Motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe – przegląd rozwiązań na sezon 2024

Rocznie w Polsce kradzionych jest ok. 500 motocykli. Czy istnieje skuteczne zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą? Przeglądamy najpopularniejsze motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe.

Czy istnieje skuteczne zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą? Chyba nie warto się łudzić, że istnieją takie motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe, których wprawiony złodziej nie jest w stanie pokonać. Lepiej uznać, że dobre zabezpieczenie to takie, które zniechęci złodzieja od dalszych czynności. Zamiast czekać na idealne zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą, lepiej rozważyć użycie kilku typów zabezpieczeń na raz.

Motocykl podczas kradzieży może być odpalany, przepychany lub w całości załadowany na większy pojazd. Motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe mają za zadanie zapobiegać niepowołanym manewrom z naszym motocyklem.

Motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe mogą być przeszkodą dla złodzieja typowo mechaniczną, elektroniczną lub łączącą alarm z fizyczną blokadą ruchu motocykla. Zabezpieczenie antykradzieżowe motocykla warto dobrać do miejsca i sposobu jego garażowania. Szerszy wybór zabezpieczeń możemy zastosować we własnym garażu, niż na chodniku. W tym drugim przypadku motocykle są też bardziej narażone na zainteresowanie osób trzecich.

Spis treści

Motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe – rodzaje

Linka do motocykla i łańcuch motocyklowy

Linki i łańcuchy motocyklowe to podstawowe zabezpieczenie, nie tylko motocykla, ale i odzieży motocyklowej. Motocykliści chętnie pozostawiają kurtki i kaski przypięte do motocykla, gdy np. wybierają się na dłuższy spacer czy zwiedzanie.

motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe linki i łańcuchy
motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe, linki i łańcuchy

Linki i łańcuchy motocyklowe mogą zabezpieczać przed odjechaniem złodzieja motocyklem (blokując obrót koła), ale także mogą spinać motocykl z obiektem zewnętrznym: kotwą, latarnią, słupem, barierką. Ważne, aby ten element był mocny i trwale przymocowany do podłoża.

O jakości tego typu zabezpieczenia świadczą: materiał z jakiego jest wykonane zabezpieczenie i jego grubość oraz rodzaj i jakość zamka. Na rynku są także zabezpieczenia składane, które zajmują mało miejsca, a zabezpieczają w stopniu podobnym do grubych linek.

Zobacz także: kradzież motocykla, czy można jej zapobiec?

U-lock do motocykla

Zabezpieczenie typu U-lock do motocykla także może także zabezpieczyć przed ruszeniem lub spinać motocykl z elementem zewnętrznym. Jest nieco trudniejszy do przewożenia i montażu (od łańcucha czy linki) z powodu sztywnej konstrukcji. Ale też z tego powodu może być trudniejszy do przecięcia przez potencjalnego złodzieja. W sklepach znajdziecie też modele doposażone w alarmy.

motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe ulock
motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe U-lock

Blokada tarczy motocykla

Blokada tarczy może uniemożliwić ruszenie motocyklem, ale nie zabezpieczy przed jego załadunkiem na inny pojazd. Niektóre blokady tarczy mają dodatkowy alarm, który uruchomi się wtedy, gdy motocykl zostanie poruszony.

Przy zakładaniu tego typu zabezpieczenia warto zastosować linkę (sprężynkę) przypominającą, ponieważ historia zna takie przypadki, kiedy to sam właściciel zapomniał o zabezpieczeniu i ruszył…

Taka blokada tarczy motocyklowej z alarmem potrafi jednak skutecznie odstraszyć potencjalnego złodzieja, narobić hałasu i zwrócić uwagę przechodniów.

motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe, blokada tarczy
motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe, blokada tarczy

Blokada dźwigni hamulca w motocyklu

Dodatkowym zabezpieczeniem motocykla może być blokada do klamki hamulca, która uniemożliwia jej użycie. Można taką blokadę stosować także jako zabezpieczenie przed poruszeniem się motocykla w transporcie, czy przy parkowaniu na pochyłym terenie. Tu również istnieją modele wyposażone w czujnik ruchu z alarmem.

motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe, blokada kierownicy
motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe, blokada klamki hamulca

Alarm motocyklowy

Alarm motocyklowy działa podobnie jak ten przeznaczony do samochodów. Składa się z głównej stacji, syreny i kilku pilotów. Powinien charakteryzować się małym poborem prądu, ponieważ czerpie go bezpośrednio z akumulatora. Istnieją też mniejsze czujniki ruchu, zasilane przez zwykłe baterie, które można włożyć pod siedzenie motocykla.

Motocyklowe zabezpieczenia antykradziezowe, alarm motocyklowy
Motocyklowe zabezpieczenia antykradziezowe, alarm motocyklowy

System GPS do motocykla

Systemy GPS Tracker pozwalają na sygnalizowanie i śledzenie ruchu motocykla. Można skorzystać z zestawów do montażu prywatnego lub wykupić abonament w firmie, która tego typem zabezpieczeniami się zajmuje. Nadajnik systemu GPS do motocykla zwykle wymaga karty SIM, a cała obsługa i ustawienia są dostępne w aplikacji na telefon.

motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe, alarm do motocykla
motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe, alarm do motocykla

Kamera garażowa

Gdy motocykl trzymamy z garażu to dobrym rozwiązaniem może być założenie tam kamery z czujnikami wykrywania ruchu i osób. Takie kamery potrzebują internetu, żeby powiadamiać właściciela o zdarzeniach, mogą korzystać z wi-fi lub telefonicznej karty SIM. Wiele modeli kamer posiada też syrenę alarmową, którą można aktywować.

motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe, kamera garażowa SIM
motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe, kamera garażowa

Ubezpieczenie autocasco

Najdroższym rozwiązaniem jest dodatkowe ubezpieczenie autocasco, które i tak nie uchroni nas przed stratą motocykla.  Pozwala jednak na uzyskanie odszkodowania po kradzieży jednośladu. Można też z niego skorzystać, gdy motocykl uległ uszkodzeniu czy zniszczeniu. Za uzyskane fundusze można kupić nową maszynę lub do niej dołożyć.

Z pewnością zawsze warto zapoznać się z materiałami, które zawierają test zabezpieczeń motocyklowych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze