Edyta Klim

Motocykle ze szkła

Motocykle rozbudzają emocje, inspirują też artystów. Dwóch z nich postanowiło odtworzyć ich kształt w szkle.

The Glass Ride

Joe Stanaway ze stanu Montana ukończył magisterskie studia na kierunku projektowania szkła i architektury. Jego dzieło to pełnowymiarowa szklana replika motocykla Harley Davidson z elementami odlewanymi w piecu i dmuchanym szkłem.

– Łatwo mnie wciągnąć w wygląd niestandardowych motocykli. Są bardzo podobne do szkła – niezwykłe użycie rzeźby chromu, polerowanego na lustrzane wykończenie; ciężka, przezroczysta powłoka na pięknym wypolerowanym zbiorniku benzyny, nadająca mu przezroczystą jakość, przypominającą szkło – mówi artysta.

Rise of a Lollipop

Izraelski artysta Boris Shpeizman zawsze chciał jeździć motocyklem, ale mama mu powtarzała, że to zbyt niebezpieczne. Dlatego właśnie szklany motocykl jest początkiem serii dzieł o dziecięcych marzeniach mężczyzn, o zabawkach, o których nigdy nie przestają marzyć i ich delikatnym wewnętrznym świecie.

Pewnego dnia artysta zrozumiał, że lepiej mieć marzenie o motocyklu, niż realny motocykl, który można po prostu kupić. A za każdym mężczyzną kryje się mały chłopiec, który chce dostać swojego lizaka.

Shpeizman  to absolwent Akademii Sztuki i Projektowania Bezalel w Jerozolimie, gdzie naucza od 2006 roku. Artysta pracuje na gorącym szkle w postaci cieczy – mówi, że żaden inny materiał nie ma tak wyjątkowych właściwości, że zachowuje się jak żywa tkanka.

A jak wygląda praca z gorącym szkłem możecie zobaczyć na przykładowym filmie:

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze