Natalia Kowalska przed wyścigiem w Brands Hatch

15 lipca 2010
Tydzień temu w Algarve w Portugalii Natalia Kowalska wywalczyła pierwsze, historyczne punkty w Formule 2. W Brands Hatch chce pójść za ciosem. Przed zawodniczką Cyfra + F2 Racing już szósty wyścigowy weekend tego sezonu. Koszalinianka nie ma złudzeń - na angielskim torze najważniejsze będą kwalifikacje.
Loading module...

fot. Cyfra + F2 Racing
Polka na Wyspy Brytyjskie udała się już w poniedziałek 12 lipca, po to by we wtorek uczestniczyć w oficjalnych testach przed wyścigiem.  W trakcie sezonu kierowcy F2 mają taką szansę tylko dwukrotnie. W czerwcu jeździli w Zolder, teraz właśnie w Brands Hatch. Dla Kowalskiej każde okrążenie w ramach testu jest na wagę złota.

Z jazd próbnych Natalia jest zadowolona. Teraz czas na weekendową rywalizację. Polka nie ma zamiaru spoczywać na lurach po wydarzeniach w Algarve. Na każdym kroku powtarza, że wejść do pierwszej 10-tki to jedno, ale utrzymać się w niej na dłużej - to drugie.

- Wszyscy idą do przodu, jadą coraz szybciej. Każdy najmniejszy błąd w kwalifikacjach kosztuje kilka pozycji na starcie. A potem w wyścigu strasznie trudno to nadrobić - ocenia Kowalska.

Zwłaszcza na takim torze jak ten w Brands Hatch. Natalia odpowiada dlaczego:

fot. Cyfra + F2 Racing
- Tor w Brands Hatch jest bardzo szybki, nie wynika to z długich prostych, tylko z bardzo szybkich zakrętów. Naprawdę ciężko będzie tu wyprzedzać i utrzymać się za kimś, bo w ten sposób traci się docisk. Dlatego kwalifikacje będą kluczową sprawą - wyjaśnia zawodniczka.

Po weekendzie w Portugalii Kowalska zebrała sporo pochlebnych opinii na swój temat. Jak przyznaje, jest to dla niej dodatkowa mobilizacja do jeszcze lepszej jazdy.

- To był dobry weekend. Wnioski zostały wyciągnięte i teraz będziemy robili wszystko, by było tylko lepiej - kończy Polka.

Tor, na którym w weekend będzie jeździć zawodniczka teamu CYFRA+ F2 RACING znajduje się blisko Londynu. Nie zabraknie więc pewnie polskich kibiców. Tych Natalia zyskuje z wyścigu na wyścig. Wszystko za sprawą coraz lepszej jazdy. 

FIA F2, Brad Hatch, Wielka Brytania,  runda 11. I 12.:

piątek, 16 lipca    
10.45 - 1. trening
14.15 - 2. trening
17.40 - kwalifikacje do 1. wyścigu

sobota,  17 lipca
12.45 - 1. wyścig (na żywo w Eurosport)
16.50 - kwalifikacje do 2. wyścigu

niedziela, 18 lipca   14.05 - 2. wyścig (na żywo w Eurosport 2)

fot. Cyfra + F2 Racing
Natalia Kowalska jest jedynym polskim kierowcą i pierwszą kobietą, która w tym sezonie ściga się w międzynarodowym cyklu F2. Polka startuje w zespole Cyfra + F2 Racing. Natalia Kowalska przygodę na torach wyścigowych rozpoczęła mając kilka lat, a jako dziesięciolatka w 1998 r. zdobyła licencję kartingową. Już trzy lata później zdobyła wicemistrzostwo Polski juniorów w kategorii Intercontinental 100 A. W 2005 roku zdobyła dwukrotne mistrzostwo Polski w jednym sezonie w dwóch najszybszych kategoriach kartingowych w kraju. To pierwsza i jedyna Polka w światowych seriach single-seaterów Formula Renault 2.0 i amerykańskiej serii Star Mazda. Jest najszybciej jeżdżącą Polką, pierwszym polskim kierowcą ścigającym się bolidem Formuły 2, od 2010 roku w zespole Cyfra + F2 Racing. W światowym rankingu Castrola (www.castroldriverrankings.com) Natalia Kowalska jest drugim po Robercie Kubicy, najwyżej sklasyfikowanym polskim kierowcą wyścigowym.

Wyścigi z udziałem Natalii Kowalskiej można oglądać nie tylko na antenie Eurosport i Eurosport 2, ale także na żywo na stronie www.formulatwo.com.

Formuła 2 to cykl międzynarodowych wyścigów, organizowanych od 1948 roku, będący kopalnią talentów i swoistym zapleczem dla najbardziej prestiżowych zawodów motorowych świata, czyli Formuły 1. W roku 1984 zawody zastąpiono inną klasą wyścigową, by powrócić do nich ponownie w 2009 roku. Zdobywca tytułu Mistrza Formuły 2 sezonu 2010 weźmie udział w testach zespołu Williams F1.

Tegoroczny kalendarz rozgrywek Formuły 2:
16 - 18 kwietnia, Silverstone, Wielka Brytania, runda 1. i 2.
30 kwietnia - 2 maja, Marakesz, Maroko, runda 3. i 4.
21 - 23 maja, Monza, Włochy, runda 5. i 6.
18 - 20 czerwca, Zolder, Belgia, runda 7. i 8.
2 - 4 lipca, Algarve, Portugalia, runda 9. i 10.
16 - 18 lipca, Brands Hatch, Wielka Brytania, runda 11. i 12.
30 lipca - 1 sierpnia, Brno, Czechy, runda 13. i 14.
3 - 5 września, Oschersleben, Niemcy, runda 15. i 16.
17 - 19 września, Valencia, Hiszpania, runda 17. i 18.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!