Nie daj się zaskoczyć mrozom i zimie. Te 7 czynności warto wykonać, jak najszybciej!

Za oknem póki co wspaniałe babie lato, połowa października to jednak dobry czas, by przygotować samochód do nadciągającego sezonu jesienno-zimowego. Eksperci Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach przygotowali zestawienie czynności, które warto przy swoim samochodzie wykonać, zanim zaskoczą nas minusowe temperatury i złe warunki atmosferyczne.

Nie czekaj z wymianą opon

Środek października to dobry moment na zmianę opon letnich na zimowe. Dzięki temu nie zaskoczą cię pierwsze przymrozki i unikniesz czekania w długiej kolejce do serwisu. Bieżnik oraz skład mieszanki, z której wykonana jest opona, różnią się zasadniczo w przypadku opon letnich i zimowych. Opona zimowa lepiej odprowadza wodę i jest odporna na niskie temperatury – zwraca uwagę Eugeniusz Tomala, egzaminator nadzorujący z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach. – Opona całoroczna nie jest ani do końca oponą letnią, ani zimową. To rozwiązanie dobre dla kogoś, kto nie jeździ zbyt często, a jeśli już siada za kierownicą, to głównie w mieście i z reguły w ciągu dnia, gdy temperatury są już wyższe niż nocą czy wczesnym rankiem – dodaje ekspert.

Sprawdź stan akumulatora

Przed sezonem jesienno-zimowym warto sprawdzić stan akumulatora. Najlepiej zrobić to w specjalistycznym warsztacie. Jeśli parametry odbiegają od normy, najlepiej wymienić akumulator na nowy. – Nie polecam wyciągania akumulatora na noc, zwłaszcza w przypadku nowych samochodów. Odłączenie akumulatora wiąże się bowiem z ingerencją w elektronikę i koniecznością ustawiania na nowo różnorodnych parametrów. Sprawnemu akumulatorowi mroźna noc nie zaszkodzi – podkreśla Eugeniusz Tomala.

Zmień płyn do spryskiwaczy na zimowy

Wlej do zbiornika spryskiwacza zimowy płyn. Nawet jeśli samochód stoi w garażu i letni płyn w nocy nie zamarznie, po wyjeździe na drogę płyn na szybie zacznie zamarzać i osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego.

Zabezpiecz uszczelki przed przymarzaniem

Przed okresem zimowym warto posmarować wazeliną techniczną uszczelki. Dotyczy to zwłaszcza starszych samochodów. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której nie będziemy w stanie otworzyć drzwi. Nie zaszkodzi również zaopatrzyć się w środek do rozmrażania zamków. Nawet jeśli otwieramy auto pilotem, może się zdarzyć, że zawiedzie i będziemy musieli użyć kluczyka.

Sprawdź stan wycieraczek

Jesienią i zimą używamy wycieraczek znacznie częściej niż latem. Dlatego powinny być one w nienagannym stanie. Gdy pióra wycieraczek pozostawiają sporo do życzenia, nie czekaj z ich wymianą.

Zadbaj o dobrą widoczność…

– Nie możemy ruszyć samochodem z miejsca, dopóki nie mamy zapewnionej dobrej widoczności – zaznacza Eugeniusz Tomala. – Wszystkie szyby muszą być czyste przed ruszeniem. Absolutnie nie wystarcza wyskrobane na przedniej szybie okienko, ponieważ stwarza to ogromne zagrożenie na drodze. Kierowca widzi tylko to, co dzieje się przed nim. Nie jest w stanie zauważyć niczego, co dzieje się z boku – dodaje.
Należy śledzić prognozy i to, co się dzieje za oknem. Czasem trzeba będzie wstać wcześniej, by odpowiednio przygotować samochód do jazdy.

…i o to, żebyś ty był widoczny

– W obecnych warunkach atmosferycznych, jeżdżenie wczesnym rankiem, zwłaszcza przy mglistej pogodzie, na światłach do jazdy dziennej jest przejawem skrajnej nieodpowiedzialności. Nie chodzi tylko o różnej jakości ledy dokładane przez nas do samochodu, ale również o fabryczne światła – zwraca uwagę Eugeniusz Tomala. – Pamiętajmy, że światła do jazdy dziennej działają tylko z przodu. Gdy z nich korzystamy, z tyłu nie są włączone światła pozycyjne. Światła do jazdy dziennej możemy stosować zimą, ale tylko przy słonecznej pogodzie. W pozostałych przypadkach włączamy światła mijania – dodaje Eugeniusz Tomala.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Gotowa już na zimę, szerokości 🙂

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze