Jazda donikąd: La Dolce Vita na zagubionej górskiej trasie we Włoszech

Jazda donikąd: La Dolce Vita na zagubionej górskiej trasie we Włoszech
Wznosząca się do ponad 1800 metrów nad poziomem morza droga z miejscowości Guarcino do ośrodka narciarskiego w Campocatino jest oblegana w zimowych miesiącach przez miłośników narciarstwa. Jednak przez pozostałą część roku Via Campocatino jest ledwie używaną publiczną górską drogą, zaledwie 80 km na wschód od Rzymu.

„Zaopatrz się w ciasteczka amaretti w Guarcino - jednym z najstarszych miast we Włoszech - i przygotuj się na wyjątkowo krętą, bardzo wymagającą wycieczkę na szczyt” - mówi dziennikarz Steve Sutcliffe, który zapuścił się tam w nowym Fordzie Fiesta ST na plan najnowszego filmu Forda z serii «Najwspanialsze europejskie szlaki drogowe».

Kiedy dotrzesz do szczytu, na północy odsłonią się pejzaże rezerwatu przyrody Monti Velino, a na południowym-wschodzie pasma górskie Lazio. Na północnym-zachodzie można też zobaczyć Rzym.

„Jeśli będziesz tam w bezchmurny wieczór, niebo będzie zalane gwiazdami; w drodze na szczyt mija się nawet astrologiczne obserwatorium, które współpracuje ze śledzącymi asteroidy obserwatoriami z całego świata, gdzie tak jak tutaj zanieczyszczenia światłem jest niewielkie” - dodaje Sutcliffe.

To ósmy film z serii, w której Sutcliffe objeździł wszystkie modele z katalogu Ford Performance, od Forda GT na niesamowitej „Drodze atlantyckiej” w Norwegii po Focusa RS, którym pokonał Blakey Ridge w hrabstwie North Yorkshire w Wielkiej Brytanii. Jako pierwsza włoska droga w tej serii, oszałamiająca Via Campocatino, uzyskała maksymalną ocenę dziesięciu na dziesięć punktów za pejzaże, atrakcje gastronomiczne w okolicy oraz za dreszczyk emocji i z ogólnym wynikiem 53 na 60 dostępnych punktów znajduje się na trzecim miejscu w naszym rankingu.

Aby zapoznać się z innymi wspaniałymi europejskimi drogami, przejdź do playlisty Ford Europe na YouTube, znajdującej się  tutaj

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.