Nagroda dla zasłużonego

Luca Cordero di Montezemolo odebrał dziś nagrodę „Golden Steering Wheel 2009" wręczaną po raz 30. najwybitniejszym postaciom świata motoryzacji. To jakby podziękowanie za wyniki osiągnięte pod jego przywództwem przez Ferrari i Fiata.

Luca Cordero di Montezemolo
fot. Ferrari

W minionych latach nagrodę przyznano takim osobom jak m.in. Henry Ford II (1983), Ferry Porsche (1984), Lee Iacocca (1987) i Ferdinand Piëch (1997). Otrzymały ją także dwie osobistości, których losy prywatne i zawodowe splotły się z losami di Montezemolo, a mianowicie Giovanni Agnelli (1985) oraz Michael Schumacher (1993). 

Jury przyznało nagrodę di Montezemolo za jego zaangażowanie w kilku sektorach przemysłu motoryzacyjnego oraz za wyniki osiągnięte pod jego przywództwem przez Ferrari (od 1991) i przez Fiata (od 2004). Nie bez znaczenia są też liczne sportowe zwycięstwa teamu oraz Michaela Schumachera (7-krotnego Mistrza Świata Formuły 1), a także sukcesy komercyjne modeli produkcyjnych marki.  

fot. Porsche

Luca Cordero di Montezemolo urodził się w Bolonii w 1947 roku. Ukończył studia na wydziale prawa na Uniwersytecie w Rzymie, a następnie specjalizował się w prawie handlowym na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Od 1973 do 1977 pełnił funkcje asystenta Enzo Ferrari i team managera stajni Ferrari wygrywając wraz z Niki Laudą dwa tytuły Mistrzostw Świata Formuły 1 w roku 1975 i 1977. W latach 1986 do 1990 piastował stanowisko Dyrektora Generalnego Komisji Organizacyjnej FIFA Mistrzostw Świata w piłce nożnej „Włochy 1990″.

Luca Cordero di Montezemolo jest również dyrektorem niezależnego uniwersytetu LUISS (Libera Università Internazionale degli Studi Sociali) oraz spółki NTV (Nuovo Trasporto Viaggiatori), która jest pierwszym prywatnym operatorem w sektorze szybkiego kolejowego transportu pasażerskiego w Europie. Poza tym w latach 2004 do 2008 zajmował stanowisko prezesa włoskiej Confindustrii. Markiz Montezemolo jest też Cavaliere del Lavoro (Kawalerem Pracy). Prezydent Republiki Francuskiej zaszczycił go również dwoma tytułami: Légion d’Honneur (lipiec 2005) i Commandeur (grudzień 2008). Dodatkowo, magazyn „Financial Times” uznał go jednym z 50 najlepszych managerów na świecie. Laureat zasiada w zarządzie włoskiej gazety „La Stampa”, francuskiej grupy PPP (Pinault/Printemps/Redoute), włoskiej marki Tod’s, jak również jest członkiem Międzynarodowej Rady Nadzorczej firmy Citi Inc.

Porsche Panamera otrzymało tegoroczną nagrodę Golden Steering Wheel 2009 jako najlepsze nowe auto roku w klasie luksusowej.
fot. Porsche

Konkurs „Golden Steering Wheel 2009″ związany jest z dziennikem „Bild” i tygodnikiem „Bild am Sonntag”, jednymi z najbardziej popularnych gazet w Niemczech. 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze