Edyta Klim

Moto Dolls – wrocławskie motocyklistki rozkręcają charytatywne akcje

Po sukcesie akcji Moto Mikołaje, która zgromadziła ok. 500 motocykli w okolicy wrocławskiego rynku, jej organizatorki postanowiły poszerzyć swoją działalność charytatywną.

Do tej pory motocyklowe Mikołajki we Wrocławiu odbywały się na małą skalę, a darczyńcy chętnie zawozili prezenty dzieciom ze Świetlicy Środowiskowej. Ubiegły rok był jednak przełomowy, ponieważ za organizację imprezy zabrały się cztery wrocławskie motocyklistki: Ewa Warenda, Joanna Kostecka-Cyfert, Anna Cieślak i Ewa Palmowska. Razem, już wczesną jesienią rozpoczęły kampanię informacyjną oraz akcję zbierania darczyńców, którzy przekazali na charytatywne licytacje własne przedmioty, atrakcje i usługi. Oprócz tego w kilku miejscach datki były zbierane do puszek.

W ramach zbiórki publicznej zgłoszonej w Ministerstwie Cyfryzacji i Automatyzacji zebrano w sumie: 5 839,20 zł, a od ludzi dobrej woli dodatkowo: 7 318,79 zł – czyli łącznie dzięki tej akcji zebrano: 13 157,99 zł! Część z tej kwoty przeznaczono na paczki dla dzieci ze Świetlicy Środowiskowej, a pozostała kwota w wysokości 8500 zł została przekazana w formie darowizny dla Dolnośląskiego Hospicjum dla Dzieci na zakup niezbędnego sprzętu medycznego.

Wielki finał i parada ok. 470 motocyklistów w strojach Św. Mikołaja odbyła się 6 grudnia na placu przy kościele Św. Marii Magdaleny. Tuż przed paradą ok. 100 motocyklistów odwiedziło Przystanek Nadziei, Dziecięcy Oddział Hematologiczny. Mali pacjenci byli zachwyceni goszcząc motocyklistów, ale mogli jedynie pomachać zza przeszklonych korytarzy i przyjąć małe podarki.

Około południa centrum miasta opanowały fantazyjnie przystrojone motocykle i tabuny Mikołajów, z których każdy wyglądał na tego jedynego i prawdziwego. Nie zabrakło też Śnieżynek i Żon Mikołaja! Część z nich brała udział w konkursach, część rozdawała upominki, słodycze i owoce, a wszyscy integrowali się w imię słusznej sprawy.

Następnie powstała olbrzymia parada, której celem był parking Starej Garbarni, a przedstawiciele Mikołajów odwiedzili Hospicjum, gdzie wręczyli dzieciom przygotowane wcześniej paczki (z uwzględnieniem wieku oraz płci). Wdzięczność i zaskoczenie dzieciaków były wielkie! Na koniec odbył się krótki pokaz stuntu i dzieci mogły posiedzieć na wybranych motocyklach.

Zachęcone sukcesem Moto Mikołajów, motocyklistki postanowiły stworzyć fundację Moto Dolls, którego celem będzie działalność charytatywna non profit i promocja sportów motocyklowych wśród kobiet. W najbliższych planach mają organizację motocyklowego Dnia Kobiet z naciskiem na promocję ich zdrowia (12 marca) oraz organizację Dnia Dziecka i towarzyszącego mu rodzinnego pikniku.

Najnowsze

Kamery powodują wypadki

Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze z Florydy, którzy stwierdzili, że po zamontowaniu kamer rejestrujących przejazd na czerwonym świetle liczba wypadków wzrosła.

Amerykanie bardzo mocno zastanawiają sie nad zlikwidowaniem tej formy kontroli ruchu drogowego, która od niedawna cieszy się coraz większą popularnością także w Polsce. Przejazd na czerwonym świetle nie dość, że jest jednym z najbardziej surowo karanych wykroczeń w ruchu drogowym, to jeszcze jest bardzo niebezpiecznym manewrem. 

Instalowanie kamer nad skrzyżowaniami miało sprawić, że kierowcy nie będą ryzykować wysokim mandatem i zatrzymają auto przed sygnalizatorem na czerwonym świetle. 

Jak wykazały badania, w mieście Tampa na Florydzie kamery pilnowały 23 skrzyżowań. Według dwóch niezależnie przeprowadzonych analiz, w tych miejscach gdzie pojawiły się kamery, liczba wypadków wzrosła o 40-51 procent. Co ciekawe, w całym stanie średnia wypadków na kontrolowanych skrzyżowaniach wzrosła o 14,6 procent. 

Amerykanie coraz bardziej poddają wątpliwości skuteczność takiego systemu. Tym bardziej, że zdarzały się przypadku, gdy mandaty otrzymywały osoby jadące prawidłowo. 

Z badań przeprowadzonych w miejscach, gdzie odbywają sie takie kontrole wynika, że zmieniło się zachowanie kierowców. Liczba najbardziej niebezpiecznych zdarzeń, po wjechaniu na środek skrzyżowania zmalała. Zwiększyła się natomiast liczba wypadków związanych z ostrym hamowaniem przed światłami przez kierowców, którzy chcą uniknąć mandatu, co wcale nie dziwi.

