Na co zwrócić uwagę przy kupnie motocykla? Poradnik

Sezon motocyklowy tuż tuż, dlatego najwyższa pora rozejrzeć się za upragnionymi dwoma kołami. Naprawdę nie ma się czego wstydzić, jeśli nie znasz się na motocyklach na tyle dobrze, aby bez niczyjej pomocy kupić dobry motocykl. Magdalena Pondel, instruktorka nauki jazdy, przedstawia najważniejsze informacje, na co przede wszystkim powinno zwrócić się uwagę przy zakupie motocykla.

Ostatnio w luźnej rozmowie z moim bliskim kolegą-motocyklistą zebraliśmy kilka najważniejszych informacji na temat tego, na co przede wszystkim powinno zwrócić się uwagę przy zakupie motocykla. Jestem przekonana, że każda z Was bez problemu poradzi sobie ze sprawdzeniem podstawowych czynności obsługowych motocykla. To nie takie trudne!

sprawdzenie numeru VIN motocykla (powinien być dokładnie taki sam, jak ten w dowodzie rejestracyjnym pojazdu), znajdującego się na główce ramy (numer powinien być nabity na główce ramy – jakiekolwiek zauważalne uszkodzenia w tym obszarze, np. ślady szlifowania, malowania, prób przerabiania numerów lub choć podejrzenie jakiegokolwiek „kombinowania” przy tym elemencie motocykla powinno wzbudzić w Was duże podejrzenia)
sprawdzenie stanu układu hamulcowego – grubość klocków hamulcowych przód/tył, grubość i stan tarcz hamulcowych przód/tył (czy nie są krzywe, nierówno starte, przegrzane – kolor fioletowy), sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego oraz jego koloru (kolor ciemno brunatny, nieprzejrzysty może świadczyć o tym, że płyn jest stary i od dawna niewymieniany). Jeśli po wciśnięciu klamki hamulca wpada ona aż do samej kierownicy, może to świadczyć o zapowietrzeniu układu hamulcowego lub o uszkodzeniu pompy hamulcowej.

fot. materiały prasowe

sprawdzenie stanu ogumienia – grubość i równomierność zużycia bieżnika opon, stan ogólny opon (sprawdzamy czy opony nie są popękane, uszkodzone mechanicznie, poprzecinane itp.), sprawdzenie daty produkcji opon – czterocyfrowy numer DOT na boku opony – 2 pierwsze cyfry to tydzień produkcji a dwie kolejne to rok produkcji opony (np. 5212 to 52 tydzień 2012 roku) – teoretycznie opona starsza, niż 4 lata może już być „twarda” i nie dawać odpowiedniej przyczepności, kwalifikuje się zatem do natychmiastowej wymiany! 

fot. materiały autorki

sprawdzenie stanu układu napędowego (łańcuch, zębatki) – sprawdzenie stopnia zużycia łańcucha, kontrola jego naciągu (sprawdzamy, czy nie jest już na samym końcu zakresu regulacji naciągu), czy ogniwa nie są pozałamywane (jak „zęby od piły”), czy łańcuch nie jest skorodowany; kontrola zębatki tylnej, oraz, jeśli jest możliwość zobaczenia, zębatki przedniej (stopień zużycia zębów na zębatkach – jeśli zęby są wytarte i przypominają „płetwę rekina” to zębatka nadaje się do wymiany).

kontrola elektryki motocykla – sprawdzamy działanie wszystkich świateł, sygnału dźwiękowego, kontrolek oraz innych odbiorników prądu (np. grzane manetki itp.) w które pojazd jest wyposażony

wzrokowa ocena stanu silnika (czy nie widać wycieków płynów eksploatacyjnych, np. oleju spod jakiejkolwiek części silnika, czy nie widać śladów po niefachowych naprawach, np. obrobione łebki śrub sześciokątnych i tych na śrubokręt gwiazdkowy, uszkodzenia mechaniczne zewnętrznych części silnika i osprzętu, mogące wskazywać na wywrócenie lub „wypadkową” przeszłość motocykla); po odpaleniu silnika i kilkunastominutowej pracy należy jeszcze raz skontrolować czy nie ma żadnych wycieków – silnik mógł być wcześniej dokładnie umyty przed sprzedażą motocykla!

sprawdzenie działania zawieszenia przedniego i tylnego (należy usiąść na motocyklu i ugiąć przednie i tylne zawieszenie obserwując, czy podczas ugięcia nie zauważa się dziwnych odgłosów, stuków, luzów oraz, czy zawieszenie po ugięciu wraca do pierwotnego położenia)

wstępne sprawdzenie luzu na łożysku główki ramy (siedząc na motocyklu wciskamy do oporu przedni hamulec i kilkukrotnie, szybko uginając przednie zawieszenie obserwujemy, czy nie występują stuki lub wyczuwalny luz na łożyskowaniu przedniego zawieszenia); przekręcając kierownicą w prawo i w lewo do oporu można ocenić, czy kierownica nie zacina się podczas skręcania lub czy nie są wyczuwalne żadne luzy

ogólna ocena stanu motocykla – czy był wywrócony (uszkodzenia na najbardziej wystających częściach motocykla, np. końcówki kierownicy, klamki sprzęgła i hamulca, lusterka, kierunkowskazy, crashpady lub gmole – jeśli zamontowane, podnóżki, tłumiki), oględziny główki ramy – jakiekolwiek uszkodzenia w tym obszarze (np. spawy, dziwne malowanie mające zatuszować ewentualną naprawę, pęknięcia) mogą wskazywać na to, że motocykl jest powypadkowy i tym samym dyskwalifikuje motocykl do dalszego użytkowania; należy także obejrzeć ograniczniki skrętu znajdujące się na dolnej półce przedniego zawieszenia – uszkodzenia tego elementu mogą powstać na wskutek zarówno wywrócenia motocykla (niewielkie „obicia” ograniczników) oraz na wskutek poważniejszych wywrotek (mocne zgniecenie ogranicznika, naderwanie lub całkowite oderwanie ogranicznika, często naprawiane przez spawanie); jakiekolwiek zauważone uszkodzenia ramy motocykla należy traktować bardzo poważnie, mogą one całkowicie dyskwalifikować motocykl do dalszego użytku; oględziny „nadwozia” motocykla, elementów plastikowych pod kątem pęknięć, malowań, porównanie z malowaniem fabrycznym danego rocznika, ocena oryginalności motocykla (np. czy były wymieniane lusterka, ciężarki kierownicy, kierunkowskazy, podnóżki – w niektórych okolicznościach może to sugerować, że motocykl „leżał”)

ocena pracy silnika na postoju – silnik przed uruchomieniem powinien być zimny, powinniśmy skontrolować stan oleju przed uruchomieniem silnika! (jeśli stwierdzimy brak oleju w silniku, to możemy od razu podziękować sprzedającemu i iść do domu); po uruchomieniu silnika oceniamy: łatwość jego uruchomienia „na zimno” (jeśli motocykl jest wyposażony w „ssanie”, to zimny silnik odpalamy na ssaniu – powinien odpalić bez żadnych problemów); łatwość uruchomienia rozgrzanego silnika (silnik ciepły, po przynajmniej kilkunastu minutach pracy, powinien bez problemów, praktycznie natychmiast po naciśnięciu startera zaskoczyć BEZ SSANIA! Jeśli rozgrzany silnik nie chce odpalić i trzeba do tego celu używać ssania, to może to świadczyć o niewłaściwej regulacji bądź uszkodzeniu układu zasilania paliwem. Motocykle „na wtrysku” w większości nie posiadają urządzenia rozruchowego, czyli „ssania”. Pracujący silnik nie powinien wydawać żadnych niepokojących odgłosów – silnik zimny, zaraz po odpaleniu, może pracować trochę nierówno i lekko hałasować, ale po rozgrzaniu i wyłączeniu „ssania” silnik powinien pracować równo, trzymać obroty oraz nie powinien wydawać żadnych dziwnych, niepojących odgłosów (stuków, hałasów w okolicach sprzęgła, wału korbowego, „góry” silnika, tzn. głowicy) – tu potrzebna jest odrobina wprawy i znajomość motocykli, aby można było prawidłowo ocenić, czy dany dźwięk wydawany przez silnik jest normalny, czy może wskazywać na ewentualną usterkę

ocena motocykla podczas jazdy – zalecana do przeprowadzenia przez osobę jeżdżącą na motocyklu i będącą w stanie określić, czy dany motocykl „prowadzi się” poprawnie (bez jazdy próbnej nie kupuje się motocykla!). Ocena polega na skontrolowaniu, czy motocykl w trakcie jazdy z puszczoną kierownicą jedzie prosto i czy nie „ściąga” w żadną stronę, kontrolujemy także działanie zawieszenia i hamulców, zwracamy uwagę, czy na łożyskowaniu przedniego zawieszenia (główka ramy) nie występują żadne stuki lub wyczuwalne luzy; sprawdzamy także działanie silnika podczas jazdy oraz „ogólne” zachowanie się motocykla podczas jazdy – nie należy bagatelizować żadnych dziwnych, nietypowych zachowań pojazdu

– w ocenie motocykla może nam pomóc także „wywiad” ze sprzedającym – zapytajmy go np. o to, jakim olejem jest zalany silnik, kiedy olej był wymieniany, jaki jest płyn hamulcowy i kiedy był zmieniony, kiedy były wymieniane filtry powietrza i oleju, czy ma jakąś dokumentację serwisową motocykla itp.; jeśli właściciel motocykla nie potrafi nam jednoznacznie odpowiedzieć na tak istotne pytania, to możemy podejrzewać, że np. w ogóle nie dbał o stan techniczny pojazdu – właściciel motocykla powinien takie rzeczy wiedzieć, lub przynajmniej mieć dokumentację serwisową, w której taką informację odnajdzie – handlarz sprzedający motocykle może nie mieć pojęcia o takich sprawach

Pamiętajcie, jeżeli jest szansa, sprawdzenia motocykla przed zakupem dobrze dokonać z osobą, która jeździ na motocyklu i będzie w stanie ocenić wymienione zagadnienia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie mechanika motocyklowego, który sprawdzi bardzo dokładnie kupowany pojazd. Taka usługa jest sporo tańsza, niż sprawdzenie motocykla w serwisie, a daje gwarancję, że kupimy dobry sprzęt. Ponadto, taka osoba może zdemontować owiewki oraz zbiornik paliwa, co umożliwi dokładniejszą kontrolę podzespołów motocykla.
Sprawdzenie stanu technicznego silnika motocykla jest bardzo trudnym zadaniem, dlatego polecam także wizytę w hamowni motocyklowej, która pokaże nam jaką mocą dysponuje pojazd, co w połączeniu z pozostałymi zmierzonymi parametrami i odniesieniem do danych fabrycznych określi stopień zużycia silnika. Hamownię motocyklową posiadają niektóre serwisy motocyklowe, warto odżałować kilka złotych na przeprowadzenie takiej kontroli.
Pamiętajcie, dobry, sprawny technicznie motocykl zapewni Wam bezpieczną i przyjemną jazdę. Nie warto kupować motocykla, który tylko „ładnie wygląda” ,lepiej poświęcić trochę więcej czasu na poszukiwanie odpowiedniej maszyny, może nawet wydać nieco więcej pieniędzy, niż kupić pierwszy lepszy motocykl z niepewnego źródła i mieć później dodatkowe wydatki i problemy.

Najnowsze

Daytona 500: Danica Patrick na ósmym miejscu

Wyścig Daytona 500 inaugurujący sezon NASCAR Sprint Cup Series wygrał Jimmie Johnson. Danica Patrick finiszowała jako ósma.

Danica zaliczyła świetny start, wyprzedził ją tylko Jeff Gordon. Niestety gorzej jej się wiodło po pierwszej turze postojowej – musiała odrabiać straty, spadłszy na dziewiąte miejsce. Również Gordon nie utrzymał prowadzenia, wyprzedził go Johnson. Na 33. okrążeniu z winy Kaseya Kahne, który stracił kontrolę nad pojazdem, doszło do karambolu z efektem domina. Odpadli m.in. Harvick i Stewart.

Po restarcie na 36. okrążeniu Danica przytarła nosa złym prorokom, którzy wróżyli jej szybki spadek szybkości, i podciągnęła się na trzecie miejsce.

fot. materiały prasowe

Pierwsze postoje pod zieloną flagą rozpoczęły się po 70. okrążeniu. Na stanowisko serwisowe zjechała po kolei cała czołówka. Restart zbił Danikę na ósmą pozycję, dodatkowo przeszkadzały jej wibracje samochodu. Nie poddała się jednak i na 85. okrążeniu objęła prowadzenie, niestety utraciła je po dwóch kolejnych, spadając na czwartą pozycję. Dwadzieścia siedem okrążeń przed metą rozpoczęły się ostatnie zjazdy na serwis. Dziewięć okrążeń przed metą dyrekcja wyścigu zdecydowała się na szóstą neutralizację, a to z uwagi na niesamowicie dużo fruwających po torze odłamków. Jeszcze dwa kółka przed końcem ważyły się losy wyścigu. Wygrał Jimmie Johnson, drugie miejsce – za sprawą błyskotliwego manewru na ostatnim zakręcie – zajął Dale Earnhardt Jr, a trzecie Mark Martin. Danica ostatecznie zajęła ósmą pozycję.

Życzymy jak najwięcej sukcesów zdobywczyni historycznego pole position!

Najnowsze

Ogólnopolska Wystawa Motocykli i Skuterów już w weekend

Motocykliści, zarezerwujcie sobie najbliższy weekend! W dniach 1-3 marca odbędzie się V Ogólnopolska Wystawa Motocykli i Skuterów w Centrum Targowym MT Polska przy ulicy Marsa 56 w Warszawie.

Już po raz piąty odbędzie się największa w Polsce impreza wystawienniczo motocyklowa. To czas na pomyślenie o nabyciu pierwszej lub nowej maszyny, a może o poszerzeniu zainteresowań? Czeka na nas masa akcesoriów, ubiorów, butów, kasków i wyposażenia dodatkowego. A motocykle? Też znajdzie się wiele nowości. Oto najciekawsze z nich.

Aby uczcić 90-lecie marki, na stoisku BMW Będzie można zobaczyć specjalne, limitowane wersje modeli R 1200 R, R 1200 RT oraz R 1200 GS Advenutre. Przy ich tworzeniu inspirowano się klasyczną prezencją pierwszych jednośladów BMW. Wyróżnia je elegancja czerń, zaakcentowana złotymi oznaczeniami modelu, anodowane na złoto elementy układu zawieszenia oraz ekskluzywna mosiężna okolicznościowa plakietka.

A co u Ducati? Importer bolońskiej marki zadbał by także w 2013 roku zapewnić wiele atrakcji fanom motocykli. Z nowości będziemy mogli zobaczyć najnowsze dziecko Ducati – Hypermotard. Koncepcja motocykla miejskiego w nowej odsłonie. Tegoroczna rodzina Hypermotard to zaprojektowany na nowo silnik w sprawdzonej technologii Testastretta, nowe zawieszenie Sachs, kontrola trakcji DTC, ABS i niesamowity charakter miejskiego wojownika.

fot. materiały organizatora

Całkowicie nowym motocyklem który pewnie będzie królował na stioisku Triumpha, będzie Triumph Trophy. To reinkarnacja kultowego turystyka brytyjskiej marki. To prawdziwy długodystansowiec na miarę swoich czasów. Wyjątkowy silnik „triple”, elektronicznie regulowane zawieszenie, tempomat, kontrola trakcji, ABS, system audio z Bluetooth, napęd wałem, podgrzewane fotele, zintegrowane kufry i dziesiątki mniejszych lub większych szczegółów które mają wpłynąć na przyjemność z najdalszej nawet trasy.

fot. materiały organizatora

Yamaha Poland Position pokaże szeroką gamę pojazdów, a wśród nich premierowy model nowej FJR1300A, oraz nowy model kultowego skutera Aerox R 50 cm3, zaś maxi skutery reprezentować będzie T-MAX 530 cm3. Nie zabraknie oczywiście Yamahy R1, a Super Tenere prezentowana będzie w swojej najostrzejszej wersji – World Crosser. Jako, że Yamaha znana jest z dużej oferty ATV, dlatego nie mogło by nie być quada Grizzly.

To zaledwie kilka maszyn z całej gamy, która będzie można poznać podczas V Ogólnopolskiej Wystawy Motocykli i Skuterów. Nazwa imprezy jest zaledwie hasłem wywoławczym, gdyż nie sposób pominąć quadów marki ATV Sweden czy Arctic Cat. To również cała gama akcesoriów wyposażenia dodatkowego jak kufry, gmole, zabezpieczenia, alarmy, nawigacje. To wreszcie, a przede wszystkim nader bogata oferta dla jeźdźców jak: kaski, kurtki, spodnie, ochraniacze, buty itp. Firmy takie jak choćby: Lem, AGV, Shoei, Tucano Urbano, Naxa, znane są wszystkim motocyklistom.

Godziny otwarcia hal dla gości odwiedzających targi:
Piątek , 1 marca – 10.00 – 12.00 TYLKO AKREDYTACJE PRASOWE
Piątek, 1 marca – 12.00 – 20.00
Sobota, 2 marca – 10.00 – 18.00
Niedziela, 3 marca – 10.00 – 18.00

Bilety na targi można nabyć bezpośrednio w kasach targowych. Kasy targowe nie obsługują kart płatniczych, na terenie hali MT Polska znajduje się bankomat Pekao SA.
Koszt biletu normalnego – 25 zł
Koszt biletu ulgowego – 15 zł
Bilet ulgowy przysługuje dzieciom do lat 10 za okazaniem legitymacji szkolnej. Zakupiony bilet jest ważny na jeden dzień. Istnieje możliwość wielokrotnego wychodzenia i wchodzenia na targi w dniu, w którym zakupiono bilet za okazaniem pieczątki, którą można otrzymać przy wyjściu.

Najnowsze

Izabela Monika Bill – erotycznie o samochodach

Erotyki motoryzacyjne Izabeli Bill to skutek połączenia jej poetyckiej duszy z… pracą w salonie samochodowym. Wrocławska poetka dostrzegła w samochodach czujące istoty.

Izabela Monika Bill mieszka we Wrocławiu i jest z wykształcenia nauczycielką języka polskiego. Ale jej prawdziwą miłością jest poezja, której głównie poświęca swój czas. Jest m.in. promotorką kultury i twórców z regionów dolnośląskiego i śląskiego, wydała swoje własne dwa tomiki – „Seksapil duszy” (2011) i „Kameleony” (2012). Oprócz poezji w kręgu jej zainteresowań pozostaje grafika, fotografia, podróże, kolej, motoryzacja, góry, koty, opuszczone miejsca, pozowanie.

fot. archiwum własne

W twórczości Izabeli naszą uwagę zwróciły szczególnie erotyki… motoryzacyjne. O ile miłość do motoryzacji nie jest nam obca, to ujecie jej w piękne, poetyckie słowa – już dość zaskakujące. Pytamy więc autorkę – skąd taki pomysł?

– Moja przygoda z motoryzacją zaczęła się, gdy mieszkałam w Warszawie. Nie miałam żadnych predyspozycji do pracy z samochodami, oprócz jakiegoś (nieznanego pochodzenia) pociągu do salonów samochodowych. Składałam tam CV, w kwalifikacjach mając tylko doświadczenie biurowe. Przyjęto mnie na stanowisko sekretarki/asystentki handlowej do salonu Skody. Pracując w sekretariacie miałam ograniczony kontakt z autami, ale znałam je dobrze, ponieważ zajmowałam się wszystkimi dokumentami i wprowadzaniem danych do Autostacji. Mimo 2 lat pracy w salonie Skody, nie napisałam żadnego erotyku motoryzacyjnego. Powstały dopiero wtedy, gdy wróciłam do Wrocławia i zaczęłam pracę w salonie Renault na recepcji. Przy boku miałam piękne samochody i zaczęłam czuć do nich miętę (śmiech). Każdy był dla mnie wyjątkowy i nie widziałam w nim tylko pojazdu, ale osobę, która czuje… Ponieważ miałam na recepcji foldery o każdym z aut, to czytałam je i uczyłam się ich specyfikacji, aby zrobić dobre wrażenie na okresie próbnym. Po pewnym czasie znałam je już na wylot. Napisałam też dwa erotyki w pociągu, jeden na statku, jeden w samolocie, jeden na pętli tramwajowej i jeden w autobusie. Więc, chyba mam jakąś tendencję do pisania erotyków w środkach transportu (śmiech) – podsumowuje Izabela.

fot. archiwum własne

Z rozważań nad życiem części pod maską Renault Laguny powstał erotyk „Rubaszne auto”, które na tegorocznym konkursie walentynkowym w Saloniku 3 Muz we Wrocławiu otrzymał 2. miejsce.

 

Rubaszne auto

 

gładko uczesana lakierem maska

opatrzona mądrymi oczami reflektorów

dołeczki świateł przeciwmgielnych

a pod  tajemniczym uśmiechem zderzaka

świat części spragnionych miłości

wystarczy tylko przekręcić kluczyk

a tysiące trybików zaczynie taniec godowy

setki części szaleńczo zawspółżyje ze sobą

cylindry rozchylą się ochoczo

w stronę rozrządnych głowic

tłoki zaczną przesuwać się

w górę i w dół  w górę i w dół

kilka tysięcy suwów na minutę

rozpala wolę prędkości

układ smarowania rozprowadza olejowe lubrykanty

suwy sprężania i ssania wymieniają zalotnie spojrzenia

silnik spręża się ekstatycznie  z podniecenia

czeka niecierpliwie na wytrysk z gorącego paliwa

poci się i  drży  w oczekiwaniu

moment obrotowy nadchodzi

zaraz osiągnie samozapłon szczęścia

rozpłynie się życiodajny płyn

po ciele

tupot 150 tysięcy koni ucichnie

a konserwatywny układ chłodzenia

i wstrzemięźliwy układ hamowania

zaczną się panoszyć z triumfem

 

Miłość i pewne reflektory stały się natchnieniem do kolejnych wierszy:

– Później przyszła wiosna i zakochałam się, a zakochany poeta pisze erotyki. Więc jeśli ma obok auta – to erotyki motoryzacyjne. Wiersze powstały z moich wyobrażeń i tęsknot, a nie autentycznych historii. Tak powstało „Moje Kangoo”. Wiersz poświeciłam temu modelowi ze względu na urocze przednie reflektory – opowiada poetka

fot. Elżbieta Styrcz

Moje Kangoo

 

budzi mnie w środku nocy

mruczenie mechanicznego kota

podgląd przez okno

ogromnymi reflektorami oczu

wie że nie śpię

pragnie bliskości

urzeka mnie wyglądem

sierść błyszczy mu się we mgle

jak krople rosy na pajęczynie

namaszcza się światłem ulicy

niepokorny jak sierpniowa burza

gna ogier hartowany blachą i stalą

trzyma mnie w masywnie zbudowanych ramionach

mam nim nasycone całe ciało

jak zawsze było głośno

nie lubimy ciszy

szybko i elegancko

na przednim siedzeniu

on wie jak rozgrzać wnętrze

muszę go czasem poskramiać

rozumie że musi pohamować swój głód

by nie zmiażdżyć mnie swoim ciałem

żeby jego żelazne serce

nie stygło na moich zimnych kolanach

żebyśmy czuli się razem bezpieczni

kiedy siedzimy wtuleni w siebie

na dworze cykają świerszcze

brak tylko latarni jak świece

ciepłego asfaltu pościeli

i palców zaciskanych w ekstazie

 

O kolejnych wierszach opowiada tak:

-„W aucie” było wyobrażeniem spotkania kochanków poetów w aucie.„ Megane” to utwór powstały z niespełnienia i wątpliwości. To auto miało mi dać bezpieczeństwo cierpienia w samotności.

 

W aucie

 

Flakonik jej perfum

rozlał się zapachem

na tapicerkę

wsiąkając w materiał

trwałym atramentem

Złożyła mu autograf

zapisany jego dłonią

Jej wiersz wzbił się

razem z niespokojnymi

ptakami pocałunków

niepisaną przysięgą

złączonych w ekstazie dłoni

które tworzą i czują

poezję zakazanej miłości

Kiedy poczuła

drżenie silnika

poprosiła raz jeszcze

żeby policzył groszki

na jej sukience

Nie odmówił

odtąd drżała tylko ona

 

Megane

 

niemy spowiednik myśli

które układam pośladkami

na kolanach skórzanego fotela

rozciera chłód serca

kołysanką silnika

zamyka mój oddech

na szybie kiedy

usta zgubione w tłoku miasta

tłuką się w korku

pustką ubraną w ludzką skórę

pod palcami kierownica

miękko wchodzi w dłonie

słowa toczą się

pod powiekami kół

kocha nie kocha

do domu za daleko

opowieść opon niesie się

z każdym kilometrem

cel znany nieznany

samotności rozpala

pęd ucieczki od

odpiętego pasa bezpieczeństwa

na fotelu pasażera

 

Autorka ma swój ulubiony motoryzacyjny erotyk:

– Najbardziej lubię „Rubaszne auto”. Do tej pory zastanawiam się, jak mi się udało opisać życie seksualne tych części. Czytelnicy również nie mogą wyjść z podziwu, szczególnie panowie – mówi z uśmiechem Izabela.

 

Zapraszamy na stronę autorki, gdzie można znaleźć także inne erotyki, nie tylko motoryzacyjne, oraz pozostałe wiersze: www.kochankapoezji.jimdo.com .

 

 

Najnowsze

Chevrolety Captiva i Trax zadebiutują w Genewie

Chevrolet ma ponad 75-letnie doświadczenie w projektowaniu SUV-ów – od wprowadzenia na rynek w 1935 roku modelu Suburban. Podczas tegorocznego salonu samochodowego w Genewie marka zaprezentuje po raz pierwszy w Europie przeprojektowaną wersję SUV-a Captiva.

Nowy projekt Captivy obejmuje kilka zmian w przedniej oraz tylnej części samochodu, takich jak nowe tylne światła LED, chromowane, kwadratowe końcówki układu wydechowego oraz zmieniony tylny zderzak. Z przodu wyróżniają się takie elementy jak obniżony zderzak, nowa kratka osłony chłodnicy oraz zmienione lampy przeciwmgielne. Odświeżony wygląd nowej Captivy dodatkowo podkreślają nowe, 18-calowe obręcze aluminiowe.

Chevrolet Captiva
fot. Chevrolet

Wszystkie Captivy w wyższych wersjach będą standardowo wyposażone w bezkluczykowy system otwierania oraz uruchamiania samochodu. W wybranych wersjach dostępne będą także dodatkowe elementy wyposażenia jak dwustrefowa klimatyzacja, pakiet oświetlenia wnętrza oraz podgrzewane tylne siedzenia.

Chevrolet Trax
fot. Chevrolet

Nowa Captiva będzie typowym SUV-em rodzinnym. Jeśli zaś chodzi o segment małych SUV-ów, Chevrolet na wiosnę wprowadzi model Trax, dostępny w wersji z napędem na przednią oś oraz na wszystkie koła. W Polsce sprzedaż rozpocznie się na początku lata. Linia silników obejmuje turbodoładowaną jednostkę benzynową o mocy 140 KM (103 kW) i pojemności 1,4 l, silnik benzynowy o pojemności 1,6 l oraz silnik wysokoprężny o mocy 130 KM (96 kW) i pojemności 1,7 l. Wszystkie wersje z manualną skrzynią biegów wyposażone będą w technologię Start/Stop.

Chevrolet Trax w bogatszych wersjach wyposażeniowych będzie standardowo oferowany z technologią Chevrolet MyLink, która pozwala wyświetlać zawartość smartfona nasiedmiocalowym, kolorowym wyświetlaczu dotykowym. Chevrolet MyLink będzie umożliwiał również korzystanie z nawigacji poprzez specjalną aplikację na smartfona o nazwie BringGo, a także korzystanie z internetowego radia TuneIn.

Najnowsze