Nie żyje Andrzej Karaczun - dziennikarz motoryzacyjny i sportowy

Nie żyje Andrzej Karaczun - dziennikarz motoryzacyjny i sportowy

06 kwietnia 2021
W wieku 66 lat zmarł Andrzej Karaczun. Był znanym i cenionym dziennikarzem sportowym i motoryzacyjnym.

Trwa smutna passa wśród dziennikarzy motoryzacyjnych - mamy kolejną bolesną stratę. Trzy tygodnie temu odszedł red. Aleksander Żyzny (biografię słynnego głosu "Radia Kierowców" opisujemy tu), a w sobotę 3.04.2021 rozstał się z nami Andrzej Karaczun. Pamiętamy go jako człowieka bardzo wysokiej próby - skromnego, uczciwego, bezinteresownego, rzetelnego i życzliwego dla ludzi. Był wzorem dziennikarza kompetentnego i solidnego.

Andrzej pomagał nam m.in. w organizacji Pucharu Kobiet motocaina.pl - samochodowej rywalizacji pań, którą przeprowadzałyśmy na terenie Automobilklubu Polski. Dzięki jego zaangażowaniu wszystko przebiegało pomyślnie. Zapamiętam go jako niezwykle życzliwego kolegę, który z szacunkiem wyrażał się o każdej naszej zawodniczce, a podczas naszych spotkań na prezentacjach samochodowych emanował kulturą osobistą, a jednocześnie wspaniałym poczuciem humoru - wspomina Katarzyna Frendl z motocaina.pl

Andrzej Karaczun - przebieg kariery 

W latach 1970-1973 współpracował z działem sportowym „Sztandaru Młodych”, od 1973 pracował w „Słowie Powszechnym”; był kierownikiem działu sportowego w „Słowie-Dzienniku Katolickim”, redaktorem naczelnym pisma społecznego „Człowiek”, zastępcą redaktora naczelnego w „Moto Expressie” i „Auto Moto”. Współpracował z licznymi redakcjami, także programów telewizyjnych. W 1986 został laureatem „Złotego Koła” w konkursie prasowym PZM.

Był rzecznikiem prasowym Automobilklubu Polski od 1987 roku, członkiem zespołu redakcyjnego wydawnictw „40 lat w służbie motoryzacji. Historia Polskiego Związku Motorowego”, „Monografia AP 1909-2009” oraz „Monografia AP - Suplement 2009-2019”. Był także działaczem Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Komisji Sportu AP, a także byłym członekiem zarządu AP. W latach 1988-2019 był współorganizatorem licznych imprez Komisji BRD.

Pełnił funkcję rzecznika prasowego zespołów rajdowych Renault Sport Polska (1993-1998) i Peugeot Sport Polska (1999-2011).

W latach 2014-2017 był koordynatorem biura prasowego Rajdów Polski w randze WRC, w latach 2010-2013 kierownikiem biura prasowego Rajdów Polski w randze ERC, a między 2016 i 2017 rokiem był również kierownikiem biura prasowego Rajdów Rzeszowskich w randze ERC.

W przedziale lat 1995-2019 był kierownikiem biur prasowych i rzecznikiem prasowym rajdów RSMP i RPP: Polskiego Safari, Warszawskiego, Mazowieckiego, Nadwiślańskiego, Orlen, Karkonoskiego, Rzeszowskiego, Arłamów, Dolnośląskiego i Rajdów Barbórka.

Od 2011 był redaktorem naczelnym portalu newsauto.pl.

Pogrzeb Andrzeja Karaczuna rozpocznie się w poniedziałek 12 kwietnia o godz. 11:30 mszą świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Jadwigi w Milanówku przy ul. Kościuszki 41.

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!