Najnowsze

Koniec Land Rovera Defendera

Po 68 latach odchodzi kolejna ikona motoryzacji. Land Rover Defender, który jest nie tylko legendą brytyjskiej motoryzacji, ale także wśród samochodów off-roadowych, przestał być produkowany.

To koniec pewnej ery nie tylko w historii brytyjskiej motoryzacji. Land Rover Defender od 1968 roku powstał w przeszło dwóch milionach egzemplarzy, które pojawiły się na całym świecie. 

Teraz przyszedł czas, by odszedł na emeryturę i zrobił miejsce dla całkowicie nowego modelu. Z tej okazji Land Rover zorganizował specjalny dzień w fabryce w Solihull, gdzie 700 aktualnych i byłych pracowników zebrało się wokół jubileuszowego egzemplarza. 

W ciągu tego specjalnego dnia pracownicy mogli przejechać się specjalnymi egzemplarzami Defendera, włączając w to model „Huey” Series I, a także ostatni wyprodukowany egzemplarz, czyli Defender 90 Heritage Soft Top. Ostatni egzemplarz nie trafi do żadnego nabywcy. Zostanie zachowany w muzeum koncernu Jaguar Land Rover.

Następca Defendera pojawi się w 2018 roku i będzie od razu dostępny w kilku wersjach: dwóch dwudrzwiowych, czterodrzwiowym o przedłużonym rozstawie osi, pickupie, a także innych wersjach. Samochód zostanie zbudowany na nowo, ale jego wygląd ma być charakterystyczny, podobnie jak u poprzednika. Zanim jednak nowy Defender pojawi się na horyzoncie, Land Rover zamierza zaprezentować w przyszłym roku kolejną generację modelu Discovery, który zostanie zbudowany na aluminiowej platformie z siedmiomiejscowym układem siedzeń.

Najnowsze

Nissan stworzył… bobslej

Po raz pierwszy w historii japońskiej marki, inżynierowie opracowali siedmioosobowy bobslej. Nowy produkt zaprezentowano kilka dni temu w Insbrucku.

Nad tym nietypowym, jak dla producenta samochodów, projektem czuwała firma zajmująca sie profesjonalną produkcją sprzętów zimowych, czyli Diego Menardi. 

Inspiracją do powstania modelu Nissan X-Trail Bobsleigh był oczywiście siedmioosobowy crossover o tej samej nazwie. Projektanci starali się zachować charakterystyczny wygląd przedniej części nadwozia wraz z grillem w kształcie V oraz wzorem lamp dziennych LED.

Przedłużoną wersję bobsleja stworzono na bazie tradycyjnej, czteroosobowej wersji. W efekcie odpowiednik samochodu jest od niego niewiele krótszy.

Nowy pojazd Nissana zadebiutował kilka dni temu w Centrum Sportów Olimpijskich w Insbrucku, a za jego sterami zasiadł brytyjski medalista w tej dziedzinie, Sean Olsson. Jak podaje Nissan, maszyna przyspiesza od zera do setki w 30 sekund, a jej prędkość maksymalna to 105 km/h. Do tego potrafi wygenerować przeciążenie rzędu 4,5 G. Dla porównania, Nissan X-Trail z silnikiem 1,6 dCi 4×4 posiada moc 128 KM, dzięki któremu przyspiesza do setki w 11 sekund, a jego prędkość maksymalna to 187 km/h.

https://www.youtube.com/watch?v=tL2RLeYGEI

Najnowsze

Zegarek dla właściciela LaFerrari

Producent luksusowych zegarków, firma Hublot, przygotował specjalny produkt dla posiadaczy najdroższego i najszybszego modelu Ferrari. Oto model MP-05 LaFerrari Sapphire, inspirowany supersamochodem z Maranello.

Nie jest to pierwszy produkt firmy Hublot w hołdzie dla Ferrari. Producent luksusowych zegarków już wcześniej przygotowywał specjalne edycje swoich modeli. W tym przypadku tak naprawdę nie jest to nowy model zegarka, tylko jego jeszcze bardziej luksusowa odmiana. Model MP-05 LaFerrari Sapphire był przygotowywany przez 18 miesięcy i został wykuty z szafiru. A konkretnie jego koperta składa się z siedmiu kawałków szafiru, które zostały poddane ręcznej obróbce, której czas zajął ponad 600 godzin. 

Rezultat końcówy jest imponujący. Sam zegar wygląda tak, jakby został „zawieszony w powietrzu”. Skład asię on z 637 komponentów , a jego mechanizm posiada 50-dniową rezerwę energii. Żeby nakręcić zegarek, właściciel używa do tego specjalnego urządzenia przypominającego narzędzie do zmiany koła w bolidzie Formuły 1.

Produkcja tego zegarka będzie ściśle limitowana. Powstanie zaledwie 20 egzemplarzy, a każdy z nich będzie kosztował co najmniej 300 tys. dolarów, czyli mniej więcej tyle, ile Ferrari California T.

Najnowsze