Edyta Klim

Motocyklowa podróż matki i córki z autyzmem

Melanie to mama i motocyklistka, która wraz z córką, u której zdiagnozowano autyzm, szerzy wiedzę na temat tego zaburzenia i prowadzi wspierającą fundację.

W wieku 4 lat u Sofii zdiagnozowano autyzm i inne zaburzenia. Z biegiem czasu mama dostrzegała, że córka zamyka się w swoim świecie, ponieważ jej życie było bezpieczne i takie przewidywalne. Czuła, że musi zrobić coś niezwykłego, by jej pomóc. Zaczęła od poszerzania jej doświadczenia życiowego i kontaktów z innymi ludźmi. Często okazywało się jednak, że było to zbyt wiele i córka wykonywała tylko te rzeczy, które doskonale znała.

Wtedy mama wpadła na pomysł, by stworzyć sytuację, w której Sofia nie miałaby wyboru i musiałaby się do niej dostosować – co poprawiło by zdecydowanie jej rozwój. Taką sytuacją stały się podróże w wózku bocznym motocykla, w które mama zabierała córkę od 10 roku życia.

Sofia przed i po pierwszej podróży:

Początkowo były to małe podróże, a z czasem coraz dłuższe. W latach 2015-2016 mama z córką pojechały z Wielkiej Brytanii do Afryki, a w 2017 podróżowały po Europie. Obecnie są w trasie po Kanadzie. Teraz Sofia jeździ także jako pasażerka z mamą na jednym motocyklu.

Podróżowanie z mamą nauczyło ją radzenia sobie w zmiennych okolicznościach, oswajania lęku, zaufania do ludzi i świata. Poziom strachu u dziewczynki opadał z dnia na dzień i rosła pewność siebie. Marzeniem mamy jest to, by córkę usamodzielnić do tego stopnia, by w przyszłości sama mogła podróżować motocyklem.

Gdziekolwiek mama i córka podróżują, tam szerzą wiedzę o autyzmie, wspierają rodziny oraz poprzez fundację zbierają i rozdysponowują datki. Melanie chciałaby zobaczyć więcej osób z autyzmem, które podejmą tak rozwijającą podróż, jak Sofia.

https://adventurewithautism.org/

https://www.facebook.com/adventurewithautism/

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze