Motocyklem Indian Chief blisko 210 km/h?

Czym są motocykle Indian? Nie każdy wie. Znane z "Prawdziwej historii" motocykle od zawsze były testowane podczas bicia rekordów prędkości.

W Polsce motocykle Indian kojarzą się głównie z filmem „Prawdziwa historia” (The World’s Fastest Indian), opowiadającym o Nowozelandczyku, Burt’cie Munro (Anthony Hopkins), który marzy o tym, by swoim osobiście modyfikowanym motocyklem Indian wystartować w wyścigu na słonych torach Bonneville. Za ostatnie pieniądze udaje się do USA i zamierza pobić rekord prędkości. Film został oparty na faktach.

Indian Motorcycles, których importer już od jakiegoś czasu działa w Polsce, oferując trzy modele motocykli Indian: Chief Classic, Chief Vintage, Chieftain, to firma niezwykła. Dlaczego? Bo jest najstarszą amerykańską marką motocykli! Założona została jako Hendee Manufacturing Company przez kolarza George’a M. Hendee i mechanika Carla Oscara Hedstroma. Powstała w 1901 roku w Springfield, w stanie Massachusetts, dwa lata przed Harley Davidson Motor Company! Do dziś kojarzy się ją z pięknym retro-designem, unikalnym dźwiękiem silnika i upartym dążeniem do udowadniania, że nie są to motocykle powolne…

Jak w skrócie przebiegała historia marki?

1901 – Pierwszy motocykl opuszcza bramy fabryki. Jednocylindrowy silnik o mocy 1,77 KM pozwalał rozwinąć prędkość około 40 km/h.
1913 – Pierwszy motocykl na świecie z elektrycznym rozrusznikiem – Electra.
1930 – Przedsiębiorca Eugene Paul du Pont przejmuje kontrolę nad przedsiębiorstwem i najprawdopodobniej ratuje w ten sposób firmę przed ruiną.
1953 – Firma upada i przestaje produkować motocykle aż do 1999 roku.
1962 – 288 km/h (178.97 mph) rekord prędkości ustanowiony przez Burta Munro na Indianie 850 cm3.
1967 – 295.44 km/h (183.58 mph) ciągle aktualny rekord świata w kategorii motocykli do 1000 cm3 ustanowiony przez Burta Munro na Indianie 950 cm3. Wówczas też odbył się najszybszy (305 km/h) zarejestrowany przejazd motocykla Indian (tylko w jednym kierunku-podczas kwalifikacji).

Nieoficjalny rekord prędkości Indiana to 331 km/h.

Niedawno w USA miała miejsce impreza dedykowana miłośnikom bicia rekordów prędkości, która odbyła się na wyschniętym jeziorze El Mirage w Kalifornii. Do bicia rekordów stanęły dwa najnowsze modele: Indian Scout oraz Indian Chief „Elnora”.

Indian Scout uzyskał wynik 206,71 km/h na odcinku 1,33 mili! Jedynym elementem jaki poddano modyfikacji była kierownica, którą wymieniono na bardziej odpowiednią dla takiej jazdy.

Indian Chief „Elnora” został poddany nieznacznym przeróbkom:
– zmieniono filtr powietrza na akcesoryjny
– wymieniono tłumik na akcesoryjny układ 2 w 1
– 17 calowe koła na wyścigowych oponach
– zmieniono umiejscowienie podnóżków
– niższa kierownica

„Elnora” napędzana była silnik Thunder Stroke 111 bez żadnych modyfikacji, włącznie z fabrycznym pasem napędowym. Wynik jaki uzyskał model Chief „Elnora” to 209,58 km/h!
 

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

przejechałem diesiatki tysięcy km , ale nie jestem godzien czyścic butów Pana Munro

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

przejechałem diesiatki tysięcy km , ale nie jestem godzien czyścic butów Pana Munro

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze