Moc atrakcji na Top Gear Live

Wyścigi rydwanów zbudowanych na bazie skuterów i pokaz samochodowego curlingu urozmaicą motoryzacyjny spektakl Top Gear Live, który stanie się częścią czwartej edycji VERVA Street Racing.

Miłośnicy mocnych wrażeń będą mogli obejrzeć widowisko 21 września na Stadionie Narodowym w Warszawie. Będzie to zarazem pierwsza impreza motoryzacyjna na tym obiekcie.

Kultowe show poprowadzą znane z ekranu gwiazdy: Jeremy Clarkson, James May i Richard Hammond. Dołączy do nich również tajemniczy Stig. Ekipa Top Gear będzie kierować akcją z pokładu mobilnego studia, zbudowanego na silniku V8 Chevrolet Corvette. Nietypowa scena pozwoli nie tylko na dynamiczną narrację imprezy, ale również na najbardziej nieoczekiwane manewry, takie jak kręcenie bączków.

fot. materiały prasowe

Fanom Top Gear Live i VERVA Street Racing odpowiedniej dawki adrenaliny dostarczy rywalizacja mechanicznych rydwanów – Moped Chariots. Starożytna forma rozrywki, którą kochali Rzymianie, została zaadaptowana przez zespół Top Gear do realiów XXI wieku. Zamiast koni, dwukołowe pojazdy pociągną skutery, a w roli woźniców wystąpią prezenterzy programu. Równie ciekawą atrakcją będą zawody w motoryzacyjnej wersji curlingu, jednej z bardziej osobliwych dyscyplin sportów zimowych.

fot. materiały prasowe

Jak dotąd Top Gear Live zobaczyło ponad 1,75 miliona widzów na całym świecie, a każda trasa wiąże się z interesującymi statystykami. Rokrocznie podczas jej realizacji wykorzystuje się 135 ciężarówek, 3 statki, 1 samolot transportowy oraz ponad 150 zestawów opon. Nigdy dotąd jednak nie została wykorzystana cała płyta stadionu, a prowadzący po raz pierwszy poprowadzą show na obiekcie o tak dużej pojemności. Widowisko zawojowało już liczne kraje, między innymi Australię, Holandię, Rosję, Republikę Południowej Afryki i Wielką Brytanię. Występ w Polsce będzie pierwszym w Europie Środkowej!

Zobacz specjalne zaproszenie na show Top Gear Live od Richarda Hammonda:


Na wyjątkowy charakter imprezy składają się nie tylko porywające pokazy, lecz także charakterystyczny, prześmiewczy humor, z którego słynie Top Gear. Ponieważ show prowadzone będzie w języku angielskim, uruchomiona zostanie specjalna częstotliwość, na której widzowie będą mogli słuchać tłumaczenia symultanicznego. Odbiór częstotliwości możliwy będzie poprzez radiowe zestawy VERVA Street Racing, sprzedawane na terenie imprezy w cenie 20,00 PLN, lub za pomocą własnego telefonu komórkowego z funkcją odbiornika radiowego.

fot. materiały prasowe

Bilety są do nabycia za pośrednictwem sieci sprzedaży eBilet.pl oraz w salonach Empik na terenie całego kraju. Ceny biletów w zależności od wyboru miejsc na Stadionie Narodowym: 99,00 PLN, 129,00 PLN, 139,00 PLN, 159,00 PLN. Bilety dla dzieci w wieku 4-12 lat objęte są dodatkową zniżką w wysokości 20 %.

Najnowsze

Premiera konceptu Infiniti Q30 we Frankfurcie

Podczas salonu motoryzacyjnego we Frankfurcie we wrześniu Infiniti zaprezentuje światu model Q30 Concept.

Infiniti Q30 Concept sygnalizuje współczesną wizję stylistyczną kompaktowego samochodu Infiniti, który będzie skierowany do nowej generacji klientów klasy premium. Premiera odbędzie się podczas konferencji prasowej firmy Infiniti, zaplanowanej na godz. 10:15 czasu środkowoeuropejskiego 10 września we Frankfurcie nad Menem.

Stylistyka Infiniti Q30 Concept jest inspirowana sylwetkami dzikich kotów
fot. Infiniti

Infiniti Q30 Concept obrazuje najnowszą ewolucję filozofii stylu Infiniti, zapoczątkowaną przez Infiniti Q50, który miał swoją światową premierę na Północnoamerykańskim Międzynarodowym Salonie Samochodowym (NAIAS) w Detroit w styczniu tego roku. Q30 Concept, podobnie jak Q50, zawiera elementy stylistyczne charakterystyczne dla trzech konceptów Infiniti, jakimi były Essence, Etherea i Emerg-e.

Kompaktowy model klasy entry będzie pierwszym modelem Infiniti konsultowanym od samego początku z Sebastianem Vettelem, dyrektorem ds. osiągów Infiniti. Trzykrotny mistrz świata Formuły 1, startujący w barwach Infiniti Red Bull Racing, który tak bardzo zaangażował się w dopracowywanie dynamiki jazdy Infiniti Q50, współpracuje teraz z zespołami technicznymi firmy Infiniti na całym świecie, realizując obietnicę zapewnienia samochodom marki iście wyścigowych osiągów.

