Edyta Klim

Molly Taylor zaskoczyła wszystkich w Australii

Molly Taylor jest pierwszą kobietą w historii rozgrywania mistrzostw Australii, która wygrała etap rajdu.

Molly nie planowała występu w Australii, chciała się skupić na kilku europejskich rajdach i rundach WRC. Starty w australijskim czempionacie zaproponował jej Scott Fedder i udostępnił przednionapędową rajdówkę. Tymczasem występ Molly przerósł oczekiwania wszystkich i jest świetną zapowiedzią nowego sezonu i możliwości Molly.

Na tym rajdzie startowała też mama Molly, która pilotowała innego kierowcę:

– Miło jest być tutaj w Australii i mieć mamę przy swoim boku. Nie wiedziałam, czego się spodziewać po tym rajdzie, bo dawno tu nie jeździłam i nie znałam możliwości konkurencji. Ale samochód był bardzo dobrze przygotowany i od początku mieliśmy dobre tempo jazdy. Ten wynik to duże wyróżnienie, ale to nigdy nie była dla mnie motywacja. Jest to jednak możliwość udowodnienia, że płeć nie ma znaczenia, bo wszyscy robimy to samo – mówiła Molly.

Testy Molly przed mistrzostwami Australii:

Molly śmieje się, że musiała stworzyć nieco dramatu, gdyż przed ostatnim odcinkiem na dojazdówce awarii uległ układ kierowniczy w jej Renault Clio i było tylko 5 minut na jego naprawę. Na szczęście do przejechania pozostało jedynie 850 metrów pokazowego odcinka Super Stage i zawodniczce udało się utrzymać wywalczoną wcześniej przewagę:

1. Molly Taylor/Bill Hayes (AUS) Renault Clio R3 1:07.54,1
2. Eli Evans/Glen Weston (AUS) Citroën DS3 R3T +20,5
3. Razvan Vlad/Daymon Nicoli (RO/AUS) Ford Fiesta ST +2.14,6
4. Simon Evans/Ben Searcy (AUS) Honda Civic Type-R +2.16,6
5. Ashlea James/Cathryn Catford (AUS) Volkswagen Polo Vivo +15.45,7

Najnowsze

Autostrada z Londynu do Nowego Jorku

To będzie najdłuższa droga świata. Autostrada ze stolicy Wielkiej Brytanii do Nowego Jorku będzie miała długość prawie 20 tysięcy kilometrów.

Na pomysł wpadł prezes Russian Railways, czyli rosyjskiego odpowiednika PKP. Zaproponował on zbudowanie drogi o długości prawie 20 tysięcy kilometrów, w celu połączenia dwóch odległych zakątków na ziemi. 

Autostrada wykorzystywałaby istniejące drogi w Europie oraz sieć rosyjskich dróg łączących wschodnią i zachodnią granicę. Jedynym problemem byłoby stworzenie 88-kilometrowego łącznika pomiędzy Rosją, a Alaską. W ramach tego planu powstałaby sieć szybkich kolei łącząca Azję oraz Europę. 

Jak twierdzi pomysłodawca, taki projekt powinien mocno ożywić gospodarki różnych krajów. Wokół trasy powstałoby od 10 do 15 nowych gałęzi przemysłu, nowych miast, a co za tym idzie niezliczona liczba miejsc pracy. Problem w tym, że realizacja tego projektu byłaby bardzo kosztowna.

Dotychczas najdłuższa droga na świecie znajduje się w Australii. Tak zwana „Highway 1” ma długość 14 485 kilometrów.

Najnowsze

Autostrady w Niemczech będą płatne!

Koniec z darmową jazdą po niemieckich autostradach. Kilka dni temu Bundestag przegłosował przepisy w tej sprawie.

Kierowcy samochodów na zagranicznych numerach będą musieli płacić za przejazd niemieckimi autostradami. Jest to efekt głosowania koalicji rządowej u naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy wprowadzą myto dla kierowców samochodów osobowych i pojazdów kempingowych, którzy będą korzystać z autostrad i dróg krajowych. Dotyczy to samochodów na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Auta zarejestrowane w Niemczech otrzymają rekompensatę w postaci obniżki podatku samochodowego. 

Cudzoziemcy na niemieckiej autostradzie będą mogli wybierać pomiędzy opłatą roczną, dwumiesięczną i 10-dniową. Najtańsze myto będzie kosztować od 5 do 15 euro. Stawka jest zależna od pojemności silnika oraz emisji szkodliwych substancji. Dwumiesięczny „karnet” będzie kosztował od 16 do 30 euro. Natomiast roczna opłata wyniesie maksymalnie 130 euro.

Ustawa wchodzi w życie dopiero w 2016 roku, dlatego możemy jeszcze przez kilka miesięcy cieszyć się darmowymi przejazdami. Niemiecki rząd liczy, że dzięki nowym opłatom państwowy budżet urośnie o kolejne 500 mln euro rocznie. Pieniądze zostaną przekazane na remonty i budowę dróg.

Komisja europejska po wprowadzeniu przepisów zamierza sprawdzić je pod kątem zgodności z prawem unijnym.

Najnowsze

Nauka jazdy – 135 km/h, bez apteczki i bez ważnego OC

Policjanci olsztyńskiej drogówki zostali wyprzedzeni podczas patrolu przez samochód nauki jazdy, który jechał 135 km/h na drodze z ograniczeniem do 90 km/h. To jednak nie wszystkie przewinienia kursanta.

Na olsztyńskich drogach trwa akcja „Prędkość”. Funkcjonariusze policji kontrolują kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość, przy pomocy wideorejestratorów oraz ręcznych mierników,

Poniższy film przedstawia jeden z takich dni – w pewnym momencie jeden z radiowozów został wyprzedzony bardzo dynamicznie przez samochód nauki jazdy. Okazało się, że auto pędziło z prędkością 135 km/h na odcinku, gdzie obowiązuje ograniczenie do 90 km/h. Po zatrzymaniu okazało się, że kursant jechał pod opieką instruktora, którego samochód nie miał ważnego OC, ani apteczki. Dodatkowo w „elce” znajdowało się więcej pasażerów niż powinno. 

Instruktor otrzymał za to mandat w wysokości 500 złotych oraz 8 punktów karnych.

Najnowsze

Boeing patentuje technologię z Gwiezdnych Wojen

To nie prima aprilis. Ta technologia może w niedługim czasie wprowadzić niezłą rewolucję w motoryzacji.

Firma Boeing kojarzy nam się przede wszystkim z produkcją samolotów. Okazuje się, że firma działa także na innych polach. Kilka tygodni temu firma zarejestrowała patent, który pozwoli produkować technologię pól siłowych.

Do tej pory „pole siłowe” kojarzyło nam się z filmami science-fiction, a już niedługo może stać się rzeczywistością. Technologia, która z pewnością nie jest obca fanom Gwiezdnych Wojen ma się pojawić na początek w pojazdach militarnych i budynkach.

Jak działa „pole siłowe”? Specjalnie zaprojektowany system będzie wykrywał wybuchy i fale uderzeniowe w pobliżu chronionych obiektów. W trakcie zagrożenia będzie wysyłany impuls laserowy jonizujący powietrze i pochłaniający efekt eksplozji.

Działanie tej technologii zostało pokazane na tym filmie.

Najnowsze