Motocyklisto – zjedź na bus pas!

Oby polscy użytkownicy jednośladów doczekali takich czasów, kiedy będą mogli poruszać się w miastach bus pasem - wpłynie to zarówno na zwiększenie bezpeczeństwa ruchu w zakorkowanych ulicach, ale także na upłynnienie przemieszczania się. W Wielkiej Brytanii takie prawo staje się normą w dużych miastach.

fot. Ducati

Angielski Instytut Motoryzacji (IAM) ostrzega motocyklistów i rowerzystów, aby zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się zatłoczonymi ulicami Londynu. Aby zadbać o bezpieczeństwo właśnie tej grupy użytkowników dróg, specjaliści zachęcają do korzystania z pasów ruchu przeznaczonych dla autobusów. Ustawa wyrażająca zgodę na poruszanie się przez pojazdy jednośladowe pasami dla autobusów wejdzie w życie w Londynie 23 stycznia 2012. W ten sposób motocykliści ze stolicy Wielkiej Brytanii dołączą do szczęśliwców z Birmingham i Bristolu, gdzie takie prawo już jest stosowane.

Dzięki nowej ustawie – według brytyjskiego rządu – zmniejszy się tłok na ruchliwych ulicach Londynu, a także emisja CO2. Wartością dodaną mają być także zmniejszone statystyki wypadkowe.

Prezes IAM twierdzi m.in., że zmiana skróci czas przejazdu motocyklistów oraz zapewni większe bezpieczeństwo przy codziennej komunikacji, więc jego firma zachęca, aby od 23 stycznia 2012 roku, uzytwkonicy jednośladów korzystali z pasa dla autobusów.

Decyzja ta nie dotyczy jedynie londyńczyków. Tysiące osób odwiedzających Londyn podczas Igrzysk Olimpijskich latem tego roku, które nawiedzą stolicę Królestwa, powinno być świadome zwiększonego zatłoczenia na ulicach. Kierowcy autobusów oraz motocykliści powinny być czujni i muszą się przyzwyczaić do współdzielenia pasa ruchu – wszystko to wpłynie na zwiększone bezpieczeństwo.

Oto kilka rad dla użytkowników jednośladów w mieście:
• Zawsze zakładaj, że inni użytkownicy drogi mogą Cię nie widzieć.
• Podczas jazdy na prostej między samochodami, zawsze poruszaj się tak, aby kierowca auta mógł Cię zauważyć; nie trzymaj się blisko krawężnika, nie jeździj z prawej strony auta, tylko z lewej (w lewe lusterko kierowcy częściej spoglądają)
• Bądź widoczny. Używaj odblasków, kombinezonów ze specjalnym, odbijającym światło materiałem, kupuj odzież jasną (biały kask jest najbardziej widoczny, m.in. dlatego też, że przypomina policyjny).
• Daj innym użytkownikom pasa ruchu, po którym jedziesz czas na reakcję – podobnie z rowerzystami – możesz dzięki temu uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
• Myśl z wyprzedzeniem, obserwuj zmianę świateł i ruch daleko przed sobą, aby uniknąć gwałtownych zmian pasa ruchu, ostrego hamowania – kierowcy samochodów, mogą nie zdążyć zauważyć Twoich manewrów.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze