Nie zostawiaj dziecka samego w aucie

Wewnątrz auta zaparkowanego na słońcu w upalny letni dzień temperatura może dojść nawet do 90°C. Nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki w samochodzie. Temperatura ciała dziecka wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż dorosłego człowieka.

Z danych analizowanych przez Uniwersytet w San Francisco wynika, że ponad 50% przypadków śmiertelnych w takich sytuacjach spowodowanych jest przez zapomnienie dorosłych.

Dziecka nie wolno zostawiać w samochodzie bez opieki nawet na chwilę. Gdy rodzic ma zbyt wiele spraw na głowie i ma obawy, czy zawsze będzie pamiętał o dziecku śpiącym na tylnym foteliku, to najlepiej wprowadzić zwyczaj sprawdzania samochodu zawsze przed jego opuszczeniem lub np. umieszczania zabawki na przednim siedzeniu za każdym razem, gdy przewozimy malucha.

fot. Renault

Szyby w samochodzie najpierw umożliwiają dostawanie się promieni słonecznych do wnętrza, a następnie działają jak izolator i zatrzymują ciepło w środku. Badania pokazują, że kolor wnętrza auta może mieć wpływ na czas, w jakim się ono nagrzewa – im ciemniejsze elementy wyposażenia, tym szybciej następuje wzrost temperatury. Zostawienie uchylonego okna w samochodzie ma minimalny wpływ na zahamowanie tego procesu.

Każdy, kto zobaczy dziecko zamknięte w samochodzie w ciepły dzień na słońcu, musi natychmiast zainteresować się sytuacją, rozbić szybę auta i wyjąć uwięzione dziecko, gdy okaże się to konieczne, oraz powiadomić odpowiednie służby dzwoniąc pod numer 112. Pamiętajmy, że dziecko w takiej sytuacji jest zdezorientowane na skutek wysokiej temperatury, zwykle nie płacze i nie próbuje samo wydostać się z samochodu.

 

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

Najnowsze

Bystra nastolatka kontra złodzieje samochodów

Monica Terrones jest może niewielkiego wzrostu, za to serce ma jak lew, a i na intelekcie jej nie zbywa. Trudno powiedzieć to samo o tych, którzy ukradli jej samochód.

Dziewiętnastoletnia Monica Terrones z Houston w Teksasie ma zaledwie 157 cm wzrostu, ale – jak sama mówi – nie należy z nią zadzierać. I faktycznie. Kiedy złodzieje, grożąc bronią, zabrali jej samochód, z torebką i telefonem na tylnym siedzeniu, nie spanikowała. Zamiast tego poczekała cierpliwie 24 godziny, słusznie rozumując, że złodzieje prawdopodobnie nie oprą się pokusie wykonywania darmowych połączeń. I tak faktycznie było. Po upływie doby Monica, uzbrojona w biling, cierpliwie zaczęła wydzwaniać pod wszystkie numery wylistowane od czasu kradzieży. W międzyczasie jeden z porywaczy, niejaki Quintin Devone Brown, wykazał się absolutnym brakiem pomyślunku, zamieszczając zdjęcie na Instagramie, na którym pozuje ze skradzionym autem, wywijając pistoletem.

Z Monicą nie należy zadzierać
fot. ABC

Większość rozmówców Moniki odwieszała słuchawkę bądź obrzucała ją obelgami, ale w końcu jeden z nich wykazał się obywatelską postawą i wskazał jej pobliską stację benzynową jako miejsce, gdzie może zlokalizować napastnika. Monica zadzwoniła zatem na policję i rozpoczęła się pogoń. Quintin, równie beznadziejny w roli kierowcy co w roli złodzieja, próbował wprawdzie uciekać, ale błyskawicznie stracił kontrolę nad samochodem i uderzył w drzewo. Jego wspólnik, jako niepełnoletni, zapewne łatwo się wywinie, ale Quentinowi postawiony zarzut napadu z bronią w ręku.

A niezłomna Monica już zbiera siły do rozprawy w sądzie.

Najnowsze

Żywa rzeźba w reklamie Fiata – film

Dzieło sztuki czy pseudoartystyczna przesada – co sądzicie o nowym pomyśle reklamowym Fiata?

Prezentacja przygotowana dla ESPN The Magazine’s Body Issue nosi nazwę „Body Paint”. Ponad 12 modelek – artystek i akrobatek – zostało pokrytych farbą i upozowanych w kształt Fiata 500 Abarth Cabrio. „Body Issue” to coroczna rozkładówka, w której sportowcy prezentują nagie ciała w duchu promocji zdrowego trybu życia i dbałości o sylwetkę. W tegorocznym wydaniu pojawiła się również Agnieszka Radwańska, wzbudzając oburzenie w co bardziej konserwatywnej części społeczeństwa.

fot. Fiat

Zdaniem Jasona Stoicevicha, odpowiedzialnego za promocję marki Fiat na Amerykę Północną, zarówno sam samochód, jak i sposób jego prezentacji znakomicie się w tę filozofię wpisują.

W jaki sposób wyglądało tworzenie reklamy, możecie zobaczyć na poniższym filmie. Jak widać, nie ma ingerencji Photoshopa.

Najnowsze

Oświadczyny w stylu automaniaków – film

Jake Wile i Maggie – połączyło ich zamiłowanie do motoryzacji i pasja do autocrossu. Trudno się dziwić zatem, że Jake wybrał sobie tak nietypowy sposób na oświadczyny. Która dziewczyna by odmówiła tak sformułowanej prośbie?

Pierwsza randka Jake’a i Maggie odbyła się na torze autocrossowym – Maggie miała wystąpić w charakterze obserwatora, ale Jake w tajemnicy wpisał ją na listę startową. Była trochę zła, ale mimo wszystko bardzo jej się spodobało. Okazało się też, że oboje szczególne uczucie żywią do BMW. Od dwóch lat jeżdżą razem, po cichu rywalizując, które wykręci lepszy czas. Wykonawszy popisowy nawrót na ręcznym, Jake wypowiedział takie oto słowa:

„Jesteś najwspanialszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem. Każda minuta była źródłem radości. Pragnę, żebyśmy byli zespołem całe życie, żebyś była moim pilotem całe życie. Maggie O’Brien, wyjdziesz za mnie?”.

Takimi oto słowami oświadczył się Jake, wprowadzając Maggie w pełną radości i wzruszenia konfuzję. Kiedy już z trudem wydobyła się z kasku i wyplątała z pasów, oczywiście powiedziała „tak”. Przypieczętowali zaręczyny (bezalkoholowym) toastem, a Maggie dokonała podsumowania, które powinno przejść do historii:

„Właśnie spieprzyłeś moje czasy na resztę dnia!”. I faktycznie – jak zdradził Jake, o ile normalnie Maggie jest o jakieś dwie sekundy za nim, tego dnia była gorsza o trzy-cztery sekundy. Zważywszy zakres emocji, trudno jej się dziwić.

„Niedawno Maggie wymieniała w naszym samochodzie sprzęgło. Uznałem, że pierścionek to dobry sposób, by się jej odwdzięczyć” – śmieje się Jake.

Najnowsze

Mała Sorella kupuje roadstera

Smartfon to dla dziecka niebywała atrakcja. Na tyle, że pragnienie uzyskania kilku chwil spokoju może przeważyć nad zdrowym rozsądkiem. Efekt – niewytłumaczalne połączenie do eks-dziewczyny, bełkotliwy status na FB albo... nowy samochód w garażu.

Właśnie takim zakupem zaskoczyła swoich rodziców 14-miesięczna Sorella Stoute z Portland. Bawiąc się smartfonem należącym do taty, przypadkowo weszła na oglądane przez niego wcześniej ogłoszenie na eBayu. Przedziwnym zrządzeniem losu udało jej się wstukać taką kombinację klawiszy, że zakupiła Austina Healey Sprite, roadstera z 1962 roku, za okazyjną cenę 225 dolarów.

Mała Sorella i jej pierwszy poważny zakup
fot. materiały prasowe

Rodzice początkowo spanikowali, ale po zastanowieniu postanowili jednak auto zatrzymać. Wymaga wprawdzie bardzo solidnej renowacji, ale tak się składa, że ojciec Sorelli ma w tym doświadczenie. Na razie auto stoi na podwórku jego rodziców, stopniowo będzie przywracane do używalnego stanu i być może przedsiębiorcza dziewczynka otrzyma je jako prezent na szesnaste urodziny. Jakby nie patrzeć, to jej osobisty wybór.

Paul Stout zauważa również jasne strony sytuacji:

„Cieszę się, że nie kupiła Porsche za 38 tysięcy dolarów, które również oglądałem” – powiedział.

Najnowsze