27 sierpnia, na kilkanaście dni przed oficjalną premierą we Frankfurcie, Infiniti zaprezentowało pierwsze zdjęcia swojego koncepcyjnego modelu.

Tak ostatecznie prezentuje się koncepcyjne Infiniti Q30
fot. Infiniti

Najnowsze

Mercedes-Benz Zetros 2733 A (6×6) – pierwsza w pełni mobilna klinika weterynaryjna

Pracując jako wolontariusz w Indiach, brytyjski weterynarz Luke Gamble na własnej skórze doświadczył bolesnych skutków wścieklizny. Na Półwyspie Indyjskim choroba ta - roznoszona głównie przez bezpańskie psy - co godzinę przyczynia się do śmierci jednego dziecka.

W 2003 roku Gamble założył międzynarodową fundację pomocy weterynaryjnej Worldwide Veterinary Service (WVS), mającą na celu między innymi zwalczanie wścieklizny i chronienie przed nią zarówno dzieci, jak i psów. Gamble jest honorowym prezesem WVS oraz czynnym weterynarzem. Aktywnie włącza się także w pozyskiwanie sponsorów dla swoich działań społecznych i pracuje dla innych międzynarodowych organizacji wspierających zwierzęta, w tym Animal Welfare Board w Indiach.

Mercedes Zetros 2733A – ratunek dla ludzi i psów
fot. Mercedes

We wrześniu, przy wsparciu lokalnych ekologów, Luke Gamble wyruszy w liczącą około 2500 k podróż po Indiach na pokładzie samodzielnej jednostki ratowniczej, zbudowanej na bazie trzyosiowego Zetrosa 2733 A (6×6) o długości 9,5 m. Źródłem napędu 27-tonowego kolosa, zaprojektowanego z myślą o użytkowaniu w ciężkim terenie, jest silnik Mercedes-Benz OM 926 LA – rzędowa „szóstka” o mocy 240 kW (326 KM), zgodna z normą Euro V. Współpracuje ona z 9-stopniową przekładnią (8 biegów do jazdy w przód + przełożenie pełzające). Gamble wraz z zespołem wyruszy z miasta Ooty, położonego w górach Tamil Nadu na wysokości 2250 m n.p.m., i dotrze do Kalkuty (Bengal Zachodni), przemieszczając się z południa półwyspu na północny wschód.

Sala operacyjna, gabinet stomatologiczny, apteczki, chłodziarki…
fot. Mercedes

Celem 30-dniowej kampanii „Misja Wścieklizna” jest zaszczepienie przeciw wściekliźnie 50 tys. psów. Podczas wyprawy zespół Gamble’a odwiedzi wszystkie mijane po drodze centra walki z wścieklizną. Zabiegi niezbędne do zapobiegania wściekliźnie (np. szczepienie, kastracja) będą przeprowadzane we współpracy z lokalnymi organizacjami wspierania zwierząt, weterynarzami, urzędnikami państwowymi i innymi wolontariuszami z międzynarodowych zespołów weterynaryjnych. Na zakończenie misji Mercedes-Benz Zetros wróci do każdego z odwiedzonych na trasie ośrodków i przez miesiąc będzie pozostawał do jego dyspozycji. W tym czasie indyjska organizacja pomocy zwierzętom będzie wykorzystywać go do prowadzenia programu szkoleń z zakresu zapobiegania wściekliźnie dla weterynarzy i pielęgniarek. Zakłada się, że w ciągu następnych trzech lat dwa miliony psów zostanie zaszczepionych i wyleczonych w celu zahamowania rozprzestrzeniania się wścieklizny raz na zawsze.

Mercedes-Benz Zetros w roli pierwszej na świecie kliniki weterynaryjnej na kołach zjawia się dokładnie tam, gdzie jest potrzebny, pomagając w ratowaniu życia na trudno dostępnych obszarach wiejskich. Samochód wyposażony jest w kompletny sprzęt medyczny, salę operacyjną, gabinet stomatologiczny, apteczki, chłodziarki, sekcję wypoczynkową, urządzenia sanitarne, klatki i pokładowy system zasilania w energię elektryczną, a także w elementy pozwalające na przeprowadzanie kampanii szkoleniowych. WVS i Luke Gamble wybrali Zetrosa z uwagi na najbardziej dopasowane do swoich celów podwozie. Projekt pojazdu został opracowany w Wielkiej Brytanii przez WVS i zrealizowany przez specjalistów od budowy nadwozi – firmę Vipex z Sutton-in-Ashfield.

Najnowsze

Spadek liczby rejestracji motocykli i motorowerów w pierwszej połowie 2013

Liczba pierwszych rejestracji nowych i używanych jednośladów w lipcu wyniosła 15 876 sztuk. Jest to o 12,7% (2 306 sztuk) mniej niż w lipcu 2012. Od początku roku zarejestrowano 80 179 sztuk jednośladów, czyli ponad 10 tysięcy sztuk mniej niż przed rokiem (-11,9%).

Motocykle

Chociaż lipiec zakończył się liczbą 5 480 pierwszych rejestracji nowych i używanych motocykli, co jest wynikiem o 6,5% lepszym od tego sprzed roku, to powodów do zadowolenia nie mają sprzedawcy nowych pojazdów. W tej części rynku sprzedaż spadła o 11% (95 szt.). Do ogólnego wzrostu przyczynił się zwiększony popyt na motocykle używane, których w naszym kraju rejestruje się znacznie więcej niż nowych. W lipcu było to 4 712 sztuk, czyli 10,1% (431 szt.) więcej niż przed rokiem.

Podobny obraz polskiego rynku motocykli odbija się w skumulowanych wynikach od stycznia do lipca. W grupie nowych motocykli 4% spadek, do poziomu 5 637 sztuk, a w grupie sprowadzanych używanych motocykli wzrost o 4,2%. Znacznie większy wolumen maszyn używanych (28 574 szt.) zdecydował o dodatnim sumarycznym rezultacie rejestracji nowych i używanych motocykli po siedmiu miesiącach roku. Łącznie zarejestrowano 34 211 sztuk, o 2,7% więcej  (+911 szt.) niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Najchętniej wybierane marki nowych motocykli od początku roku to Romet Motors (870, -18,8% r/r), Honda (603, -19,7%) oraz BMW (547, +37,1%).

W ciągu siedmiu miesięcy najwięcej (1925) zarejestrowano motocykli z silnikami powyżej 750cm3. Ich grupa zwiększyła swój udział w rynku o 8,5 punktu procentowego na przestrzeni roku do 34,1%. Sprzedaż tej klasy charakteryzowała się również najwyższą dynamiką +27,9%. Najpopularniejsze przed rokiem maszyny z silnikami do 125cm3 utraciły 8,4 punktu procentowego i zajęły drugie miejsce z udziałem 24,2%. W tej klasie zarejestrowano 1 364 sztuki wobec 1911 przed rokiem, co oznaczało spadek o 28,6%. Największą stratę -40,4% odczuły motocykle z silnikami z przedziału 126-250 cm3. Najwięcej sprzedano w segmencie Street (2 183), prawie tyle samo co w ciągu siedmiu miesięcy ubiegłego roku (-1%). Następny był segment On/Off, który wzrósł o 6,9% w tym czasie do 821 sztuk. Tuż za nim znalazły się Choppery & Cruisery z liczbą 789 maszyn, co oznaczało ich spadek o 30,8%.

Wśród używanych motocykli niezmiennie największą popularnością cieszą się: Honda
(7 228;+1,1% r/r), Yamaha (6 726; +2,6%) i Suzuki (5 449; +3,6%).

 

Spadają statystyki rejestracji nowych jednośladów
fot. PZPM

 

Motorowery

Końcowy rezultat pierwszych rejestracji nowych i używanych motorowerów w lipcu to 10 396 sztuk
(-20,3% r/r, 2 642 szt.). Tutaj podobnie, jak w motocyklach, spadek dotknął rynku nowych motorowerów, których zarejestrowano 8 235 (-19,8% r/r, -2039 szt.). Jednak w przeciwieństwie do motocykli, używanych motorowerów zarejestrowano mniej niż przed rokiem. Było ich 2 161, czyli o 603 sztuki, 19,8% mniej niż w lipcu 2012.

Licząc od początku roku skala zmniejszenia rynku w porównaniu do tego samego okresu 2012 roku wyniosła dla nowych motorowerów 19,3%, a dla używanych 24,4%. Zarejestrowano odpowiednio 36 161 nowych pojazdów oraz 9 807 sprowadzonych z zagranicznych rynków wtórnych.

Najchętniej wybierano nowe motorowery marek Romet Motors (14 646, +9,5% r/r), Zipp (4 128, -29,6%) i Toros (3 836, -23,4%).

Kupujący używane motorowery najchętniej wybierają marki Peugeot (1 503,-13,6%), Piaggio (1 191, -16,1%) oraz Yamaha (1 098, -16,0%).

Szczegóły dostępne w załączonym do pobrania pliku.

 

Źródło: PZPM

Najnowsze

Słownik motocyklowy Motocainy: czym są sety

Prezentujemy wam słownik motocyklowy Motocainy. Codziennie przedstawimy nowe hasło, które pozwoli rozszerzyć wiedzę – nie tylko nowicjuszkom.

Sety są niczym innym jak zestawem podnóżków, czyli tym, na czym stawiamy stopy podczas jazdy (stopki), jak również systemem mocującym stopki oraz dźwignie zmiany biegów i hamulca do motocykla. Często jest to element niedoceniany, jednak bardzo ważny.

Sety, czyli zestaw podnóżków
fot. Ducati

Większość seryjnych setów nie ma możliwości regulacji, czyli dopasowania wysokości stopki, odległości dźwigni hamulca czy sprzęgła. Przy jeździe rekreacyjnej nie ma to jednak większego znaczenia, chociaż może wpłynąć na komfort jazdy. Dopiero przy maszynach sportowych, gdzie liczy się między innymi prędkość zmiany biegów, kierowcy częściej sięgają po takie rozwiązanie.

Najnowsze