Monika Jaworska vs. Natalia Florek – wyniki walki i analiza

Obie zawodniczki - co nieoficjalnie wiadomo - rywalizują ze sobą nie od dziś. Mają za sobą starty zarówno w kraju i za granicą oraz wiele sukcesów na koncie w sportach motorowych. W tym sezonie Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski obie panie pojawiły się w tej samej klasie - Supersport 600. Co z tego wynikło?

W ubiegły weekend zakończył się sezon wyścigów motocyklowych. Na torze w Poznaniu wielu zawodników do ostatniej chwili rywalizowało o ułamki sekund, byle powiększyć zasób punktów w stosunku do konkurentów. Przez 6 rund i 11 wyścigów walka toczyła się jednak nie tylko w mocno obsadzonej w tym roku klasie Supersport 600 między liderami: Sebastianem Zielińskim i Markiem Szkopkiem (ostatni  weekend należał do Szkopka, który wygrał oba wyścigi), ale także między dwoma najsłynniejszymi zawodniczkami motocyklowymi w Polsce (poza Kasią Kędzior i Moniką Marin).

Kobiety na motocyklach – ile nas jest? Statystyki. Czytaj tutaj.

Zarówno Monika Jaworska, jak i Natalia Florek mają za sobą starty w różnych klasach i zawodach (Monika np. Mistrzostwa Włoch Kobiet, Natalia wygrywała w Mistrzostwach Skuterów), do tego obie mogą poszczycić się wielokrotnymi miejscami na podium Pucharu Polski i Mistrzostw Polski w wyścigach motocyklowych. Co więcej, zdarzało się już na torze Poznań, że stawały na starcie prawie ramię w ramię. Zawsze towarzyszyły temu emocje, porównywanie czasów najlepszego okrążenia i doping wianuszka kibiców jednej i drugiej strony. Czasem był to udział tylko w jednej serii, albo kilku – np. w tym sezonie Natalia Florek startowała poza WMMP także w serii Alpe Adria i zajęła na ostatniej rundzie na Słowacji wysokie, 6. miejsce w generalce! To świetny wynik.

Natalia Florek (z lewej) czy Monika Jaworska jest najlepszą i najszybszą zawodniczką motocyklową w Polsce?

Wreszcie obie konkurentki starły się w decydującej rozgrywce, obie startując na motocyklu Yamaha R6. W tym sezonie stoczyły na torze 8 batalii, które dwukrotnie wygrywała Natalia (1. i 7. runda – patrz wyniki poniżej) i 6-krotnie Monika. Jednak przed ostatnim wyścigiem to Natalia Florek miała 11 punktów przewagi nad rywalką. W ostatnią niedzielę w lepszej dyspozycji była zdecydowanie Monika Jaworska, która na mecie zameldowała się jedynie za wydechem Szkopka, jednocześnie wykręcając najlepszy czas pojedynczego okrążenia. Ten fakt doceniono w postaci dodatkowego punktu dorzuconego przez sędziów do ostatecznych wyników sezonu i to właśnie on zadecydował o trzecim miejscu Moniki i jej zwycięstwie nad Natalią.

Jak wpłynęły zmiany przepisów na prawo jazdy kat. A na motocyklistkiczytaj tutaj.

Jednak dla nas obie zawodniczki są równie wybitne, utalentowane i w skali kraju niepowtarzalne. Zarówno Monika, jak i Natalia biorą udział nie tylko w wyścigach motocyklowych, ale w zawodach enduro, motocrossowych, gymkhanie, kartingowych, samochodowych. To osoby zdeterminowane do wygrywania i z ewidentną rywalizacją w genach. Jak tylko mają okazję zachęcają innych do sięgania po marzenia. Inspirują do działania, począwszy od kupna motocykla, ćwiczenia umiejętności jazdy, ale też radzą, jak dawać sobie radę z przeciwnościami, które obu dziewczynom los przyniósł bardzo wiele. Pojawiała się i zawiść kolegów, i problemy ze sponsorami, mediami, czy w końcu rozczarowania porażkami. Niektórzy wieszczyli im koniec kariery, inni po prostu bali się ich powrotu na tor – żadna się nie poddała. Stanęły odważnie obok siebie, aby udowodnić po raz kolejny kibicom, fanom i sobie, co są warte. I naszym zdaniem obie osiągnęły mistrzostwo! Gratulujemy!

Miejsca Natalii Florek i Moniki Jaworskiej w poszczególnych rundach:

1 runda (Poznań) – Natalia 5. Monika 7.
2 runda (Poznań) – Monika 4. Natalia 5.
3 runda (Most, Czechy) – Natalia 11. Monika nie startowała
4 runda (Poznań, Czechy) – Natalia 9. Monika nie startowała
5 runda (Poznań) – Natalia 9. Monika nie startowała
6 runda (Poznań) – Monika 4. Natalia 6.
7 runda (Poznań) – Natalia 4. Monika 5.
8 runda (Slovakiaring, Słowacja)– Monika 10. Natalia 13.
9 runda (Slovakiaring, Słowacja) – Monika 9. Natalia 11.
10 runda (Poznań) – Monika 3. Natalia 5.
11 runda (Poznań) – Monika 2. Natalia 6.

W klasyfikacji generalnej Monika Jaworska przewagą jednego punktu zwyciężyła w walce o trzecie miejsce Mistrzostw Polski w klasie Supersport 600 (pierwszy był Sebastian Zieliński, a drugi Marek Szkopek).

Wyręczenie pucharów zwycięzcom klasy Supersport 600 – Monika Jaworska zajęła 3 miejsce.
fot. Marta Marek

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Monika Jaworska zawsze była lepsza od Florkowej z czym ta druga pogodzić się nie może ..ktoś kto bacznie śledził kariery obu zawodniczek i zna się na „rzeczy” doskonale to widzi..

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze