Najcięższy Offroad Race na świecie

Żelazna Góra Erzberg wzywa na pojedynek! W najbliższą niedzielę 14 czerwca w austriackim regionie Styria już po raz 15. odbędą się najtrudniejsze zawody enduro - Red Bull Hare Scramble. Na linii startu spotka się 500 offroadowych ekspertów, którzy zmierzą się z nową trasą, przeszkodami - a przede wszystkim z żelazną górą Erzberg. Od dwóch lat na najwyższym podium zawodów staje Polak - Tadeusz Błażusiak.

fot. Bernhard Spöttel, Red Bull Photofiles

Góra Erzberg w Styrii, określana również mianem żelaznej góry, po raz kolejny zmusi do zaciętej rywalizacji najbardziej wymagających motocyklistów offroadowych na świecie. Nielicznym spośród 1500 zawodników z 33 krajów uda się dotrzeć na metę. Pierwszy etap wyścigu, wielogodzinna jazda pod górę, ekstremalne warunki do jazdy oraz zacięta rywalizacja – wyłoni 500 najtwardszych uczestników, którzy walczyć będą o tytuł.

Ostateczna, czterogodzinna rywalizacja, w której zmierzą się najlepsi na świecie przedstawiciele offroadu, rozpocznie się dopiero przy końcu wyczerpującej trasy, gdzie pierwsi finaliści zmierzą się z wieloma przeszkodami. Rura wodna, wanna, przechylona winda, złomowisko amunicji, dach, kanał boiskowy, szeregowe podniesienia oraz zaczarowany las – to tylko niektóre z nich. Motto przyświecające zawodom idealnie oddaje istotę rzeczy: „Sam przeciwko górze!”

fot. Flo Hagena, Red Bull Photofiles

Samo dotarcie na linię mety wyścigu jest już wielkim osiągnięciem. W 2007 roku – ten uznawany za jeden z najtrudniejszych wyścigów offroadowych – wygrał dość niespodziewanie debiutant dyscypliny, Polak, Tadeusz Błażusiak. „Człowiek znikąd” (były to jego pierwsze zawody enduro – wcześniej specjalizował się w trialu), jak został wówczas ochrzczony przez media na całym świecie, obronił również tytuł w ubiegłym roku. Dzięki tym zawodom Błażusiak udowodnił swoją wszechstronność oraz niekwestionowaną pozycję lidera na międzynarodowej scenie. „Zawody na górze Erzberg mają specjalne miejsce w moim sercu. To właśnie tam podczas Red Bull Hare Scramble w 2007 roku pojechałem pierwszy raz w enduro” komentuje Tadek. „Zobaczymy jak pójdzie w tym roku, ale będę trzymał pełny gaz!” dodaje.

W tegorocznej edycji oprócz niepokonanego Tadka udział wezmą również takie gwiazdy jak: Chris Birch (Nowa Zelandia), Cyril Despres (FRA) – dwukrotny zwycięzca rajdu Dakar i Red Bull Hare Scramble oraz Petr Pilat (Czechy) – światowa elita riderów.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze