Most Łazienkowski w końcu otwarty!

Na ten dzień Warszawiacy (i nie tylko) czekali od wielu miesięcy. W końcu w stolicy będzie przejezdny Most Łazienkowski. Otwarcie odbyło się na dwa dni przed planowanym terminem.

Dziś o godzinie 6 rano pierwsi kierowcy pojawili się na Moście Łazienkowskim w Warszawie. Prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła wczoraj, że most udało się otworzyć na dwa dni przed planowanym terminem. 

Jedna z największych przepraw przez Wisłę spłonęła w połowie lutego i był konieczny generalny remont, który wyniósł 100 milionów złotych. Połowa tej kwoty została pokryta z budżetu państwa, a drugą połowę zainwestował urząd miasta Warszawy.

Codziennie Mostem Łazienkowskim przemieszcza się 100 tysięcy pojazdów. Po otwarciu na moście dostępne są wszystkie pasy ruchu i wrócą na niego autobusy. Trasa połączy znów Śródmieście z Pragą Południe. Jednak nie będzie na razie możliwości zjazdy z przeprawy na Wał Miedzeszyński w stronę Puław. Zjazd zostanie zamknięty do grudnia. 

Najnowsze

Policja apeluje żeby jechać szybciej

Policjanci z województwa opolskiego apelują o kierowców przejeżdżających odcinkiem drogi nr 94 z Opola do Brzegu o szybszą jazdę. Odkąd postawiono tam urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości ruch niemal stanął.

Kierowcy przejeżdżający przez Łosiów w województwie opolskim jadą ze średnią prędkością 30-40 km/h, blokując tym samym ruch na drodze krajowej.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest urządzenie do odcinkowego pomiaru prędkości, które od kilka miesięcy stoi w tej miejscowości i jak widać spełnia rolę prewencyjną. Co ciekawe, urządzenie nie zostało jeszcze uruchomione. Na razie działa wyłącznie w trybie testowym monitorując prędkość, ale nie rejestruje wykroczeń. Pełne uruchomienie odcinkowego pomiaru prędkości w tym miejscu jest planowane na początek przyszłego roku.

Na odcinku pomiarowym dopuszczalny limit prędkości wynosi 50 km/h. Policja apeluje do kierowców żeby jechali z taką prędkością, gdyż w dobrych warunkach przejazd przez wioskę będzie bezpieczny, a przy tym nie będą tworzyć się zatory.

Przy okazji policja przypomina, że za utrudnianie ruchu, czym jest między innymi wolna jazda, grozi mandat od 50 do 200 złotych oraz 2 punkty karne. 

Łosiów jest pierwszą miejscowością w Polsce, gdzie zamontowano odcinkowy pomiar prędkości. Urządzenia rejestrują czas wjazdu i wyjazdu na dany odcinek drogi i na tej podstawie wyliczają średnią prędkość. Jeżeli kierowca będzie jechał za szybko, dostanie mandat.

Najnowsze

Nissan Juke na pustynny piasek

Japoński producent rozpoczął niedawno sprzedaż samochodów NISMO na Bliskim Wschodzie. Z tej okazji postanowił przygotować specjalną wersję modelu Juke, która z pewnością przypadłaby do gustu szejkom.

Na początku października Nissan otworzył przedstawicielstwo marki NISMO w Dubaju. Z tej okazji przygotowano specjalną wersję modelu Patrol, która została wyposażona w silnik V8 o mocy 433 KM. 

To jednak nie wszystkie ciekawostki, które zaprezentował producent. Specjalnie na tą okazję Nissan przygotował model Juke Nismo RSand, czyli szalonego crossovera z nietypowym napędem, który przyda się do przemierzania pustyni. Auto zostało wyposażone w gąsienice.

Pod maską pracuje silnik o pojemności 1,6 litra, którego maksymalna moc to 218 KM. Jednak auto nie będzie w stanie wykorzystać maksimum, ponieważ prędkość maksymalna będzie hamowana przez napęd. Zamiast 220 km/h pojedzie jedynie 65 km/h. Jednak nie zatrzymają go nawet bezkresne pustynie w Abu Dhabi.

To nie pierwszy tego typu projekt zbudowany przez Nissana. Kilka lat temu powstał Nissan Juke RSnow, który miał za zadanie powalczyć na niełatwym gruncie w krainie lodu i śniegu w Szwecji.

Najnowsze

Zobacz, co się dzieje gdy wybucha opona

W dzisiejszych czasach technologie w samochodach, a także ogumieniu mają zadbać o to, by nic nam się nie stało, gdy dojdzie do przebicia lub wybuchu. Jednak przy prędkości 241 km/h sprawa robi się bardzo poważna.

Amerykanie postanowili sprawdzić, co dzieje się z samochodem, gdy do wybuchu opony dojdzie przy takiej prędkości. Okazuje się, że niszczycielska siła wybuchu potrafi poważnie uszkodzić znaczną część samochodu. Zniszczyła się nie tylko felga i zderzak, ale bardzo mocno zniekształciła się cała tylna „ćwiartka samochodu”. 

Całe doświadczenie odbywało się na hamowni, w kontrolowanych warunkach. Aż strach pomyśleć, co mogłoby się stać, gdyby do takiego zdarzenia doszło na niemieckiej autostradzie, gdzie nie obowiązują limity prędkości.

Najnowsze

Wycięli pole, bo kochają Forda

Co można zrobić z miłości do samochodu? Na przykład poświęcić potężne pole kukurydzy. Pewne amerykańskie małżeństwo wpadło na szalony pomysł.

Ford zaprezentował jakiś czas temu nową wersję swojego potężnego pickupa o nazwie F-150. Samochód zainspirował pewne małżeństwo mieszkające w Napoleon w stanie Ohio. Postanowili oni wyciąć swoje pole kukurydzy w labirynt, aby z lotu ptaka ujawniła się ciekawa grafika.

Na siedmiu arach pola kukurydzy pojawiło się hasło „Biult Fourd Tough” oraz obrys nowego Forda F-150. Cała operacja zajęła miesiące przygotowań, a przejście całego labiryntu zajmuje podobno godzinę. 

Na pomysł wpadli podczas zeszłorocznej zimy. Mąż Kristin Leaders oglądał gazetę, w której zobaczył design nowego Forda F-150. Samochód tak bardzo przypadł im do gustu, że postanowili dać o tym znać całemu światu i amerykańskiej centrali marki. 

Zobaczcie, jak wygląda ich dzieło:

Najnowsze