Katarzyna Frendl

Motocyklowy sernik na Dzień Kobiet? Oto przepis

Warto robić sobie małe przyjemności nie tylko na Dzień Kobiet. Jednak dziś można szczególnie zabłysnąć! Zrób swojej lubej taki sernik, a zrobisz jej nie lada niespodziankę! Ten przepis na sernik naprawdę robi robotę.

 Jeśli nie masz pomysłu, jak spędzić Dzień Kobiet ze swoją ukochaną dziewczyną, żoną, partnerką, a może córką, której pasją są motocykle, to poświęć chwilę czasu na przygotowanie tego sernika według sposobu podania naszej redaktorki motocyklowej, Edyty Klim. Zapewniamy, że sukces gwarantowany! 

Przygotowanie sernika nie zajmie Ci dużo czasu, a twoja kobieta z pewnością doceni zaangażowanie i kreatywność, jaką musiałeś wnieść w ten kulinarny projekt. Wystarczy kupić w Tesco motocyklowe herbatniki oraz resztę składników z podanego poniżej przepisu. My proponujemy zastąpić jedynie batoniki Bounty wspomnianymi herbatnikami i – jeśli lubicie – dodanie czekoladowych ciasteczek Oreo dla ozdoby, które nieco imitują swoim wyglądem motocyklowe koła.

Przepis pochodzi z Cookidoo dla maszyn Thermomix.

Przygotowanie według propozycji podania Edyty Klim

Wyłóż spód tortownicy (około 17-19 cm) papierem do pieczenia. Ugnieć na dole tortownicy, formując spód sernika, następującą masę: zgniecione herbaniki (motocyklowe lub Oreo, lub oba rodzaje), wiórki kokosowe i masło (polecamy zimne na tym etapie, lepiej się formuje).

Teraz zabierz się za masę. To proste! Wystarczy połączyć ze sobą wszystkie składniki podane w przepisie pamiętając, żeby wszystkie składniki dobrze się roztopiły (cukier). Jeśli nie masz Thermomixa, możesz masę wymieszać w robocie planetarnym, a jeśli i tego nie masz, wystarczy utrzeć wszystko w dużej misie, dodając najpierw twaróg, cukier, wiórki, jajka, malibu i mąkę. Ucieraj i mieszaj do momentu, aż masa będzie jednolita. 

Kolejny krok to wyłożenie masy na wcześniej przygotowany spód „ciasteczkowy” i pieczenie! Piekarnik ustaw na tryb góra-dół i 170 stopni. Wystarczy godzina pieczenia lub do zrumienienia boków sernika. Teraz warto chwilę potrzymać jeszcze ciasto w piekarniku uchylając drzwiczki, a po 10 minutach wyjąć i ostudzić do zimna. Tak przygotowany sernik wstawiamy do lodówki na 2 godziny.

Po dwóch godzinach warto wyjąć sernik na ładne, płaskie naczynie. Najlepiej to, na którym będziesz prezentował swoje dzieło – rekomendujemy szklane. Aby zrobić polewę wystarczy podgrzać mleczko kokosowe i czekoladę, uważając, aby się składniki dobrze połączyły lecz nie przypaliły – o to nie trudno. Najlepiej mieszać na niedużej mocy kuchenki, lub małym ogniu. Bądź cierpliwy!

Polewą zalewamy sernik i teraz do dzieła! Niech uwolni się twoja kreatywność i zmysł artystyczny! Ozdób motocyklowymi herbatnikami sernik w dowolny sposób, pamiętając, aby nie przesadzić z liczbą użytych ciastek – mniej znaczy więcej! Oto nasza propozycja podania.

Tego typu przepis na sernik znajdziecie na wielu stronach, np. tu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze