Motocyklem Indian Chief blisko 210 km/h?

Motocyklem Indian Chief blisko 210 km/h?

30 grudnia 2014
Czym są motocykle Indian? Nie każdy wie. Znane z "Prawdziwej historii" motocykle od zawsze były testowane podczas bicia rekordów prędkości.
Loading module...

W Polsce motocykle Indian kojarzą się głównie z filmem "Prawdziwa historia" (The World's Fastest Indian), opowiadającym o Nowozelandczyku, Burt'cie Munro (Anthony Hopkins), który marzy o tym, by swoim osobiście modyfikowanym motocyklem Indian wystartować w wyścigu na słonych torach Bonneville. Za ostatnie pieniądze udaje się do USA i zamierza pobić rekord prędkości. Film został oparty na faktach.

Indian Motorcycles, których importer już od jakiegoś czasu działa w Polsce, oferując trzy modele motocykli Indian: Chief Classic, Chief Vintage, Chieftain, to firma niezwykła. Dlaczego? Bo jest najstarszą amerykańską marką motocykli! Założona została jako Hendee Manufacturing Company przez kolarza George'a M. Hendee i mechanika Carla Oscara Hedstroma. Powstała w 1901 roku w Springfield, w stanie Massachusetts, dwa lata przed Harley Davidson Motor Company! Do dziś kojarzy się ją z pięknym retro-designem, unikalnym dźwiękiem silnika i upartym dążeniem do udowadniania, że nie są to motocykle powolne...

Jak w skrócie przebiegała historia marki?

1901 - Pierwszy motocykl opuszcza bramy fabryki. Jednocylindrowy silnik o mocy 1,77 KM pozwalał rozwinąć prędkość około 40 km/h.
1913 - Pierwszy motocykl na świecie z elektrycznym rozrusznikiem - Electra.
1930 - Przedsiębiorca Eugene Paul du Pont przejmuje kontrolę nad przedsiębiorstwem i najprawdopodobniej ratuje w ten sposób firmę przed ruiną.
1953 - Firma upada i przestaje produkować motocykle aż do 1999 roku.
1962 - 288 km/h (178.97 mph) rekord prędkości ustanowiony przez Burta Munro na Indianie 850 cm3.
1967 - 295.44 km/h (183.58 mph) ciągle aktualny rekord świata w kategorii motocykli do 1000 cm3 ustanowiony przez Burta Munro na Indianie 950 cm3. Wówczas też odbył się najszybszy (305 km/h) zarejestrowany przejazd motocykla Indian (tylko w jednym kierunku-podczas kwalifikacji).

Nieoficjalny rekord prędkości Indiana to 331 km/h.

Niedawno w USA miała miejsce impreza dedykowana miłośnikom bicia rekordów prędkości, która odbyła się na wyschniętym jeziorze El Mirage w Kalifornii. Do bicia rekordów stanęły dwa najnowsze modele: Indian Scout oraz Indian Chief "Elnora".

Indian Scout uzyskał wynik 206,71 km/h na odcinku 1,33 mili! Jedynym elementem jaki poddano modyfikacji była kierownica, którą wymieniono na bardziej odpowiednią dla takiej jazdy.

Indian Chief "Elnora" został poddany nieznacznym przeróbkom:
- zmieniono filtr powietrza na akcesoryjny
- wymieniono tłumik na akcesoryjny układ 2 w 1
- 17 calowe koła na wyścigowych oponach
- zmieniono umiejscowienie podnóżków
- niższa kierownica

"Elnora" napędzana była silnik Thunder Stroke 111 bez żadnych modyfikacji, włącznie z fabrycznym pasem napędowym. Wynik jaki uzyskał model Chief "Elnora" to 209,58 km/h!
 

Komentarze

30 grudnia 2014 22:24
przejechałem diesiatki tysięcy km , ale nie jestem godzien czyścic butów Pana Munro