Motocykliści powodują najwięcej wypadków?

Statystyki bywają bezlitosne. Tym razem dla użytkowników jednośladów. Mimo wielu, szeroko zakrojonych akcji mających poprawić bezpieczeństwo na drodze, to kierowcy motocykli nadal mają spory udział w liczbie śmiertelnych wypadków.

W ubiegłym roku na polskich drogach kierowcy samochodów spowodowali 78 procent wszystkich wypadków, które w 74,3 procentach miały skutek śmiertelny. Motocykliści, którzy poruszają się po drogach tylko w sezonie spowodowali zaledwie 3,1 procent wypadków. Jednak udział w wypadkach śmiertelnych jest proporcjonalnie dużo wyższy i stanowi 5,6 procent.

Według statystyk 1 na 14 wypadków spowodowanych przez kierowców samochodów ma skutek śmiertelny. Dla porównania 1 na 7,5 wypadku, którego winowajcą jest kierowca motocykla pozostawia po sobie śmiertelne ofiary. A więc wypadek z udziałem motocykla dwa razy częściej pozostawia po sobie ofiary.

Najnowsze

Tak ćwiczą kierowcy wyścigowi

Praca zawodowego kierowcy wyścigowego nie jest należy do lekkich czynności. Trzeba być przygotowanym nie tylko psychicznie, ale również fizycznie. Zobacz, jak ćwiczą zawodowcy.

Od kierowcy wyścigowego wymaga się pełnej koncentracji oraz wysokiej sprawności fizycznej i refleksu. Szczególnie, gdy mamy na myśli wielogodzinne wyścigi. Każda dyscyplina w motorsporcie rządzi się własnymi prawami, ale kierowcy startujący w wyścigach typu Endurance są poddawani dużo wyższym obciążeniom niż powiedzmy w rajdach.

Dlatego kierowcy muszą cały czas pracować nad formą pod okiem trenerów. Ford opublikował film, w którym możemy zobaczyć jak wygląda typowy trening przygotowawczy do wyścigu Le Mans. Każdego dnia zawodnicy trenują co najmniej po 2,5 godziny, z naciskiem na mięśnie szyi, żeby potem nie mieć problemów z przeciążeniami, które są generowane podczas jazdy samochodem wyścigowym.

Najnowsze

Kurtka z poduszką powietrzną uratowała życie

Wypadek na motocyklu jest traumatycznym przeżyciem. Dlatego warto zainwestować w nasze bezpieczeństwo kupując kurtkę wyposażoną w poduszkę powietrzną. Ten film przekona Was do tego.

Do bezpiecznej jazdy na motocyklu nie wystarczy dobry kask i rękawiczki. Potrzebna jest także bezpieczna odzież. Na tym filmie możemy zobaczyć motocyklistę, który był ubrany w kurtkę marki Helite wyposażoną w poduszkę powietrzą.

Taka kurtka jest wyposażona w aktywator pirotechniczny, który pompuje ją niczym poduszkę, która chroni ciało przed uderzeniem w twarde przedmioty. Na uruchomienie potrzebuje zaledwie 80 ms. Po wystrzeleniu może zostać ponownie użyta. Wystarczy tylko podpiąć nowy nabój z CO2. 

Kurtka motocyklowa z poduszką powietrzną nie zapewni stuprocentowej ochrony, ale w tym przypadku zdała egzamin na piątkę. Zobaczcie, jak wyglądała cała sytuacja.

Najnowsze

BMW M3 – specjalna edycja na 30 lat

W tym roku bawarski producent obchodzi 30. urodziny jednego ze swoich flagowych modeli. Z tej okazji BMW M3 będzie dostępne w specjalnej, limitowanej wersji.

Auto pojawi się w sprzedaży już latem tego roku. Limitowana edycja będzie dostępna wyłącznie w jednym kolorze – Macao Blue, który zadebiutował 30 lat temu w pierwszej generacji modelu M3. Auto będzie wyróżniać się specjalnym wykończeniem wnętrza, specjalnymi felgami w rozmiarze 20 cali oraz czarnymi końcówkami wydechu i znaczkami „30 Years M3”.

W kabinie pojawi się dwukolorowa skóra Merino z wyszywanym logo specjalnej wersji na zagłówkach. Pasy bezpieczeństwa będą przyozdobione logo BMW M. Nie zabraknie tabliczki znamionowej potwierdzającej autentyczność egzemplarza.

Auto będzie sprzedawane w standardzie z pakietem Competition, który skrywa pod maską silnik 3.0 BMW M TwinPower Turbo, czyli sześć cylindrów ułożonych rzędowo dostarczających na tylną oś 450 KM. W standardzie dostępna będzie sześciobiegowa skrzynia ręczna. Za dopłata można zamówić siedmiobiegową przekładnię dwusprzęgłową. W przypadku tej drugiej opcji samochód rozpędzi się od 0 do 100 km/h w 4 sekundy. Na wyposażeniu standardowym specjalnej wersji pojawi się zawieszenie Adaptive M oraz dyferencjał Active M.

Produkcja specjalnej wersji M3 zostanie ograniczona do 500 egzemplarzy. Do ceny standardowego M3 z pakietem Competition trzeba będzie doliczyć ponad 10 tys. euro.

Najnowsze

Mitsubishi Outlander przyciągnął pszczoły

Zwykle japoński SUV jest niezbyt atrakcyjnym celem dla pszczół, ale tym razem było inaczej. Mitsubishi Outlander został oblepiony przez rój pożytecznych owadów. I wcale nie było łatwo się ich pozbyć.

W walijskim hrabstwie Pembrokeshire doszło do ciekawego zdarzenia. Królowa ula została uwieziona w bagażniku japońskiego SUV-a przez co rój składający się z ponad 20 tys. owadów przez dwa dni podążał za samochodem.

Przerażony właściciel nie wiedząc, o co chodzi wezwał na pomoc pszczelarza. Gdy jeden nie poradził sobie z problemem, na pomoc wezwano innych pszczelarzy, a także strażników miejskich i przechodniów, którzy zbierali delikatnie pszczoły do plastikowych pudełek.

W pewnym momencie pojawił się pijany bywalec lokalnego baru, który postanowił załatwić sprawę gołymi rękoma. Niestety bardzo szybko odstąpił od swego pomysłu po tym jak został mocno pożądlony przez pszczoły-robotnice broniące królowej.

W końcu przy pomocy dymu udało się usunąć wszystkie pszczoły wraz z królową, która została zwabiona do wnętrza samochodu słodkim zapachem. Dzięki temu pszczoły bezpiecznie wróciły do ula, a właściciel mógł znowu spokojnie użytkować samochód.

https://www.youtube.com/watch?v=jvSbfdh3O9M

Najnowsze