Niejasności wokół projektu Syreny AK Motor

Firma AK Motor Polska, odpowiedzialna za rozwój nowej Syreny, odpiera - jej zdaniem - bezpodstawne zarzuty senatora Grzegorza Peczkisa, jakoby koncepcja polskiego samochodu została zawieszona. Publikujemy wyjaśnienia Dyrektora Generalnego AK Motor w tej sprawie.

Firma AK Motor Polska Sp. z o.o. nadal pracuje nad rozwojem marki samochodowej Syrena oraz nad innymi projektami samochodowymi i stanowczo zaprzecza bezpodstawnym twierdzeniom Senatora Grzegorza Peczkisa, które wyraził jako prowadzący posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności w dn. 5 marca br. W posiedzeniu uczestniczyli między innymi, wiceminister Energii Pan Michał Kurtyka, Pan Piotr Zaremba, Dyrektor Zarządzający ElectroMobility Poland, Pan Profesor Andrzej Czerwiński z Uniwersytetu Warszawskiego, Pan Jakub Faryś z Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Pan Tomasz Dominiak z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, Pan Profesor Janusz Lewandowski z Politechniki Warszawskiej, Pan Jakub Stęchły z Urzędu Metropolitarnego GórnoŚląskiego Zagłębia Metropolii, Departamentu Rozwoju Spoleczno-Gospodarczego Współpracy Międzynarodowej oraz Pan Piotr Lewandowski z Urzędu Miasta Duszniki-Zdrój. W reakcji do prezentacji Pana Piotra Zaremby, senator Grzegorz Peczkis wyraził swoje zdziwienie, że projekt Syreny nadal jest rozpatrywany w prezentacji, komunikując uczestnikom, iż projekt Syreny rzekomo upadł i nie ma prawa być dalej brany pod uwagę – co potwierdzają jego słowa, które zacytowane zostały poniżej:

„Panie Piotrze,…….to co Pan prezentował tutaj przed chwilą to jest zbiór koncepcji , które są dobre na etapie wstępnym.  My jesteśmy po dwóch latach obiecywania społeczeństwu pojazdu elektrycznego, a Pan tu przedstawia koncepcje, pierwsza z nich po lewej Syrena.  Jeśli Pan wejdzie na stronę Syreny, to już jest zawieszona, wiec już jest nie uprawnione jej prezentowanie.  Ta koncepcja jest już zawieszona, bo zbankrutowali Panowie, którzy ją robili. Ta koncepcja na dole po prawej w rogu, T…., to jest koncepcja Warszawska.  To jest sto procent finansowanie zagraniczne, więc co to za Polski samochód?  Uprzejmie proszę żeby, jeżeli… Ja rozumiem, że Państwo nie produkujecie, i nie zamierzacie produkować samochodów, tylko wspieracie jakieś różne pomysły.  Syrena, pierwsza po lewej u góry, to już jest projekt nieaktualny.  Pan o tym powinien wiedzieć chyba?  Pierwszy projekt na prawo na dole, T…., ile tam jest majątku Polskiego?  Przecież to nie jest Polski projekt!” – Źródło: Nagranie z posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności z dnia 5 marca 2018 roku

Firma AK Motor jest w posiadaniu pełnego, oryginalnego video (opisane powyżej) i stanowczo zaprzecza wypowiedziom, odnoszącym się do Syreny i firmy AK Motor. AK Motor jest zobowiązana, aby sprostować wypowiedź senatora Peczkisa, która była całkowicie nieprawdziwa, a rozpowszechnianie fałszywych informacji nie przystoi Senatorowi. Powstaje pytanie, skąd Senator ma takie informacje, o których nawet Dyrektor Generalny firmy nigdy nie słyszał?

Założyciel firmy, Dyrektor Generalny AK Motor – Arkadiusz Kamiński odniósł się do powyższej wypowiedzi w następujący sposób:

„Jestem w szoku!  Przecież to jest „fake news”.  Nie mogę uwierzyć,  że takie słowa padły od Pana Senatora Peczkisa.  Jestem przekonany że wyrażone przez Pana Senatora słowa, nie są oficjalnym stanowiskiem partii PiS, z ramienia  której Pan Peczkis ma mandat senatorski, a której inicjatywy związane z polską elektromobilnością popieram.   Po raz pierwszy odkąd Polska może w pełni cieszyć się wolnością, jest Rząd, który zadeklarował społeczeństwu odrodzenie polskiego przemysłu motoryzacyjnego i udzielenie wsparcia finansowego dla takich inicjatyw jak rozwój polskich samochodów i jednocześnie po raz pierwszy spotykam się z sytuacją, gdzie przedstawiciel Rządu równolegle wypowiada nieprawdziwe stwierdzenia na temat odradzającej się polskiej marki samochodowej i innych tworzonych projektów. Takie nieprawdziwie opinie  wprowadzają w błąd zarówno Rząd, ElectroMobility Poland, jak i społeczeństwo.  Tym bardziej zastanawia mnie, jaką logiką kierował się w swoim stwierdzeniu senator Peczkis, aby wydedukować, że projekt Syreny upadł?  Przecież przedstawienie tej fikcji, jako faktu do Ministra Energii oraz Dyrektora Zarządzającego firmy ElectroMobility Poland jest bardzo krzywdzące dla naszej firmy i naszego projektu.  Współczuję również Panu Piotrowi Zarembie,  który na podstawie  wypowiedzi Pana Senatora Grzegorza Peczkisa, opartej na nieprawdzie, usłyszał  zarzut w swoją stronę, że nie zna faktów bieżących.  Zastanawiam się, czym kierował się w swojej wypowiedzi Pan Senator Peczkis, wprowadzając w błąd znaczące grono uczestników?  Jak to świadczy o człowieku, który wytacza tak śmiałe tezy nie znając rzeczywistości?  Co miała na celu ta wypowiedź?  Gdzie jest w tym sprawiedliwość?”

Projekt nowej Syreny, idzie pełną parą naprzód.  Syrena Meluzyna jest jedynym polskim modułowym projektem, który będzie miał mnóstwo różnych wersji, w tym nawet auta dostawcze oraz terenowe pojazdy typu SUV.  Tylko takie auto, które zmieści się w różnych niszach będzie miało szansę aby odnieść rynkowy sukces w Polsce i za granicą.  Rozwój auta, zgodny z taka koncepcją jest jednak czasochłonny.

„Jeden, przykładowy egzemplarz naszych ciągłych prac to Syrena Meluzyna E3, przedstawiona jako Radiowóz Policyjny z tym komunikatem.  Projekt nowej Syreny jest największym takim projektem w swojej dziedzinie, który powstał pomiędzy Polską, a Polonią.  Pokazaliśmy, że współpraca pomiędzy Polakami mieszkającymi w Polsce, a Polakami za granicą, może budować mosty pomiędzy nami, łączyć ludzi, pomóc w rozwoju Polski i otwierać ścieżki dla innych międzynarodowych projektów.  Wypowiedzi senatora Peczkisa podważają te osiągnięcia i są krzywdzące dla każdego Polaka mieszkającego zarówno w Polsce jak i poza Polską. 

Pytam więc Pana Senatora Grzegorza Peczkisa: Szanowny Panie Senatorze, czy mógłbym prosić Pana o przeprosiny i sprostowanie dla uczestników posiedzenia Komisji z dn. 5 marca br., dla każdego Polaka mieszkającego w Polsce lub za granicą (którzy mają prawo, aby domagać się podtrzymywania zasad sprawiedliwości od Pana) licznych naszych partnerów przemysłowych, naszej firmy AK Motor oraz ostatecznie dla mojej osoby?  Jesteśmy wszyscy skrzywdzeni Pana słowami.” – Arkadiusz Kamiński Prezes AK Motor Polska Sp. z o.o.

Informacja o AK Motor: Założona 14.02.2012 w Toronto, Kanada, AK Motor International Corporation jest spółką zarządzającą własnością intelektualną w branży motoryzacyjnej. AK Motor specjalizuje się w zarządzaniu aktywami marki, produkcją, innowacjami technologicznymi i biznesowymi, jak również komercjalizacją i licencjonowaniem aktywów majątkowych.  W lutym 2013 r., AK Motor, uzyskała prawa do używania znaku Syrena dla nowo projektowanych pojazdów.  9 lipca 2014 r. została założona w Warszawie, w Polsce, spółka AK Motor Polska Sp. z o.o., w celu rozwoju pojazdów marki Syrena.

O Marce Syrena: Syrena jest czołową marką samochodów w Polsce, której nazwa wywodzi się od polskiej legendy o istocie „Syrena” sięgającej roku 1300. Pierwsze auto pod nazwą Syrena zaprezentowano w Polsce na Międzynarodowych Targach Poznańskich w roku 1955. Produkcję rozpoczęto w roku 1957 i  zakończono w 1983 roku.  Ocenia się, że wyprodukowano 521,311 egzemplarzy pojazdów Syrena od roku 1955.  Począwszy od 2015 r., ograniczona seria 25 wyścigowych wersji Syreny pod nazwą Syrena Meluzyna R została udostępniona do zamówienia.

Syrena w sieci: www.newsyrena.com, www.nowasyrena.pl, www.facebook.com/AK.Syrena, @nowasyrena, @newsyrena

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

wiecie może do której Żabka jest dzisiaj czynna?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

a co to za wynalazek ten czerwony? ze starego rodiusa sie śmieli a to wcale lepiej nie wygląda

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze