Edyta Klim

„Motocykliści” – film dokumentalny Agnieszki Piwar

Film Agnieszki Piwar dedykowany jest śp. Wiktorowi Węgrzynowi – organizatorowi Międzynarodowych Motocyklowych Rajdów Katyńskich.

Agnieszka Piwar to dzienikarka, która towarzyszyła motocyklistom z kamerą podczas XVI Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, by stworzyć swój drugi dokument o tym rajdzie:

– Wyprawa, którą uformował Wiktor Węgrzyn uczy życia, kształtuje postawy, wyrabia światopogląd. A także przełamuje stereotypy. Słyszałam liczne opinie tych, którzy w końcu mieli okazję skonfrontować propagandę z osobistym doświadczeniem. Świadectwa motocyklistów przyznających, że dzięki Rajdowi Katyńskiemu całkowicie zmienili zdanie na temat Rosjan, są tego wymownym przykładem – napisała na swoim blogu http://agnieszkapiwar.blogspot.com Agnieszka Piwar.

Wiktor Węgrzyn był twórcą, komandorem i prezesem zarządu Motocyklowych Rajdów Katyńskich oraz inicjatorem i organizatorem Motocyklowych Zlotów na Jasnej Górze im. ks. ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Celem rajdu jest odwiedzenie miejsc związanych ze zbrodnią katyńską i historią Polski na Kresach Wschodnich, kontakt z Polakami mieszkającymi na tych terenach, działalność charytatywna i rozwój kontaktów międzynarodowych. Pierwsza jego edycja odbyła się w 2001 roku.

Twórca rajdu nie uczestniczył w edycji, która jest podstawą powstania filmu z powodu słabego stanu zdrowia. Premierę filmu zobaczył w grudniu 2016 roku, a zmarł 17 stycznia 2017 roku. Przeżył 77 lat, a jego ciało złożono w krypcie obok ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego i ks. Jana Twardowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

 

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

jak kogos stać idzie do salonu wiekszosc kupuje uzywane

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

tak jest

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze