Na pomoc ofiarom wypadków drogowych

Od 16 czerwca do 30 sierpnia 2009r. będzie trwać akcja pomocy ofiarom wypadków drogowych. Zorganizowało ją Stowarzyszenie na Rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - Droga i Bezpieczeństwo. Jej cel to zebranie środków finansowych dla tych, których czeka długie, kosztowne leczenie oraz rehabilitacja. Każdy może pomóc!

fot. plakat organizatora

Każdego roku na polskich drogach zdarza się ok. 50 000 wypadków drogowych, w których ginie kilka tysięcy osób, a ponad 60 000 osób zostaje rannych. Znajdujemy się w niechlubnej czołówce krajów Unii Europejskiej. W minionym 2008 roku na naszych drogach zginęło 5 437 osób, a o wiele więcej osób zostało rannych. To daje nam drugie miejsce w Unii pod względem liczby śmiertelnych ofiar wypadków samochodowych.

Te smutne statystyki niestety się nie zmieniają. Polskie drogi cały czas nie są bezpieczne. Przyczyną wypadków jest najczęściej nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa, jazda pod wpływem alkoholu itd. Na co dzień nieuzmysławiany sobie wysokiego prawdopodobieństwa, że wypadek drogowy i jego konsekwencje dotyczą każdego z nas. Możemy w jednej sekundzie znaleźć się w nieodwracalnej dla jakości naszego zdrowia i życia sytuacji, niekoniecznie wywołanej naszą winą.

 

Wypadek to dopiero początek dramatu. Jego ofiary czeka długie i kosztowne leczenie, rehabilitacje, a także potrzebują one oraz ich rodziny profesjonalnej pomocy psychologów. Ludzi nie naprawia się tak łatwo, jak złamane barierki czy stłuczone światła. Rany goją się bardzo długo. Nie możemy cofnąć czasu, ale możemy pomóc ofiarom wypadków drogowych, które chcą powrócić do normalnego życia. Dlatego właśnie ruszyła akcja Stowarzyszenia „Droga i Bezpieczeństwo”.

Nikt nie pragnie w sytuacji krytycznej pozostawać bez zainteresowania i pomocy innych. Zwykły humanitaryzm, godność ludzka winna nakazywać nam większą dbałość o standard życia osób, które ucierpiały w wypadku drogowym. Wystarczy uruchomić wyobraźnię aby postawić się w roli potencjalnie poszkodowanego, zastanowić się przez chwilę nad ogromem kosztów związanych z ratowaniem zdrowia, nad ograniczeniami w realizacji naszych życiowych planów itd.

Ludzi, którzy wykazują dobrą wolę bezpośredniego uczestniczenia w pracach nad chorymi ludźmi nie ma zbyt wielu, bo to nie łatwe zajęcie ani fizyczne ani psychiczne. Każdy natomiast może poruszyć swoje sumienie i pomóc. Wystarczy wysłać SMS o treści POMOC pod numer 72 152 i zapalić swoje światełko na stronie akcji www.pomagamyrazem.pl. W akcję włączyło się wiele mediów, tytułów i firm.

Organizatorzy akcji mają nadzieję nie tylko na zebranie funduszy na pomoc ludziom poszkodowanym w wypadkach. Celem jest także uświadomienie społeczeństwa, uwrażliwienie go na smutny fakt, że wypadek to nie tylko skasowany samochód czy motocykl. Jego konsekwencje długo dają o sobie znać i to bardzo boleśnie. Każdy wypadek ma wpływ na życie ludzi, każdy wypadek je zmienia, niekiedy tragicznie. Na drodze odpowiadamy nie tylko za siebie. Każdy, komu los ofiar wypadków nie jest obojętny, może pomóc i zapalić małe światełko, które rozjaśni czyjś los.

Więcej o Stowarzyszeniu: http://www.drogaibezpieczenstwo.org.pl/

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze