Niebezpieczne wygłupy na autostradzie

Napisaliśmy „wygłupy” ponieważ naprawdę zachowanie tych dwóch kierowców było bardzo, ale to bardzo niepoważne. I niebezpieczne.

Uwieczniony na nagraniu incydent miał miejsce na autostradzie A4, gdzie auto z kamerą lewym pasem wyprzedziło Audi, a pasem awaryjnym Skoda. Oba pojazdy następnie wyprzedziły tira i Audi nagle zjechało na prawy pas, jakby chcąc zablokować Skodę.

Zachowanie obu kierowców wskazywało na to, że doszło między nimi do nieporozumienia i teraz obaj chcieli zrobić sobie nawzajem na złość, wykonując ryzykowne manewry. W dalszej części nagrania widać też jak Skoda ponownie wyprzedza inne pojazdy pasem awaryjnym.

Najnowsze

Ford łączy siły z marką Rivian przy produkcji elektrycznego modelu

Mało znana firma, która dopiero pracuje nad swoimi elektrycznymi samochodami, może stać się bardzo istotnym partnerem dla Forda podczas rozszerzania oferty o auta z zasilaniem bateryjnym.

Przedstawiciele Forda ogłosili, że amerykański producent zainwestował 500 mln dolarów w firmę Rivian, która niedawno przedstawiła swoje plany wprowadzenia na rynek sześću elektrycznych modeli do 2025 roku. Wszystkie z nich mają być albo SUV-ami, albo pickupami.

Nowy model Forda ma powstać na płycie podłogowej Riviana i prawdopodobnie z wykorzystaniem elektrycznego układu napędowego tej firmy. Nie zmienia to jednak dotychczasowych planów producenta, zakładających bliską premierę elektrycznego crossovera wzorowanego na Mustangu oraz pickupa F-150 EV.

Rivian wcześniej próbował dogadać się w sprawie współpracy nad tworzeniem elektrycznych modeli z General Motors, ale ostatecznie z negocjacji nic nie wyszło. Bez względu na to, firma zapowiedziała wprowadzenie na rynek siedmioosobowego SUV-a oraz pickupa już w przyszłym roku. Pobrała nawet zaliczki w wysokości 1000 dolarów od dziesiątek tysięcy klientów.

Najnowsze

Porsche świętuje dziesięciolecie Panamery

Dziesięć lat temu Porsche zadebiutowało w nowym segmencie rynku: w kwietniu 2009 r. producent zaprezentował swoje pierwsze Gran Turismo - model Panamera. Łączy on osiągi, jakich można oczekiwać od pojazdu sportowego, z luksusem i wszechstronnością limuzyny. Początkowo Porsche planowało produkcję na poziomie 20 tysięcy sztuk rocznie, ale do tej pory dostarczono ponad 235 tys. egzemplarzy modelu.

Porsche dla czworga – w ciągu ponad 70-letniej historii firmy inżynierowie Porsche nie raz powracali do tego pomysłu. W latach 50. opracowali komfortowy, czteromiejscowy pojazd oparty na modelu 356. Typ 530, bo o nim mowa, miał wydłużony rozstaw osi, większe drzwi i podniesioną tylną krawędź dachu.

Później jego śladem podążały kolejne konstrukcje, w tym czterodrzwiowy prototyp oparty na modelu 911, a w latach 80. – wydłużone warianty 928. Jednego z nich Ferry Porsche używał jako swojego prywatnego samochodu.

W 1988 r. Porsche zaprezentowało czterodrzwiowe coupe typoszeregu 989, które oferowało z tyłu przestrzeń dla dwóch „pełnoprawnych” siedzeń. Do jego napędu służył zamontowany z przodu silnik V8. Elementy konstrukcyjne z 989 zostały później wykorzystane w 911 generacji 993. Samochód, podobnie jak wszystkie pokrewne koncepty, pozostał jednak w stadium prototypu. Ze względów ekonomicznych na początku 1992 r. jego rozwój został przerwany.

Na początku nowego tysiąclecia Porsche przeprowadziło badania rynku, przeanalizowało konkurencję i postanowiło opracować czterodrzwiową limuzynę z nadwoziem typu hatchback. Wejście do segmentu aut luksusowych było w dużej mierze życzeniem ówczesnego prezesa zarządu, Wendelina Wiedekinga. Specyfikacja pojazdu uwzględniała między innymi świetną dynamikę jazdy, dużą przestronność i typowy dla Porsche wygląd. Michael Mauer, wiceprezes Style Porsche, dodaje: „Chcieliśmy zbudować czteroosobowy samochód sportowy z mocną linią dachu, dużą tylną klapą i nadwoziem hatchback”. W trakcie procesu projektowania zrodziły się trzy koncepcje: Mirage, Meteor i Phantom. Późniejszy seryjny model najwięcej wspólnego miałby z muskularnym projektem Mirage. Koniec końców wykorzystano elementy ze wszystkich trzech wariantów i wybrano nową nazwę – Panamera, inspirowaną meksykańskim wyścigiem wytrzymałościowym Carrera Panamericana.

Swój pierwszy oficjalny występ Panamera zaliczyła 19 kwietnia 2009 r. Przedstawicieli mediów z całego świata Porsche zaprosiło na konferencję prasową na 94. piętrze wieżowca Światowego Centrum Finansowego w Szanghaju. Panamera została przetransportowana na górę windą towarową, do której – w pionie – wwieziono ją specjalnie skonstruowanym wózkiem. Sześćdziesięcioosobowa ekipa pracowała nad tym przez kilka godzin, choć sam transport samochodu na wysokość 400 m trwał zaledwie minutę.

Pierwsza generacja Porsche Panamera wyróżniała się przy tym licznymi innowacjami: to pierwszy luksusowy samochód z przekładnią automatyczną i systemem start-stop. Topowa Panamera Turbo wprowadziła na rynek zawieszenie pneumatyczne z dodatkową ilością powietrza na żądanie, a także regulowany, wielowymiarowo rozkładany tylny spojler. Jednocześnie, dzięki nowej koncepcji wyświetlania informacji i obsługi, Gran Turismo wytyczyło kierunek dla wszystkich pozostałych linii modelowych Porsche.

Szybko i systematycznie poszerzano gamę wariantów, która w szczytowym momencie przed liftingiem obejmowała jednostki benzynowe, wysokoprężne i układy hybrydowe o mocy od 250 do 550 KM, a także napęd na tylne lub wszystkie koła. Początkowo wolnossące silniki V6 i V8 były dostępne z sześciobiegową skrzynią manualną. Większość klientów wybierała jednak siedmiostopniową przekładnię dwusprzęgłową PDK. Napędy dieslowskie i hybrydowe oferowano w połączeniu z automatyczną skrzynią o 8 przełożeniach.

W ramach liftingu przeprowadzonego w 2013 r. pojawił się wariant Executive ze zwiększonym rozstawem osi – stworzony głównie z myślą o klientach z Chin. Wzmocniono też jednostki napędowe – maksymalnie do 570 KM. Panamera była dla Porsche niezwykle istotnym modelem: Gran Turismo pozwoliło zaistnieć marce w nowym segmencie rynku i pomogło jej mocno „zakotwiczyć się” na dynamicznie rozwijającym się rynku Państwa Środka.

Opracowanie drugiej generacji modelu Panamera odbywało się na wielu płaszczyznach: oprócz Gran Turismo ze standardowym i rozszerzonym rozstawem osi na tej samej platformie powstał trzeci wariant modelu o nazwie „Sport Turismo” wprowadzony w 2017 r. Prekursorem drugiej generacji modelu Panamera był prototyp Concept Sport Turismo, po raz pierwszy zaprezentowany podczas salonu samochodowego w Paryżu w 2012 r. Seryjne wydanie Gran Turismo świętowało swoją globalną premierę 28 czerwca 2016 r..

W chwili debiutu sportowe nadwozie po raz kolejny kryło wiele innowacji, w tym nową, cyfrową koncepcję obsługi i wyświetlania informacji. Za sprawą układów podwozia, takich jak trójkomorowe zawieszenie pneumatyczne, skrętna tylna oś oraz elektromechaniczny system stabilizacji przechyłów PDCC Sport, Panamera czuła się równie dobrze na ulicach, co na torze. Potwierdził to czas okrążenia północnej pętli toru Nordschleife – 7 minut i 38 sekund, ustanowiony przez fabrycznego kierowcę Porsche Larsa Kerna za kierownicą standardowego wariantu Panamera Turbo. Gama silników była stale optymalizowana, zaś ich moce zostały zwiększone: w gamie modelu zadebiutowały nowe jednostki, a za przeniesienie napędu odpowiadała teraz ośmiobiegowa przekładnia PDK. Bazowy wariant rozwija moc 330 KM, a topowa dziś odmiana plug-in osiąga 680 KM.

Najnowsze

Edyta Klim

Imprezy motoryzacyjne na majówkę!

Ryk silników, prędkość, perełki motoryzacji i jej pasjonaci – podczas majówki warto znaleźć się w dobrym miejscu! Zapraszamy do naszego informatora.

1 MAJA

 

Majówka z trackdays.pl

Miejsce: Moto Park Ułęż

Wpisowe: 350 zł netto

Informacje: https://www.facebook.com/events/333557350629404/

V Podhalańskie spotkanie motocyklowe

Miejsce: Ludźmierz

Informacje: https://www.facebook.com/events/862368830614577

Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego

Miejsce: Racibórz

Informacje: https://raciborz.com.pl/zapowiedz/inauguracja-22-sezonu-motocyklowego-na-zamku-piastowskim-1-maja

Moto Rajdowa Cegiełka dla dzieci z niepełnosprawnością

Miejsce: Bystrzyca Kłodzka

Wpisowe: symboliczna „cegiełka”, która uprawnia do przejazdu rajdówkami, driftowozami lub motocyklami

Informacje: https://www.facebook.com/Moto-Rajdowa-cegielka-dla-dzieci-z-niepelnosprawnosprawnoscia-149842525837691/

Bydgoskie Otwarcie Sezonu Motocyklowego

Miejsce: ul. Gdańska

Informacje: https://www.facebook.com/events/952114424970953

 

BMW Track Day

Miejsce: Tor Kielce

Wpisowe: 250 zł

Informacje: http://beemka-klub.pl/forum/viewtopic.php?t=58085

 

MOTO-AERO 2019 – Otwarcie Sezonu Motocyklowo-Lotniczego

Miejsce: na lotnisku Kruszyn koło Włocławka

Informacje: https://aviation24.pl/component/k2/item/5857-moto-aero-2019-otwarcie-sezonu-lotniczego-i-motocyklowego-w-aeroklubie-wloclawskim

Interia Driver Cup

Miejsce: Tor Kielce

Treningi w czwartek, wyścigi w piątek

Informacje: http://drivecup.pl/

3 MAJA

 

Wrak Race o Puchar Burmistrza Radłowa

Miejsce: Biskupice

Informacje: https://www.facebook.com/pg/wrakracetarnow/posts/

Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego

Miejsce: Chudów

Informacje: https://www.facebook.com/OberzaCzarnyKon/

 

Auto Drift Show

Miejsce: Borne Sulinowo, plac przy Orliku za CKiR, al. Niepodległości 21

Informacje: https://fundacja-bezretuszu.pl/akcje/auto-drift-show-borne-sulinowo-2019/

Świętokrzyskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego

Miejsce: Św. Krzyż 1

Informacje: http://busko.com.pl/iv-swietokrzyskie-rozpoczecie-sezonu-motocyklowego,,2,4,4,1,28566,n.html

Inauguracja Sezonu Motocyklowego

Miejsce: Biała k. Wielunia

3-4 MAJA

 

Roztoczańska Majówka 4×4

Miejsce: Zwierzyniec

Informacje: https://drzewiasty.pl/kajakiem-przez-wieprz-terenowka-przez-roztocze/

 

4 MAJA

 

Zlot „Majówka z BMW”

Miejsce: MotoPark Toruń

Wpisowe: 10 zł/os, 60 zł/kierowca+auto

Informacje: https://www.facebook.com/events/2155314951148431/

 

Twierdza Przemyśl – Turystyczna wyprawa 4×4

Miejsce: Przemyśl

Informacje: https://www.facebook.com/pages/category/Organization/Sekcja-Off-Road-Przemysl-306357853120980/

Zlot Forda Focusa RS-ST

Miejsce: Tor Jastrząb

Informacje: https://www.facebook.com/events/autodrom-jastrzab/ii-zlot-ford-focus-strs/2232813130114780/

I KJS gminy Zagrodno

Miejsce: Zagrodno

Informacje: http://www.akzlotoryja.pl/

WRAK RACE Torzym

Miejsce: Torzym

Informacje: https://www.facebook.com/events/2183825348601433/

Puchar Polski Pit Bike SM 2019

Miejsce: MotoPark Koszalin

Informacje: https://www.facebook.com/events/371074193718976

 

ITalian Track Day ’19

Miejsce: Tor Kielce

Informacje: https://www.facebook.com/events/tor-kielce/italian-track-day-19/388209078674085/

 

Złom Race

Miejsce: Grabinek koło Ostródy

Informacje: http://oskarrace.pl/

4-5 MAJA

 

VIII Rajd Nietoperzy na Orientację

Miejsce: Międzyrzecz

Informacje: https://www.facebook.com/WEST-SIDE-BATS-Mi%C4%99dzyrzecz-359044600853632/

5 MAJA

 

Racing Tuning Show Grand Prix Polski ¼ mili

Miejsce: Lotnisko Piła

Informacje: https://www.facebook.com/events/lotnisko-pila/racing-tuning-show-i-runda-grand-prix-polski-14-mili-2019/236852997257162/

Katolickie Otwarcie Sezonu Motocyklowego

Miejsce: Kazimierz Biskupi

Informacje: https://www.facebook.com/quinquefratrum/

Power Stage Bednary

Miejsce: Pobiedziska

Informacje: http://torbednary.com/pl/power-stage-bednary

 

5-6 MAJA

 

Terenowa Inwazja Reszel

Miejsce: Reszel

Informacje: https://www.facebook.com/events/299843004015201/

 

Mistrzostwa Polski Motocross

Miejsce: Lidzbark Warmiński

Informacje: https://www.facebook.com/ORLENMXMP/

Najnowsze

Edyta Klim

Pustynne wyzwanie dla 12-stu motocyklistek!

Po raz pierwszy w historii, kobiecy zespół motocyklowy pokona pustynię Simpsona w Australii.

Pustynia Simpsona o powierzchni 176,500 km² nazywana jest „Wielką Żebrowaną Pustynią” z powodu długich, równolegle ułożonych, piaszczystych wydm. Aby ją przekroczyć trzeba pokonać ich ok. 1000, od najmniejszych 3 metrowych do największej, mierzącej 40 metrów!

Na tej pustyni nie mieszkają tam ludzie, nie działają telefony, ani nie ma stacji benzynowych. Polegać można tylko na sobie i grupie przyjaciół. To sprawdzian fizyczny i siły ducha.

Do pokonania 500 kilometrowej trasy przez pustynię zbierze się grupa ok. 12 kobiet. Wyprawa jest obecnie na etapie wyłaniania zespołu motocyklistek, by wyruszyć w trasę pod koniec września, kiedy noce nie są mroźne, a upały w dzień mniej uciążliwe.

Aktualności dotyczące tej wyprawy znajdziecie na profilu: https://www.facebook.com/All-Women-Simpson-Desert-Crossing-on-Motorbikes

Pokonanie pustyni ma również cel charytatywny – motocyklistki wspierają Dolly’s Dream by The Alannah & Madeline Foundation:

https://give.everydayhero.com/au/all-women-simpson-desert-crossing

 

 

Najnowsze