Monika Jaworska zajeła II miejsce w Pucharze Europy

Monika zajeła II miejsce zarówno w Mistrzostwach Włoch Kobiet i Mistrzostwach Europy Kobiet w klasie Superstock 600!

fot. Play SKR Team

Monika już po pierwszych kwalifikacjach, mimo że zaliczyła wywrotkę na ostatnim krążeniu to i tak uzyskała 6 czas. Nasza zawodniczka nie wyjechała na poranny warm up i – jak się okazało – gromadziła siły na główy wyścig. Zaczął się o 14.30 i już od startu Monika dzielnie walczyła o najwyższe podium. Uległa jedynie Alessi Polita, a tuż za nią uplasowała się koleżanka z zespołu Play SKR Team, Sharon Mermet.

fot. Play SKR Team

Nasza zawodniczka zdobyła oba puchary w klasie Superstock 600 na motocyklu Yamaha R6 (model na 2008 rok). Monika – jako pierwsza Polka – dostała szansę startów we włoskim teamie. Czas pokaże jak będzie wyglądał sezon, ale po testach, jakie odbyły się w marcu i zajęciu drugiego miejsca w Mistrzostwach Włoch Kobiet oraz Mistrzostwach Europy Kobiet zawsze uśmiechnięta krakowianka jest bardzo pozytywnie nastawiona do tegorocznych wyścigów.

Już niebawem Monika podzieli się na łamach motocaina.pl swoimi wrażeniami z wyścigów, a tymczasem trzymamy za nią kciuki!

 

Najnowsze

„Niezwykła” prezentacja Forda Ka

"Serdecznie zapraszamy na niezwykłą prezentację nowego Forda Ka, małego miejskiego auta o wyjątkowych właściwościach jezdnych, jedynym niepowtarzalnym stylu oraz zaskakującym wnętrzu" zapraszał producent samochodu. Fatyga na to "ekscytujące" wydarzenie okazała się jednak niezbyt uzasadniona.

Ford Ka w kolorze Hot Magenta, już na pierwszy rzut oka demonstruje, że należy do kobiety
fot. Ford

Za miejsce tego „wyjątkowego” wydarzenia obrano hotel Holiday Inn w Józefowie. Wiedziona ciekawością, co też mi tak niezwykłego zaproponuje producent Ka ruszam z centrum Stolicy zmierzając do intrygującego celu. Korki oceniam na pół godziny, trajektoria zaplanowana, więc pełna optymizmu docieram wkrótce na miejsce. Parking, rejestracja i już należę do grona szczęśliwców nominowanych do obecności na prezentacji samochodu, siedzących w niewielkiej sali z notatnikiem na kolanach. Po paru minutach mój entuzjazm zostaje ugaszony, a notatnik służy do kreślenia esów floresów. Z prowizorycznej sceny słyszymy tradycyjnie nudne przemowy; jest sztywno i nie na temat, a główny bohater –  Ford Ka stoi smutno na tyłach tej wyćwiczonej demagogii. Dociera do nas tymczasem kolejny zalew informacji na temat projektu Ford Kite Cup; w związku z tym odgłosy z sali stają się coraz weselsze.

Jako pierwsza testowała Ka dziewczyna Bonda – Olga Kurylenko
fot. Ford

Nagle z hukiem wchodzą tancerze brazylijskiej samby i zapraszają na kolację; przez chwilę mam wrażenie, że wszyscy opuszczenie sali przyjmują z ulgą. Wreszcie pomieszczenie pustoszeje i mam okazję obejrzeć Forda Ka. Nie ma co ukrywać, lubię to auto od momentu, gdy pojawiło się pierwszy raz na rynku w 1996 roku i narobiło zamieszania w segmencie. Było nowatorskie, barwne, po prostu inne niż reszta małych, miejskich samochodów.

Obecna wersja auta reprezentuje nowy trend Forda wdrażany w każdym nowoprodukowanym samochodzie zwlany Kinetic Design. Chodzi o to, by nadać modelowi świeżej, nowoczesnej lini nadwozia i ciekawego wyglądu środka pojazdu. Stworzono zatem trzy specjalne wersje stylistyczne Grand Prix, Tatoo oraz Digital Art. Na szczególną uwagę zasługuje ta pierwsza odmiana, ze względu na bardzo efektowne połączenie dwukolorowego lakierowania karoserii z zabawnie zaprojektowanym wnętrzem.

Przyglądając się wersjom kolorystycznym i pakietom wyposażenia nie trudno odgadnąć, że główną grupą docelową Forda Ka mają być ludzie młodzi, preferujący aktywny model wypoczynku (doskonale wpisuje się tu projekt Ford Kite Cup – zawodów w kitesurfingu). Dlatego też ustanowiono przystępną cenę dla przeciętnego odbiorcy tego samochodu (w załączeniu poniżej cennik).

fot. Ford

Ford pomyślał też o naszym zimniejszym klimacie i zapewnia, że jest jedynym modelem w segmencie samochodów małych, który jest dostępny z ogrzewaną przednią szybą i podgrzewanymi fotelami (w imieniu wszystkich nie mogących doczekać się nadejścia lata dziękujemy!)

W sumie, za całkiem przyzwoite pieniądze zaproponowano nam niezłe miejskie autko dla młodych ludzi. Ford jednak nie przewidział tym razem „takich atrakcji” jak jazda próbna. Efekt kryzysu? Trudno powiedzieć, a może taka „oszczędna” strategia marki, która zamiast promocji samochodów stawia na… kitesurfing. Być może w tym szaleństwie jest metoda i zapewne niebawem się o tym przekonamy.

Najnowsze

Krew motocyklistów dla potrzebujących dzieci

Wczoraj odbyła się wspaniała akcja charytatywna ogranizowana przez Kongres Polskich Klubów Motocyklowych. Każdy z przyjeżdzających oddał średnio 450 ml krwi dla potrzebujących dzieci.

 

fot. Kongres Polskich Klubów Motocyklowych

W sobotę 4. kwietnia odbyła się w całej Polsce wielka, ogólnopolska zbiórka krwi dla dzieci. Organizatorem i pomysłodawcą akcji jest Kongres Polskich Klubów Motocyklowych, który ogłasza event już nie po raz pierwszy.

W tym roku ponad 2000 osób pracowało nad pozyskaniem jak największej ilości chętnych do oddania krwi. Akcja objeła zarówno duże miasta, jak i małe miasteczka. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.motoserce.pl

Organizatorzy zaprosili wszystkich miłośników dwóch kółek (i nie tylko) bez względu na markę, wiek kierowcy, czy płeć oraz wszystkich, którzy tego dnia mogą oddać krew dla potrzebujących dzieciaków. Motocykliści przyjeżdżali z całymi rodzinami. Akcji krwiodawstwa towarzyszyły festyny, podczas których organizowane były m. in.: pokazy motocykli, koncerty, spotkania z gwiazdami radia i telewizji, występy zespołów dziecięcych i pokazy Strongmen’ów.

Motoserce to przedsięwzięcie „non profit”, dlatego też organizatorzy są wdzięczni za każdą okazaną pomoc, zarówno finansową, jak i udzieloną w każdej innej formie.

Najnowsze

Bezpieczne podróżowanie autem podczas ciąży

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, podróżowanie w okresie pierwszego i drugiego trymestru nie powinno sprawiać kobiecie kłopotów. Podróże w trzecim trymestrze mogą być już problematyczne.

Czy w ciąży można podróżować samochodem?
Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, podróżowanie w okresie pierwszego i drugiego trymestru nie powinno sprawiać kłopotów. Automobilowe eskapady w trzecim trymestrze mogą sprawiać pewne trudności. Na pewno przyszłe mamy powinny unikać długich wyjazdów; jeśli podróżują kilka lub kilkanaście godzin, przynajmniej co dwie godziny powinny zrobić przerwę w podróży.

Czy eskapady samochodem w ciąży są bezpieczne?
Podróże samochodem podczas ciąży są bezpieczne. Przyszłe mamy powinny jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach, np. prawidłowe  ustawienie fotela w taki sposób, żeby kierownica nie uciskała brzucha. Równie istotna  jest prawidłowa pozycja, zapewniająca możliwość szybkiej  reakcji i sprawia, że rosnący brzuch nie blokuje swobody ruchu. Plecy muszą mocno przywierać do siedzenia, ramiona być niemal wyprostowane.

fot. baby-shower.pl

Czy w ciąży siadać za kierownicą, czy nie?
W pierwszych miesiącach ciąży, gdy dziecko jest jeszcze bardzo małe, przeciwwskazań do prowadzenia samochodu przez przyszłą mamę jest mniej. Ich liczba rośnie jednak wraz z dzieckiem. W bardziej zaawansowanej ciąży (9 miesiąc), jeśli to możliwe, lepiej zrezygnować z prowadzenia samochodu. Ruchy dziecka mogą dekoncentrować kobietę. Duży brzuszek coraz bardziej utrudnia manewrowanie kierownicą, a w razie wypadku, kierownica i poduszka powietrzna mogą  zagrozić życiu dziecka.

Czy w ciąży należy zapinać pasy?
Pasy stanowią najlepsze zabezpieczenie zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka. Jeśli kobieta ciężarna nie zapina  pasów bezpieczeństwa, w czasie wypadku na niebezpieczeństwo naraża siebie i  dziecko. Najczęstszymi obrażeniami w takich sytuacjach jest przedwczesne odklejenie łożyska, które prowadzi do niedotlenienia oraz niedostatecznego odżywienia płodu. Może też dojść do uszkodzenia macicy lub bezpośrednich obrażeń płodu. Przyszłe mamy powinny zakupić specjalny adapter do pasów bezpieczeństwa np. Clippasafe.

Do czego służy adapter do pasów bezpieczeństwa?
Tradycyjny pas w chwilach kolizji, a także przy gwałtownym hamowaniu pojazdu może wywierać ogromny nacisk na brzuch i macicę przyszłej mamy. Może to doprowadzić do poronienia lub poważnych obrażeń płodu. Adapter niweluje to ryzyko, jest bezpieczny, wygodny oraz prosty w użyciu. Powinno się już go instalować od 2 miesiąca ciąży.

fot. baby-shower.pl

Jak instaluje się adapter w samochodzie?
Adaper składa się z podkładki umieszczonej na siedzeniu samochodu, pasów mocowanych wokół oparcia siedzenia i mocnego zapięcia. Prawidłowo założony układa pas bezpieczeństwa tak, aby został zlokalizowany pod brzuchem, odpowiednio nisko na biodrach i miednicy (które lepiej absorbują siłę uderzenia) chroniąc nienarodzone dziecko.

Czy poduszka gazowa jest bezpieczna dla kobiety w ciąży?
Kobiety w ciąży są w trakcie czołowych zderzeń lepiej chronione, gdy w kierownicy zamontowana jest poduszka gazowa; stanowi ona dodatkowe zabezpieczenie.

O czym jeszcze należy pamiętać podróżując samochodem w ciąży?
Przyszłe mamy powinny minimalizować wpływ szkodliwych substancji unoszących się w powietrzu. Uchylanie szyb w korku oznacza wdychanie wielu zanieczyszczeń, co nie służy ani potomkowi, ani jego mamie.

 

Najnowsze

Zaskakujący Suzuki Splash z zegareczkiem na półeczce

Jak wiele samochodów już przy debiucie dedykowanych kobietom, także i to małe Suzuki może się podobać. Jednak w Splashu zgrabne nadwozie idzie dodatkowo w parze z funkcjonalnością i bezstresowym prowadzeniem.

To nieprawda, że małe, miejskie auta z ich równie niewielkimi silnikami, nie dość, że nie należą do najładniejszych, to zwykle są powolne. Gabaryty są podporządkowane łatwości parkowania oraz funkcjonalności na ciasnych uliczkach wielkich aglomeracji, a 5-drzwiowe nadwozie – sprawnemu przewożeniu dzieci na tylnych siedzeniach, czy uproszczonemu załadunkowi zakupów. 

Zegareczek na półeczce

fot. Suzuki

Wsiadając do Splasha już na pierwszy rzut oka wiadomo, że różni się od swoich konkurentów. Wewnątrz, zwłaszcza na przednich fotelach jest wyjątkowo przestronnie. W górnej, centralnej części deski rozdzielczej przewidziano zamykany schowek, gdzie z powodzeniem zmieścimy telefon komórkowy, zwykle „latające” papierowe świstki oraz błyszczyk. Gdyby tego było mało dysponujemy niewielką przestrzenią na takie drobiazgi jak np. monety i nasze urocze ozdóbki (kolczyki, broszki, brązoletki). W kieszeni lewych drzwi zmieści się 0,5l. mineralnej, a jeśli to nie starczy – między przednimi fotelami znalazło się miejsce na 1,5 l. butelkę. Przejrzyście zaprojektowany kokpit akcentują imitujące aluminium szare, matowe obramowania podświetlonych na pomarańczowo zegarów, panelu centralnego i uroczego obrotomierza zlokalizowanego oddzielnie na desce rozdzielczej. Wygląda podobnie do postawionego na półce wystylizowanego zegara. Ten charakterystyczny szczegół obrazuje, co jest najważniejsze w tym samochodzie: otóż nie gabaryty, a nawet wygoda w środku, czy komfort podróżowania. Chodzi o odczucia towarzyszące jeździe Splashem;

fot. Suzuki

ma być energicznie, wysokoobrotowo, z charakterem. Żadna kobieta nie powstydzi się wreszcie dynamiki, z jaką można przyspieszać „od świateł do świateł”. Niby to mała pojemność – jedynie 1,2 l., ale ten silnik oferuje 85 KM przy wadze samochodu jedynie 990 kg, więc naprawdę potrafi zdziwić nawet sceptyków miejskich auutek. Drążek 5-biegowej skrzyni manualnej prowadzi się precyzyjnie, a lekka praca pedału sprzęgła zachęca do częstej zmiany przełożeń (Suzuki oferuje Splasha także z automatem). Wspomaganie układu kierowniczego oraz niewielka średnica zawracania gwarantuje łatwość manewrów. Szerokie pole widzenia zapewnione zostało dzięki stosunkowo wysokiemu nadwoziu i dobremu przeszkleniu wnętrza; ułatwia kontakt wzrokowy z otoczeniem i właściwą ocenę sytuacji na drodze.

I jazzzda!

fot. Suzuki

Zaskakująco dobrze auto sprawuje się na szybko pokonywanych zakrętach; jego zwarte, kompaktowe nadwozie praktycznie nie podlega przechyłom, mocno trzymając się obranego toru jazdy. Jednocześnie sprawnie kompensuje nierówności uliczne nie przenosząc nieprzyjemnych drgań na lędźwie prowadzącej. Najprzyjemniej  jednak robi się na stacji benzynowej, ponieważ w mieście – mimo „obciążonej” prawej nogi – auto potrafi spalić mniej niż 7 l/100 km. Po wyjechaniu poza miasto bez problemu można się poruszać z prędkością autostradową, przy której Splash zużyje ok. 5 l. paliwa na 100 km.

Nawet pakowność auta może zdziwić: otóż po

fot. Suzuki

złożeniu dzielonych w stosunku 60:40 tylnych siedzeń, kufer pomieści w sumie 1050 litrów bagażu. Ważne jest też, że jest to przestrzeń nieograniczona wystającymi od wewnątrz karoserii nadkolami; pod płaską pokrywą podłogi bagażnika urządzono jeszcze miejsce na 36 litrowy schowek.

Za cenę 42 900 zł producent standardowo montuje w Splashu ABS, czołowe i boczne poduszki oraz kurtyny powietrzne, klimatyzację manualną, elektrycznie podnoszone szyby w przednich drzwiach i regulację podgrzewanych lusterek oraz niezłej klasy (jak na ten segment) radio z odtwarzaczem CD lub mp3. Ponadto można przebierać w kilku rodzajach atrakcyjnych kolorów lakieru oraz barwnego wykończenia obić, przez co indywidualizacja wnętrza zgodnie z własnymi upodobaniami staje się łatwiejsza.

Widzi mi się

fot. Suzuki

Jestem zwolenniczką zdecydowanie większych nadwozi i mocnych silników pod maską. Jednak Splash mnie ewidentnie urzekł. Wiadomo: o gustach się nie dyskutuje. A może jednak? Trochę trudno odnosić się obiektywnie do wyglądu auta po udanej przejażdżce, choć na tle francuskich „żabek” w rodzaju Twingo, C1, czy 107, oraz japońskiego Aygo, małe Suzuki nie ma sie czego wstydzić, zwłaszcza w tej atrakcyjnej palecie kolorów dostepnych w ofercie producenta. Już po kilku kilometrach miałam wrażenie, że jeżdżę nim od lat i praktycznie nic nie sprawia mi problemów. Czego więcej chcieć? Może wycieczki nad morze? Ale takim małym autem? Proszę bardzo: dystans z Warszawy nad morze (do Gdańska) i z powrotem Splash pokonał w identycznym tempie jak w przypadku innych samochodów testowych, nie dając się za bardzo wyprzedzić. Z tą różnicą, że dwa przystanki na tankowanie nie kosztowały mnie aż tak drogo, jak w przypadku zwalistych limuzyn.

 Dane techniczne Suzuki Splash

Nadwozie 5-drzwiowe
Silnik Benzynowy Benzynowy Benzynowy
1 1.2 1.2
Skrzynia biegów 5-biegowa mechaniczna 4-biegowa automatyczna
Wersja Club Comfort Comfort
WYMIARY
Długość / szerokość / wysokość [mm] 3715 / 1680 / 1590
Masa własna (bazowa/z pełnym wyposażeniem) [kg] 975 / 1030 990 / 1045 1040 / 1065
Dopuszczalna masa całkowita [kg] 1485
Rozstaw osi [mm] 2360
Ilość miejsc 5
SILNIK
Rodzaj paliwa benzyna bezołowiowa
Ilość i układ cylindrów / liczba zaworów 3, rzędowy / 12 4, rzędowy / 16
Rodzaj zasilania wtrysk wielopunktowy
Pojemność skokowa silnika [cm3] 996 1242
Moc maksymalna 48 (65) / 6000 63 (86) / 5500
[kW (KM) / obr./min]
Maksymalny moment obrotowy 90 / 4800 114 / 4400
[Nm / obr./min]
Norma emisji spalin Euro 4
PODWOZIE
Napęd na oś przednią
Zawieszenie przód / tył kolumny MacPherson / belka skrętna
Układ kierowniczy przekładnia zębatkowa
Rozmiar opon 165/70R14 185/60R15
Hamulce przednie / tylne tarczowe wentylowane / bębnowe
DANE EKSPLOATACYJNE
Pojemność bagażnika z podniesionymi oparciami tylnej kanapy* [litry] 202 178
Pojemność bagażnika ze złożonymi oparciami tylnej kanapy* [litry] 462 573
Pojemność zbiornika paliwa [litry] 45
Zużycie paliwa** – cykl miejski [l/100 km] 5,9 6,9 7,8
Zużycie paliwa** – cykl pozamiejski [l/100 km] 4,4 4,7 4,9
Zużycie paliwa** – cykl mieszany [l/100 km] 5,0 5,5 5,9
Emisja CO2 – cykl mieszany [g/km] 119 129 142
Prędkość maksymalna [km/h] 160 175 170

Najnowsze