Na co uważać podczas jesiennej jazdy motocyklem?

Jesień ma swój urok, a motocyklowe przejażdżki o tej porze roku pozwalają ją docenić. Warto jednak wziąć poprawkę na nieco odmienne warunki do jazdy motocyklem.

Kolorowe krajobrazy zachwycają jesienią, dlatego ta pora roku jest dla motocyklistów nadal bardzo atrakcyjna. By jednak trasę pokonać bezpiecznie, warto mieć na uwadze kilka spraw:

Szybko zapadający zmierzch

Słoneczne dni jesienią dość często się zdarzają, jednak planując wycieczkę trzeba wziąć pod uwagę to, że wraz ze zniknięciem słońca za horyzontem temperatura może spaść bardzo znacznie. Warto mieć ze sobą cieplejsze ubrania, a i trasę pokonywać ostrożniej.

Słońce świeci nisko

Wiąże się to z bardzo ograniczoną widocznością. Gdy trasa wiedzie „pod słońce” – to bardzo trudno dostrzec szczegóły wokół drogi. Warto mieć ze sobą ciemne okulary, poruszać się wolniej i zwiększyć czujność.

Mokry asfalt, liście

Jesienią warunki drogowe nie są idealne. Asfalt schnie dłużej i jest zimny, co znacznie zmniejsza przyczepność opon. Dodatkowym utrudnieniem są zalegające na i przy drodze liście, które często zauważyć można dopiero w ostatniej chwili. Warto dostosować prędkość i tor jazdy do warunków na drodze, i starać się przewidywać ewentualne zagrożenia.

Więcej zwierząt na drodze

W regionach leśnych i wiejskich trzeba uważać na zwierzęta domowe i leśne. Te drugie jesienią są bardziej aktywne, a szczególnie porą tuż po zmroku i przed świtem. Dokładne rozglądanie się na boki i zmniejszona prędkość to obowiązek w leśnej okolicy.

Pogoda

Śledzenie prognozy pogody przy planowaniu jesiennej wycieczki to podstawa. Lodowaty deszcz i wiatr potrafi zepsuć każdy wyjazd. Szczegółowa analiza pogody, a w szczególności siły wiatru i opadów – zaoszczędzi nerwów w trasie.

Opony

Jesienią (i nie tylko) warto często sprawdzać ciśnienie w oponach i stan bieżnika. Na początku każdej wycieczki mieć też świadomość, że opony nagrzewają się dłużej o tej porze roku.

Oświetlenie i widoczność

Jesienią częściej jeździ się po zmroku, dlatego trzeba dokładniej kontrolować światła w motocyklu, ich moc i ustawienie. Dobrym zwyczajem jest używanie odblaskowych, neonowych dodatków w odzieży czy na motocyklu, co poprawia widoczność motocyklisty po zmroku, kiedy jego sylwetka zlewa się z ciemnością.

Parowanie

Podobnie jak szyby w samochodzie, jesienią często paruje szybka w kasku. Jakimś rozwiązaniem jest jej otwarcie, ale wiąże się to z wyziębieniem organizmu. Lepszym pomysłem jest stosowanie pinlocka lub preparatu przeciw parowaniu szyb.

Zimno

Niskie temperatury to nic przyjemnego, dlatego warto się przed wychłodzeniem zabezpieczyć. Bielizna termoaktywna, dodatkowe podpinki w odzieży motocyklowej, grube rękawice i buty z membraną pomogą skutecznie zachować ciepło organizmu. Częstsze przerwy i termos z gorącym napojem też mogą się przydać!

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze