Nie jeździj „na pamięć”!

Badania pokazują, że 1/3 zdarzeń drogowych ma miejsce w odległości około 1,5 kilometra od miejsca zamieszkania, a w sumie aż ponad połowa w odległości 8 kilometra! Pamiętajmy o bezpieczeństwie w każdej sytuacji - nawet najkrótszego przejazdu samochodem.

Statystki są zatrważające: do ponad połowy wypadków z udziałem dzieci dochodzi w odległości nieprzekraczającej 10 minut drogi od domu.

fot. Motocaina

Większość kierowców ma rutynowe podejście do jazdy po znanych drogach, wciąż tymi samymi szlakami. Gubi nas wówczas brak odpowiedniego przygotowania do jazdy: zapięcia pasów, czy poprawnego ustawienia lusterek. Jazda po znanym terenie daje kierowcom złudne poczucie bezpieczeństwa, co prowadzi do zmniejszonej koncentracji i sprawia, że kierowcy stają się mniej przygotowani na nagłe, nieprzewidziane zagrożenia. Jesteśmy zdecydowanie bardziej skłonni do sięgania po telefon czy jedzenia za kierownicą. W czasie jazdy wymagającej dużego skupienia, kierowcy bardziej uważają na to, aby niepotrzebnie się nie rozpraszać.

Tymczasem do niebezpiecznej sytuacji może dojść w każdym miejscu. Śmiertelny wypadek może zdarzyć się nawet na drodze osiedlowej czy parkingu. Tu narażone są przede wszystkim małe dzieci, które mogą zostać niezauważone podczas manewru cofania. Dane pokazują, że 57 procent wypadków samochodowych z udziałem dzieci ma miejsce w odległości około 10 minut drogi od domu, a 80 procent nie dalej niż w odległości do 20 minut.

Jak zachować bezpieczeństwo podczas codziennej jazdy samochodem:

  • Sprawdzaj regularnie poprawność działania wszystkich świateł oraz wycieraczek.
  • Pamiętaj o przygotowaniu do jazdy: zawsze zapinaj pasy i upewniaj się, że fotel, zagłówek
    i lusterka są odpowiednio ustawione.
  • Nie jedź „na pamięć”.
  • Uważaj na pieszych, szczególnie na osiedlowych uliczkach, parkingach oraz w pobliżu szkół czy targowisk.
  • Pamiętaj o zapewnieniu bezpieczeństwa dziecku, w tym o poprawnym użyciu pasów i fotelika.
  • Zabezpieczaj bagaż przed przemieszczaniem się w kabinie.
  • Ogranicz do koniecznego minimum czynności takie jak rozmowy przez telefon czy regulacja radia.
  • Bądź czujny, przewiduj zdarzenia na drodze.

Źródła: Szkoła Jazdy Renault, churchill.com, The National Highway Traffic Safety Administration, Partners for Child Passenger Safety

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze