
Motocykl w myjni ręcznej – mycie motocykla krok po kroku
Bardzo brudny motocykl pozostawiliśmy w rękach profesjonalistów od mycia ręcznego. Zobaczcie krok po kroku, jak wygląda takie mycie i jaki uzyskaliśmy efekt końcowy.
Motocyklowe myjnie ręczne to nowość na naszym rynku i osobiście chcieliśmy się przekonać o tym, jak działają, i czy warto z nich skorzystać. Do przetestowania wybraliśmy Pacyfik Myjnię Ręczną z Wrocławia, a do mycia wystawiliśmy brudną Aprilię Futura.
Mycia motocykla nie powinno się wykonywać na słońcu, ponieważ używane do czyszczenia środki chemiczne mogą reagować zbyt agresywnie w takich warunkach. Powinniśmy się też upewnić, czy motocykl nie ma problemów technicznych typu: wycieki, nieszczelności, problemy z elektryką – które mogą sprawić, że po takim myciu, motocyklem już nie ruszymy.
Jak myć motocykl?

Trzeba pamiętać, że nie wolno myć motocykla z rozgrzanym silnikiem, dlatego na początek czyszczony jest łańcuch, felgi i zaciski, by w tym czasie motocykl mógł się wychłodzić.
Krok pierwszy – czyszczenie łańcucha
Łańcuch jest czyszczony pędzelkiem i ekstraktem benzyny – środkiem dostępnym i uniwersalnym, który idealnie go domywa. Następnie jest płukany karcherem, a wody pozbywamy się z niego przy użyciu sprężonego powietrza. Ostatnim etapem jest jego nasmarowanie.
Motocykl był postawiony na stopce centralnej, dzięki czemu można było delikatnie obracać i czyścić łańcuch.
Krok drugi – mycie części stalowych
W następnej kolejności specjalnym płynem są myte: zębatka, felgi, zaciski, elementy wahacza.
Krok trzeci – mycie czachy
Przód motocykla zwykle jest pokryty warstwą owadów, dlatego do jego czyszczenia używa się płynu, który w bezinwazyjny sposób je usuwa i jest delikatny dla lakieru, i powierzchni szyby. Tutaj szczególnie ważne jest to, by takie owady zmywać na bieżąco, bo im dłużej pozostają na powierzchni lakieru tym bardziej wżerają się clar, pozostawiając po sobie ślady w postaci małych plamek na lakierze.
Krok czwarty – mycie całego motocykla
Czyli w kolejności: spienienie gąbką, płukanie wodą, wydmuchanie wody sprężonym powietrzem, wycieranie do sucha. Przy dostępie do silnika – on także jest myty specjalną szczotką. Wodą oblewa się z daleka – najbezpieczniej jest to robić w taki sposób, jakby na motocykl padał deszcz. Trzeba bardzo uważać, żeby nie zalać wydechu. Sprężona woda z karchera o mocy 160 barów daje efekt rosy i bezpiecznie spłukuje motocykl. A w domowych warunkach można to zrobić wężem ogrodowym tyle, że trwa to dłużej i strumień wody jest bardziej miejscowy.
Krok piąty – woskowanie i polerowanie
Na koniec doczyszcza się poszczególne elementy motocykla, czasem trzeba wypolerować jakąś powierzchnię lekkim środkiem ściernym. Następnie powierzchnię lakieru się woskuje i po chwili poleruje szmatką, by uzyskać połysk.
Mycie motocykla trwa ok. 40 minut i taka usługa to koszt ok. 50 zł, jednak w myjni Pacyfik trwa teraz promocja – zapłacimy 30 zł za kompleksowe mycie motocykla.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu uzyskanego w myjni ręcznej, a już wkrótce spróbujemy umyć motocykl samodzielnie w warunkach przydomowych i podzielimy się wrażeniami.
Update: Innego zdania, co do oczyszczania łańcucha jest doświadczony mechanik motocyklowy:
– Nie powinno się myć łańcucha benzyną ekstrakcyjną ani wodą, gdyż są w nim gumowe oringi i benzyna je rozpuszcza, a woda pod dużym ciśnieniem je niszczy – mówi Paweł Zachariasz.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Premier zapowiedział kolejne podwyżki. Kary dla kierowców wzrosną od nowego roku, ale to nie koniec
Rządzący starają się przypodobać wyborcom między innymi za sprawą podwyżek pensji minimalnej. Dla wielu osób do dobra wiadomość, ale mało kto pamięta, że takie wzrosty nie pozostają bez konsekwencji. Między innymi dla kierowców. -
Ostrzeganie przed policją zgodne z konstytucją – zaskakujący wyrok i ogromne odszkodowanie
-
Kiedy można wyprzedzać z prawej strony? Kierowcy nie wiedzą o jednym przepisie
-
Rowerzysta uderzył dziecko kolanem. Potem wytoczył proces jego ojcu i wygrał!
-
Uważaj na nowe przepisy dotyczące tablic. Jeśli założysz złe, możesz trafić do więzienia!
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
„Mycie odbywa się na odpowiedzialność właściciela” – genialna strategia biznesowe! Jak coś zepsują, to „przykro nam, ale nie odpowiadamy za nasze czyny.”
Anonymous - 5 marca 2021
Ja od roku prowadzę myjnię bezdotykową bardzo dobrej jakości (wybrałem producenta Aspera http://aspera.com.pl/) i o dziwo coraz więcej klientów przyjeżdża myć właśnie motocykle. Powiem wam, że po wyjeździe z myjni wyglądają jak perełki 🙂
Anonymous - 5 marca 2021
Dzięki za superporadnik!