Nagroda FIA dla Beitske Visser

Zapamiętajcie to imię i nazwisko - Beitska Visser. Holenderka otrzymała właśnie w Paryżu, od Międzynarodowej Komisji Kartingowej, działającej przy FIA, nagrodę za osiągnięcia w 2010 roku.

Beitske Visser otrzymuje nagrodę od Michele Mouton

16-letnia dziś Beitske ściga się gokartami od 10 lat! Debiutowała w minikartach w roku 2000. Po 7 latach startowała już jako junior w Rotax Euro Challenge, Mistrzostwach Belgii i holenderskich mistrzostwach KNAF w kategorii KF3, gdzie zajęła 6. miejsce. Następny sezon w tej samej kategorii umożliwił jej start także w Mistrzostwach Azji i Pacyfiku. W 2009 została wicemistrzynią juniorów Zimowego Pucharu Rotax. W 2010 Beitske wystartowała w Mistrzostwach CIK-FIA European KZ1 i stała się pierwszą kobietą kierowcą, która wygrała w Europejskich Mistrzostwach w tej klasie, bijąc 52 zawodników w 1. wyścigu drugiej rundy serii w Varennes, we Francji. Na zakończenie Mistrzostw, składających się z 4 rund została sklasyfikowana na 4. miejscu wśród 82 zawodników!

21 stycznia nagrodę CIK-FIA, wręczyła młodej Holenderce oczywiście Michele Mouton – Prezydent Komisji Kobiet i Sportów Motorowych FIA – Misją naszej Komisji jest zachęcanie większej liczby kobiet do brania udziału w tym sporcie i oraz ich wspieranie i promowanie. Zamierzamy w następnych trzech latach skoncentrować się na współzawodnictwie. Karting stanowi korzenie sportów motorowych. Przyznanie nagrody młodej, obiecującej dziewczynie staje się symbolem naszego wsparcia dla następnych, aby nie ustawały w podobnych dążeniach, nie jest to tylko nagroda za czysto „kobiece” osiągnięcie.

Rok 2011 zaczął się wyśmienicie dla Beitske. 8. stycznia, została ona nagrodzona przez WSK (World Series Karting) za tytuł w KZ2 w serii Masters i drugą lokatę w Europejskich Mistrzostwach KZ2.

Beitske wie bardzo dobrze, czego chce. Po fazie odkrywania ważniejszych międzynarodowych imprez i poznawania najszybszych rywali, jest zdeterminowana, aby zdobywać tytuły i zwyciężać. Ma już zaplanowane starty w serii KZ1 na cały 2011. Przyszłość jest dla niej jasna: wyścigi samochodowe. Kiedy miała chwilę oddechu od zawodów w tym roku, testowała już bolidy Formuły Renault i Formuły BMW, ale jak twierdzi, chce osiągnąć wyznaczone sobie cele w kartingu, zanim otworzy rozdział kariery kierowcy wyścigowego.