejsze odmiany modeli – Quadrifoglio Verde. Na zakończeniach pętli znalazły się dwa samochody – Alfa P2 Grand Prix, która wygrała mistrzostwa świata w 1925 roku oraz nieco nowsze dzieło włoskiego producenta – Alfa Romeo BC Competizione.

fot. carsodd.com

Na zamówienie Land Rovera z kolei, została wykonana rzeźba ponad dwustumetrowa, obrazująca nierówną bryłę ze stalowej siatki, po której dzielnie „wspinają się” wszystkie najnowsze pojazdy brytyjskiej marki.

fot. carsodd.com

W 2009 roku Audi obchodziło swoje stulecie istnienia. Z tej okazji pod dziedzińcem posiadłości Goodwood stanął pomnik – wstęga o długości przekraczającej 30 metrów, na końcach której umieszczono Audi R8 V10 oraz Auto Union Streamliner z 1937 roku.

fot. carsodd.com
fot. carsodd.com

Poniżej inne rzeźby motoryzacyjne autorstwa tego artysty.

fot. carsodd.com
fot. carsodd.com

Szkoda tylko, że zdjęcia nie są w stanie oddać prawdziwych emocji, jakie towarzyszą oglądaniu monstrualnych pomników motoryzacyjnych…

Najnowsze

III eliminacja Motocaina Cup – Kartingowego Pucharu Kobiet

10 stycznia, na warszawskim torze N-Gine Grand Prix, odbędzie się III eliminacja zawodów przeznaczonych zarówno dla amatorek, jak i doświadczonych zawodniczek sportu motorowego. Weź udział, by walczyć o wyjazd na jazdę bolidem Formuły 1! Tym razem, w oddzielnej klasie, wystartują również dziennikarki.

Zapraszamy na ciepły, przyjazny kobietom, profesjonalny tor kartingowy N-Gine Grand Prix w warszawskim centrum handlowym Blue City. Już 10 stycznia o godzinie 18 rozpocznie się tam trzecia z pięciu rund Motocaina Cup – Kartingowego Pucharu Kobiet. Wydarzenie objął patronatem medialnym portal www.f1.pl. Partnerem zawodów jest Renault Polska.

Do udziału w rywalizacji potrzebna jest jedynie chęć doskonalenia siebie i idealnego toru jazdy oraz odrobina woli walki. Gwarantujemy świetną zabawę w gronie motoentuzjastek – kobiet, które pragną czegoś więcej, niż poruszać się pojazdem z punktu A do B. W pierwszej eliminacji wzięło udział 27 pań, w drugiej 34 zawodniczki. Relacja i galerie w tych wydarzeń tutaj.

fot. Arkadiusz Wiącek

Udział w Motocaina Cup to nie tylko wyścigowa jazda po torze, ale także okazja do spędzenia czasu w atmosferze sportowej rywalizacji, gdzie emocje sięgają zenitu, a adrenalina osiąga maksymalne stężenie we krwi. To szansa na porównanie własnych wyników z czasem przejazdu zawodniczek konkurujących w różnych dyscyplinach sportów motorowych – pań, które regularnie startują za kierownicą gokartów czy samochodów i motocykli wyścigowych i rajdowych. Dla dbających o linię i kondycję pewną zachętą może być fakt, że jazda gokartem przyczynia się do spalania zbędnych kalorii – to także wysiłek fizyczny!

W obliczu dużego zainteresowania przeróżnych mediów naszymi zawodami, podczas III eliminacji zostanie utworzona specjalna klasa pań dziennikarek.

Kolejne rundy Motocaina Cup odbywać się będą raz w miesiącu, od godziny 18 – to idealny termin na udany początek tygodnia! Każda runda składać się będzie z treningu oraz kwalifikacji, decydujących o ustawieniu na starcie do biegów finałowych. Im lepszy czas okrążenia tym wyższa pozycja startowa, a w finałach liczy się kolejność na mecie.

Kolejne eliminacje odbędą się w następujące dni:
IV eliminacja 07/02/2011
V eliminacja 08/03/2011 – finał zawodów i wyręczenie nagród głównych

fot. Kuba Żołędowski

Tradycyjnie już – dla całego cyklu pucharu -przewidujemy podział na dwie klasy: amatorską i klasę gość. Zwyciężczynie każdej z rund mogą liczyć na cenne nagrody, a za finał, laureatka pierwszego miejsca otrzyma możliwość wyjazdu na jazdy bolidem Formuły 1 (dla nieletniej będzie to wyjazd na Grand Prix Formuły 1). Uroczysty finał pucharu oraz rozdanie nagród za cały cykl odbędzie się w Dzień Kobiet, 8 marca 2011 r. (wtorek).

W programie każdej eliminacji przede wszystkim:
8-minutowy trening, 8-minutowe kwalifikacje i blisko 10-minutowy wyścig, a także wiele innych atrakcji dla zawodniczek!

Koszt udziału w jednej eliminacji to jedynie 90 złotych (trening, kwalifikacje, wyścig).

fot. Arkadiusz Wiącek

Aby zgłosić chęć udziału w III eliminacji Motocaina Cup (10 stycznia 2011 r.), należy do dnia 09 stycznia 2011 roku przelać na konto podane w zgłoszeniu opłatę wpisową i przesłać dowód przelewu wraz z wypełnionym formularzem (załączonym w materiałach dodatkowych) mailem na adres puchar@motocaina.pl.

Od momentu nadesłania powyższych dokumentów uczestniczce Motocaina Cup będzie przysługiwać specjalna zniżka 25%* na torze N-Gine Grand Prix. Dzięki temu można na wyjątkowych warunkach potrenować jeszcze przed rozpoczęciem zawodów!

Lokalizacja: trzeci poziom centrum handlowego Blue City, tor N-Gine Grand Prix
Kiedy: 10 stycznia 2011 roku, godzina 18.00

Partner zawodów Renault Polska:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy wszystkich do kibicowania paniom – wstęp bezpłatny.

Więcej informacji na www.motocaina.pl i www.grandprix.com.pl

 

 

 

 

Kontakt:

Katarzyna Frendl
redakcja@motocaina.pl
602 624 140

Magdalena Wilk
wilk@motocaina.pl
502 262 964

*Zniżka obowiązuje do pojedynczej eliminacji. Aby ją przedłużyć, należy zdecydować się na udział w kolejnych zawodach.

Najnowsze

Bezpłatne kursy doskonalenia techniki jazdy!

Pracujesz w województwie mazowieckim i chcesz wziąć udział w bezpłatnym kursie doskonalenia techniki jazdy? Zgłoś się do Szkoły Jazdy Renault!  Szkoła Jazdy Renault przeprowadzi szkolenie dla 1200 osób w latach 2011 i 2012 w ramach realizacji Projektu Europejskie Standardy Bezpiecznej Jazdy, współfinansowanego z UE.

– Celem naszych szkoleń jest kompleksowe doskonalenie techniki jazdy poprzez uświadomienie zagrożeń i popełnianych błędów oraz kształtowanie prawidłowych nawyków i odpowiedzialnych zachowań na drodze – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

fot. Szkoła Jazdy Renault

W czasie jednodniowych zajęć trwających od godz. 9.00 do 16.00 uczestnicy wezmą udział
w praktycznych ćwiczeniach na autodromie (takich jak np. opanowanie samochodu w poślizgu czy nauka szybkiej pracy rąk na kierownicy), wykładzie na temat zjawiska agresji drogowej oraz przejdą testy sprawdzające poprawę umiejętności.

Cykl bezpłatnych szkoleń skierowany jest do osób, które są zatrudnione na terenie województwa mazowieckiego, są pełnoletnie i posiadają ważne prawo jazdy kat. B. Warunkiem uczestnictwa
w szkoleniu jest zapoznanie się z regulaminem, wypełnienie i wysłanie pocztą elektroniczną formularza rekrutacyjnego dostępnego na stronie internetowej www.szkolajazdyrenault.pl oraz dostarczenie do siedziby szkoły dokumentów takich jak zaświadczenie o zatrudnieniu czy kserokopia prawa jazdy (pełna lista niezbędnych dokumentów dostępna jest na www.szkolajazdyrenault.pl). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o udziale w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń. 

Renault, jako producent jednych z najbezpieczniejszych samochodów świata, od lat zaangażowane jest w działania edukacyjne zwiększające bezpieczeństwo ruchu drogowego. Jedną z takich inicjatyw jest Szkoła Jazdy Renault – pierwsza na świecie szkoła doskonalenia techniki jazdy Renault.

Najnowsze

Wschodząca gwiazda quadów – Zuzanna Ścibior

Oto młodziutka dziewczyna z Warszawy - kolejna świetnie zapowiadająca się zawodniczka w sporcie motorowym. 14-letnia Zuzanna Ścibior w jeździe na quadach ma już na koncie kilka osiągnięć, choć jej ambicje na nich się nie kończą.

fot. z archiwum Zuzanny Ścibior

Oprócz tego, że jest wzorową uczennicą, jej życie wypełnia pewna nietypowa jak dla dziewczynek pasja – quady. Zuza Ścibior z dużym zaangażowaniem walczy o tytuły w tym sporcie i od 2007 roku zbiera laury na arenie rajdów terenowych na quadach. Jest Wicemistrzynią w Pucharze PZM w klasie Młodzik Cross Country oraz Mistrzynią w markowej klasie Lucky Star Młodzik Quad Cross Country. Zuza zajęła również trzecie miejsce w Pucharze PZM w klasie Młodzik Cup by Yamaha Motocrossie Quadów i wywalczyła Wicemistrzostwo w klasie „Młodzik” w prestiżowych zawodach Cross Country „Quad Golden Cup by Univerpal” w miejscowości Krokowa.

Rajdy, jazda w trudnym terenie to jej żywioł. Młoda dziewczyna w imprezach tego typu czuje się doskonale.

Sport ten jednak to, jak wiadomo, nie tylko adrenalina i przyjemność z jazdy – to również spore koszty. Wsparcie więc jest tu najbardziej potrzebne. Treningi i starty wymagają nakładów finansowych. Wszyscy zainteresowani sponsoringiem Zuzi mogą liczyć na reklamę ze strony zawodniczki.

Zamiast spędzać czas z koleżankami na rozmowach o modzie i kosmetykach, woli pojeździć w terenie.
fot. z archiwum Zuzanny Ścibior

W zeszłym roku Zuza zakończyła jazdę w klasie Młodzik Cup by Yamaha 250 i przeszła do klasy mistrzostw Polski 450 Junior. Wymogło to zmianę sprzętu.

Są też inne potrzeby, takie jak: zakup części, wyposażenie w strój sportowy, opłaty za udziały w zawodach, koszty hotelu, transportu, paliwa i wyżywienia oraz treningów. Bardzo przydatny byłby również namiot serwisowy stawiany w parku maszyn, na którym mogłaby się znaleźć duża reklama sponsora.

Wszelkie propozycje sponsoringu można kierować na adres zuza.scibior@interia.pl

My natomiast za Zuzę trzymamy mocno kciuki – to kolejna dziewczyna, która udowadnia, że „słaba płeć” może być mocna!

Poczyniania Zuzi z jej startów w tym sezonie będzie można śledzić na Motocaina.pl – patronie medialnym zawodniczki.

fot. z archiwum Zuzanny Ścibior

Najnowsze