Ewa Kania

Nawet się nie spodziewasz, jakie funkcje skrywa twój kluczyk. Trzeba tylko wcisnąć odpowiednie przyciski

Korzystając z kluczyka możemy otworzyć lub zamknąć samochód, a także go uruchomić. Czy to wszystko? Okazuje się, że samochodowe kluczyki od lat mogą mieć także wiele dodatkowych funkcji, ułatwiających życie kierowcy. Trzeba tylko wiedzieć, jak je aktywować.

Ukryte funkcje centralnego zamka

Naciskasz przycisk auto się otwiera, naciskasz drugi – zamyka. Każdy to wie. Ale niektóre auta dają więcej możliwości. Na przykład pierwsze naciśnięcie może odblokowywać tylko drzwi kierowcy, a dopiero drugie pozostałe. Często można ustawić działanie tej funkcji w opcjach samochodu.

Otwieranie bagażnika kluczykiem

Niektóre samochody mają także trzeci przycisk na kluczyku, odpowiadający za otwieranie tylko bagażnika. Do czego może się to przydać? Jeśli chcecie tylko coś wrzucić do kufra, wystarczy otworzyć go z kluczyka, a kiedy zamkniecie klapę, auto samoczynnie zarygluje zamek.

W samochodach z elektrycznie otwieraną klapą bagażnika, można w ten sposób otworzyć bagażnik, zanim jeszcze podejdziemy do samochodu. Zwykle jednak nie można go zdalnie zamknąć – trzeba użyć przycisku na klapie bagażnika.

System bezkluczykowy w samochodzie – jak działa?

System bezkluczykowy wymaga co prawda kluczyka, ale nie musimy go wyjmować z kieszeni czy torebki. Kiedy podejdziemy do auta u pociągniemy za klamkę, pojazd się otworzy, a silnik odpalamy wciskając przycisk na desce rozdzielczej.

Tańsze samochody pozwalają tak otwierać tylko przednią parę drzwi i bagażnik. W droższych czujniki znajdują się także przy tylnych drzwiach. Zamknięcie auta następuje poprzez dotknięcie odpowiedniego miejsca na klamce.

Niektórzy producenci idą o krok dalej i ich samochody otwierają się, gdy tylko się do nich zbliżymy, a zamykają, gdy odejdziemy na parę kroków. Są też mniej zaawansowane rozwiązania, gdzie zarówno otwieranie jak i zamykanie auta, wymaga wciskania przycisku na klamce.

Jak chronić się przed kradzieżą „na walizkę”? Czy etui na kluczyki samochodowe to dobry pomysł?

Coraz popularniejsze jest także łączenie tego systemu z elektryczną klapą bagażnika. Wystarczy podejść do auta i machnąć nogą pod tylnym zderzakiem, żeby bagażnik otworzył się, a potem zamknął.

Kluczykiem zamkniesz nie tylko drzwi

W wielu samochodach przytrzymanie przycisku otwierania auta, pozwala na opuszczenie wszystkich szyb. Z kolei trzymając przycisk zamykania, podnosimy szyby. Jeśli samochód ma szyberdach, to często również można sterować także nim.

W ustawieniach wielu modeli znajdziemy też opcję, aby po zamknięciu samochodu, automatycznie składały się lusterka.

Nie możesz znaleźć auta na parkingu? Wciśnij przycisk na kluczyku

Niektóre samochody mają też funkcję odnajdywania na parkingu. Na kluczyku jest wtedy dodatkowy przycisk, pozwalający aktywować oświetlenie zewnętrzne lub klakson, dzięki czemu łatwiej odszukamy swoje auto.

Komentarze:

JANkowalski - 31 sierpnia 2022

Te „niektóre sanochody”, droższe, tańsze… zero szczegółów. Artykuł o niczym.
Zamiast pisać głupoty napiszcie aby ludzie zaczęli czytać instrukcje obsługi auta. Tam jest wszystko opisane jakie to tajemnicze i nieznane funkcje skrywa pilot w kluczyku jak i całe auto.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze